1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Taşınma heyecanı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Taşınma heyecanı

A+A-
Yıllarca her hafta pazartesi günleri gazetenin 2’nci sayfasında “Mektup” sütunlarında,  Kocaeli yerel medyası ve bu gazete hakkında yazılar yazdım, okurları kendi bünyemizdeki gelişmelerden, benim ruh halime kadar her konuda bilgilendirmeye özen gösterdim. 
Pazartesi yazılarını artık yazmıyorum. Ama bu gazetenin okurlarına bazı önemli haberleri de aktarmam gerekiyor. Bu nedenle, bu hafta Pazar gününün yazısını kendi içimizden, şirketimizden önemli bir habere ayırmak istedim.
………..
Sevgili okurlar, ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi’ni 1991 yılının eylül ayında kurduk. İlk birkaç ay,  Sanayi Sitesi’ndeki binamızda gazeteyi hazırlamış, İstanbul’da Son Havadis tesislerinde bastırmıştık. Karabaş Mahallesi Cebesoy Sokak’taki mülkiyeti Hazım Özbay’a ait üç katlı, önü süs havuzlu binaya o yılın Ramazan ayında, bir Kadir Gecesi taşındık. Gazetenin bütün kadrosu 3-5 kişiydi. Gazeteyi yayınlayan şirketi kuran Cevat Çetin, Nazif Çanakçılı, Hazım Özbay, ben ve kardeşim Nahit Çiğit’in kenarda köşede beş kuruş parası, sermayesi yoktu. Biz çok çalıştık. Çok düzgün gazetecilik yaptık. Siz bu gazeteyi çok sevdiniz, korudunuz, kolladınız, bu gazeteye inandınız.
ÖZGÜR KOCAELİ Türkiye’nin en saygın, yayınlandığı ilde en çok okunan, en güvenilen yerel gazetesi haline geldi. Günlük tirajı 10 binlerin üzerine çıktı. Ne devlete 5 kuruş kazık attık, ne okurlara tek satırlık yalan haber okuttuk. Yaptığımız en büyük yatırım hamlesi, çok eski bir baskı makinesini getirip, İzmit’te bugünkü binaya kurmak olmuştu. 
İki yıl kadar önce, ÖZGÜR KOCAELİ gazetesini yayınlayan şirketin sermaye yapısı tamamen değişti. Şirketi, ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteren Haldız Grubuna sattık. Gazetenin kurucularından Cevat Çetin aramızdan ayrılmıştı. 1991’den 2014’e kadar Türkiye’nin en güçlü, en saygın, en çok okunan yerel gazetesinin sahibiydik ama emin olun şirketi satarken her birimiz ekonomik açıdan ilerlemiş değildik. Yorulmuştuk.. Artık Türkiye’nin ve Kocaeli’nin ekseni kaymıştı. Bizim yaptığımız işin, bizim yaptığımız şekilde devamı neredeyse mümkün değildi ve şirket avuçlarımızın içinden kayıp gidiyordu. 
Haldız Grup’la çok mantıklı, çok ahlaki bir anlaşma yaptık. Aslında Sayın Macit Haldız’ın medya patronu olmak, bu gazeteden para kazanmak gibi bir hırsı ve beklentisi de yoktu. 
……….
Gazetenin sahibi şirketin satışının ardından, Nazif Çanakçılı, Hazım Özbay, Nahit Çiğit şirketten ayrıldılar, kendilerini gerçek manada emekli yaptılar. Aslında en çok yorulan, yıpranan, biran önce bu işten kendini kurtarmak isteyen bendim. Ama bırakmadılar. Ben çalışmaya devam etmek zorunda kaldım. Kesinlikle son iki yılda çok daha fazla yıprandım, eskisinden çok daha fazla yoruldum. 
Bir de karşıma çıkan pek çok kişinin, “Bu gazeteyi neden sattınız?. Nasıl satarsınız?” gibi suçlayan sorularına muhatap oldum. Kendimi gayet iyi biliyorum. Ben hiç değişmedim. Zaten değişmem mümkün değildir. Hep bu kentte en iyi, en doğru, en ciddi ve güvenilir gazeteyi yapmak için çalıştım. Ama doğal olarak şirket yapısında pek çok şey değişti. Bazı arkadaşlar aramızdan ayrıldı. Şirketin kamuoyundaki görünümü, kent halkının en azından bir kısmının bu gazeteye bakışı değişti. Hakkımızda hiç hak etmediğimiz iftiralar ortaya atıldı. İster istemez yıprandık. 
……….
Bu gazetenin şirketinin satışı aşamasında Macit Haldız’ın bir hedefi vardı. Mevcut bina yeterli değil, mevcut baskı ve teknik hazırlık sistemleri yeterli değil. ÖZGÜR KOCAELİ çok modern bir binada, en yüksek teknikle hazırlanıp, rengarenk bir gazete olmalıdır” diye hedef koymuştu. Nitekim, geçen yıl 1 Eylül’de gazetenin şekli tamamen değişti. Her gün 28 sayfa, pırıl pırıl renkli gazete hazırlamaya başladık. Başta ben olmak üzere hepimizin yükü ağırlaştı. Gazetenin internet sitesi yenilendi, daha hızla güncellenir hale geldi. 
Bütün samimiyetimle söylüyorum; Haldız Grup, bu gazeteden beş kuruş para kazanmadı. Şirket hala bizim elimizde olsa, gelişen şartlara dayanamazdık. Haldız Grubu’nun bir beklentisi yok ve hedef doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. 
İzmit Körfez Mahallesi’nde ÖZGÜR KOCAELİ için yeni bir bina inşa ettiler. D-100’den geçerken, yeni Valilik ve Real AVM’nin biraz ilerisindeki yeni binamızın-üzerinde kocaman gazetenin tabelası var- görüyorsunuzdur. Kısa sürede bina tamamlandı. Şimdi, içinin döşemesi yapılıyor. Yeni binanın yazı işlerine ayrılan katı, şimdiki binanın toplam alanından büyük. Halen gazeteyi hazırladığımız mevcut binadan ceketlerimizi alıp, büyük olasılıkla bu ay içinde, muhtemelen Kurban Bayramı’ndan önce yeni binaya taşınmış olacağız. 
Macit Haldız, ÖZGÜR KOCAELİ’nin yeni binasıyla bizzat ve heyecanla ilgileniyor.  Gazetenin imtiyaz sahibi durumundaki Recep Haldız ile şirketin Mali ve İdari İşler Müdürü Levent Kadıoğlu, günlerinin büyük bölümünü yeni binada ustaların başında geçiriyorlar. 
Yeni bina ile birlikte, fiziki açıdan yayına başladığı tarihten itibaren hep mütevazi kalmış bu gazete, Türkiye’nin en modern fiziki şartlarına sahip şehir gazetesi haline gelecek. 
……..
Bir gazetenin yeni binaya taşınması kolay iş değil. Market, fırın, konfeksiyon mağazası taşımaya benzemez. Yeni binada her şeyin dört dörtlük olması, bir sabah gazete hazırlamak için orada işe başladığımızda her şeyin noksansız elimizin altında bulunması gerekiyor. 
Kışın ısıtacak sobası, yazın serinletecek yeterince kliması olmasa da, gelip giden misafirleri ağırlayacak doğru dürüst sandalyesi bile bulunmasa da bu bina bizim için çok değerliydi. Burada birbirimize sarılarak yıllarca Türkiye’nin en prestijli şehir gazetesini hazırladık. Şimdi, çok yakında çok modern bir binaya taşınacak olmanın heyecanı içindeyiz. 1 Kasım seçimlerini de yeni binada takip edeceğiz. Hele bir yerleşelim, yeni binada düzenimizi kuralım, benim için protokol falan hiç önemli değil. Hepinizin, her okurumun tek tek gelip, o yeni binamızı görmesini isteyeceğim. Gerekirse, oradaysam, her okuruma yeni binayı elinden tutup, ben gezdireceğim. 
Umuyorum, o binaya layık oluruz., O binanın hakkını veririz. Ama şu bir gerçek ÖZGÜR KOCAELİ için geçen yıl eylül ayında renkli baskı ve çok sayfalı gazeteye geçerek yeni bir dönem başlamıştı. Bu yılın eylül ayında da yeni, tamamen bir yerel gazete için planlanmış, çok modern bir binaya geçmiş olacağız. Heyecanlıyız.. Bizi izlemeye devam edin. İyi pazarlar dilerim.
Bu yazı toplam 448 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum