1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Taşıyamayız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Taşıyamayız

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı sonu itibariyle, nüfus rakamlarını açıkladı..
Eskiden, 5 yılda bir evlere kapanırdık. Memurlar gelir, tek tek kelle sayar, nüfus sayımı böyle apılırdı. Üstelik, büyük hatalar olurdu. Nüfusun yüksek gözükmesini, böylece devletten daha fazla kelle başı para almayı hesap eden uyanık kimi Belediye Başkanları, nüfus sayım gününde kendi belediyesinin sınırları içine insanları doldururdu. Memurlar bazı evleri artar, kimi insanlar kayda geçmez, sayılmazdı. 
Hem vatandaşı hayatının bir gününde devlet zoruyla evine hapseden, hem son derece sağlıksız sonuçlar veren bu ilkel sistemden kurtulduk. Artık Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) diye bir sistem var. Teknoloji sayesinde devlet zaten vatandaşının attığı her adımı takip ediyor. (ADNKS)’de hile hurda mümkün değil..Her vatandaş, ikamet ettiği  mahallenin muhtarlığına kayıt yaptırmak zorunda. Aksi halde sağlık hizmeti alamıyor, devletle olan işlerinde sıkıntılar çıkıyor. 
Her doğum sisteme ekleniyor, her ölümde kayıttan düşülüyor.. 
Her yılın son günü yani 31 Aralık’ta TÜİK bilgisayarda birkaç düğmeye basıyor, ülke nüfusu ortaya çıkıyor. Üstelik, bırakın il il nüfus miktarlarını, mahalle mahalle, sokak sokak nerede kaç kişi yaşıyor, bunların kaçı kadın, kaçı erkek, yaş gruplarına göre dağılımı nedir, hepsi birden dökülüyor.
………..
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle bütün nüfus rakamları da ortaya çıktı, açıklandı. Aslında TÜİK istese, ya da gerek olsa, anlık nüfus rakamları da açıklayabilir. Yılsonu itibariyle yapılan belirlemeler, yapılacak ilk seçimlerde o vilayetten kaç milletvekili çıkacağını; hangi belediyenin devletten hizmet için ne kadar ödenek alacağını belirlemek açısından önemli. 
31 Aralık 2014 itibariyle Türkiye nüfusu 77.695.904 kişi olarak açıklandı. Nüfus artış hızı Cumhurbaşkanımızın istediği oranda değil. Türkiye nüfusu da Avrupa nüfusu gibi yaşlanmaya başladı. 
Kocaeli’nin nüfusu 1.722.795 kişi olarak açıklandı. Kocaeli, toplam nüfus açısından Türkiye’nin 11 nci büyük(kalabalık) vilayeti. 
Ancak bir kez daha ortaya çıktı ki, Kocaeli’deki nüfus artış oranı, bırakın Türkiye’yi, dünya ölçeğinde çok yüksek. Genel söylemlerde, bizim ilimiz için yetkililer, “Her yıl nüfusumuz 40 bin kişi artıyor” derlerdi. Ama 2014 yılında kentin nüfusu 46.593 kişi fazlalaşmış. Yani kabaca, Kocaeli’nin nüfusu artık yılda 50 bin kişi artıyor. Bir başka deyişle, Kocaeli nüfusuna her yıl köyleriyle birlikte Kandıra’da yaşayan nüfus kadar insan ekleniyor. 
…………
Bu kadar küçük bir coğrafyaya sıkışmış bir vilayette, bu kadar büyük bir nüfus artışını karşılamak mümkün değildir değerli okurlar.. Bu tablo, bu kentin yakın gelecekte daha da yaşanamaz hale geleceğinin çok açık göstergesidir. 
Bakın; İstanbul’un nüfusu bir yılda 216.551 kişi artmış.. 14 milyondan fazla nüfusu olan İstanbul’daki 216 bin kişilik artış, 1.6 milyon nüfusu olan Kocaeli’deki 47 bin kişilik artışın yanında devede kulaktır.. 
Bizim kentimizin nüfusu, doğumla artmıyor. Nüfus doğumla artsa, bu çok büyük sorun değildir. Bu yıl doğan çocuğun okul ihtiyacı için 6 yıl zamanınız vardır. O çocuk elektrik, su tüketene, trafiğe çıkana, toplu taşıma araçlarını kullanana kadar 8-10 yıl zamanınız vardır. Bizim nüfusumuz göçle artıyor. Yetişkin insanlar, okula giden çocuklar, iş arayan gençler,  onların eşleri, yaşlı akrabaları geliyorlar..Geldikleri andan itibaren  tüketici durumundalar. Yurdumuzun güzide köşelerinden; Trabzon’dan, Rize’den, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum’dan; Doğu’dan, Güneydoğu’dan geliyorlar. Gelenler,  birkaç yıl sonra memlekette kalanları da getiriyorlar. 
Biz bugün çok ihtiyaç var diye İzmit’te tramvay yapıyoruz. Tramvayın, günde ortalama 16 bin insan taşıyacağı hesaplanıyor. 2016 yılında tramvay bittiğinde bu şehrin nüfusu 100 bin kişi daha artmış olacak. 
Çok değil, 3-5 yıl sonra bu kente ne minibüs, ne tren, ne uçak, ne tramvay yetmeyecek. 
Yeterli olduğunu bildiğimiz kanalizasyon sistemi,  arıtma tesisleri yetmeyecek. 
Zaten berbat durumda olan elektrik sistemimiz daha fazla çökecek. Geçen yaz kuraklık nedeniyle kıt kanaat idare eden suyumuz yetmeyecek.  Okullar yetmeyecek, hastaneler yetmeyecek.  Bugün bile sıkıntı olan Yoğun Bakım yatağı, yeni doğan yoğun bakım kuvözleri hiç yetmeyecek. 
TÜİK rakamlarından çarpıcı tespitler çıkartabiliriz. Geçtiğimiz yıllarda Gebze’nin nüfusu İzmit’i geçmişti. Şimdi belli ki iç göç ağırlıklı olarak İzmit’e yöneldi. İlçeler içinde en hızlı nüfus artışı İzmit’te.. Bir başka çarpıcı sonuç, ilimizde sadece Kandıra’nın nüfusu yıllardır artmıyor, azalıyor. Kandıra nüfusu da İzmit’e akıyor.. Kandıra bitiyor, Kandıra köyleri boşalıyor, İzmit şişiyor.. 
10 yıl, 20 yıl çok uzun zaman değildir. Düşünün ki, 10 yıl sonra en az 500 bin, 20 yıl sonra en az 1 milyon kişi daha kalabalıklaşmış bir kent olacağız. Sokaklarda daha çok dilenci, daha çok uyuşturucu satıcısı, daha çok cinayet, daha çok hırsızlık demektir bu. 
Hala, birileri bas bas bağırıyor: “Kocaeli toplu limanlar bölgesi olsun. Türkiye’nin bütün fabrikaları, bütün lojistik merkezleri bu bölgede toplansın. Bu coğrafya ülkeyi daha fazla sırtlansın” diyorlar. 
Halimize bakın. 1.7 milyon nüfusta patladık. Bu şehrin nüfusu her yıl 50 bin kişi artarak 2.5 -3 milyona geldiğinde ne olacak halimiz.. 
……..
Bu kent, bu gidişi taşıyamaz. Kocaeli’nin birinci sorunu, artık anormal olmanın da sınırlarını aşan çok hızlı nüfus artışını, iç göçü frenlemektir. Bu bölgede her gelen insana iş bulunur  imajını silmektir.. İzmit’e, Kocaeli’ye iç göçü cazip olmaktan mutlaka çıkartmak, hatta belli  bazı yasal önlemler almak gerekir.. 
Aksi halde, bugün şikayet ettiğimiz koşullar, 10 yıl sonra çok daha ağır hale gelecektir.
Bu yazı toplam 446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum