• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli 10 °C

Tatil bitti, şimdi çok çalışma zamanı

İbrahim GÜRSEL
Türk siyasi hayatının belki de en önemli seçimi olan 1 Kasım seçimlerine giden o gergin süreçte haber servisinin sorumluluğu bana verilmişti.
Spor servisinden, haber merkezinin başına geçişim kolay olmadı.
Yıllarca spor muhabiri olarak adım duyulmuş olsa da, aslında mesleğe gözümü Yazı İşleri'nde açmıştım.
İddia ediyorum, bu işi sahada elinde fotoğraf makinası ve not kağıdı ile en uzun süre yapıp, bugün bu görevi üstlenmiş az sayıdaki isimlerden biriyim.
Haberciliği biliyordum da, hem siyasete hem de haber kaynakları olan emniyet teşkilatı, adliye, sağlık camiası, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları gibi yerlere uzak kalmıştım.
İsimler, kurallar, işleyiş değişmişti.
Üstelik geminin kaptanı, Genel Yayın Yönetmenimiz İsmet Çiğit de ani bir kararla tatile çıkmış, aramızda yoktu.
Bu bir ay boyunca hafta tatili kullanmadan işime dört elle sarılarak çalıştım.
Spor servisi müdürümüz Hayrettin Ağabey'in (Albayrak) zorunlu izin kullanması, yurt dışına gitmesi gerekiyordu.
Bu yüzden bir yandan da spor servisinde Uğur Uludağ ile Zafer Onar'a yardım etmem gerekmişti.
İsmet Çiğit'in yokluğunda dümende Metin Karan vardı. Deneyimli muhabir kadrosunun da özverili çalışmasıyla bu yoğun dönemi atlattık.
İş yerinde daha uzun süre geçirmek, beynimizi daha fazla yormak zorunda kaldık ama seçim döneminde, özellikle 1 Kasım günü hava daha aydınlanmadan, gece seçim sonuçları alınana kadar gün boyu internet sitemizde anlık haber ve fotoğraflara yer vererek en çok takip edilen haber sitesi olmuştuk.
Ardından okullar açıldı, seçim sonuçları değerlendirildi, CHP kongreleri ve kar yağışlı, soğuk kış günleri geldi.
Bu sırada aramızdan ayrılanlar, yeni katılan arkadaşlarımız oldu.
Birilerinin kendi yeteneklerine bakmadan bizi hedef tahtası haline getirdiği dönemlerden geçtik.
Şunu açıkça belirtmek isterim ki; bu kentte çoğu kişi seçim sonucuna göre hesaplar yapıp, tavır alırken, ben kendimi hiç saklamadım. Neysem, o oldum.
Bu yüzden rahat ve huzurluyum.
Bütün bunlar yaşanırken en çok üzüldüğüm konu, öğretmen olduğu için geçen yıl zorunlu hizmet nedeniyle bir yıl Diyarbakır'da kalan eşim ve 4 yaşındaki oğluma, İzmit'e döndüklerinde yeterince zaman ayıramamaktı.
Yarıyıl tatilinde eşimin mesleki eğitim için  zorunlu olarak bir hafta Antalya'ya seminere gitmesi gerekiyordu. Benim de yanlarında olmam lazımdı.
Bir haftalık izne bir hafta daha ekleyip Antalya'da iki hafta boyunca bir eş ve baba olarak hem görevimi yerine getirdim, hem de dinlendim.
Bugün itibariyle daha enerjik biçimde işimin başındayım.
İki hafta çok kısa süre gibi gözükse de, İzmit'i ve gazeteyi çok özledim.
Bu kentte habercilik adına daha çok şey yapmamız gerektiğini de fark ettim.
Meslekte yeni ve genç arkadaşlar var.
Yaptıkları işleri zaman zaman ben de etkileyici buluyorum.

Ama bizim de yapacaklarımız var.
Kentin çıkarları ve mesleki sorunların çözümü için yeri geldiğinde meslektaşlarımızla ortak hareket etmeye varım ama bu işin kuralı özel haber çalışmaktır.
Gazetede arkadaşlarıma da sürekli belirttiğim gibi, haberlerde özel çalışmaktan yanayım.
Bunu siz değereli okurlara saygının bir parçası olarak da görüyorum.
Şu bir gerçek ki, bir gazete sadece makale ile dolmaz.
Kent hayatından, şehrinden daha çok haberler gerekir.

Biz bu işi ahkam kesip, herşeyi bizden sorsunlar diye de yapmayacağız elbet.
Tarafsız görünüp, taraf olanlardan, halkçı görünüp, kendi çıkarı peşinde koşanlar gibi de değiliz.
Daha çok haber ama en önemlisi doğru haberler üreten çalışkan bir haber servisi olmaya devam edeceğiz.
...

Tabelalardaki bozuk Türkçe
Ne zamandır yazmak istiyordum, araya başka konular giriyordu.
Türkiye'de bir dönem yabancı isimlerle açılan işyerleri modaydı.
Türkçe'den uzak ve çoğu yazım hatasıyla dolu tabelalar.
Çok iyi hatırlıyorum, 2000 yılı ile birlikte 'Milenyum' çağı başlamıştı.
Çoğu iş yeri sahibi, Latince bin yıla eşit zaman dilimi anlamına gelen bu kelimeyi benim de yaptığım gibi ya okunduğu şekliyle 'Milenyum', ya da orijinal şekliyle 'Millennium' yazarak iş yerinin adı olarak kullandı. 
"Milenyum İnternet Cafe", "Millennium Mobilya", "Milenyum Büfe" gibi...
Günümüzde bu akım daha farklı şekilde özellikle kafelerde devam etse de azaldı.
Ama şimdilerde bozuk Türkçe ile yazılan tabelalar var.
İzmit'te Cumhuriyet Çocuk Parkı karşısında, oyun malzemeleri satan bir dükkanın elektronik tabelasında aynen "satranç" yerine "santranç satılır" yazısı gördüm. 
Mehmet Ali Paşa, Üçyol mevkiinde yine elektronik bir tabelada 'biftek' yerine 'büftek yapılır" yazılıydı.
Küçük ve önemsiz gibi gözükse de bu görüntüler kent esnafının kalitesini düşürüyor. Yabancı dille yazılmış iş yeri adları gibi bozuk Türkçe kullanılan tabelalar da öğrencilere ve bilmeyenlere yanlış örnek oluyor.
...

Üsküdar'daki kedili cami
Dünya çok hassas bir dönemden geçiyor.
Biz kendi içimizde hala işin ciddiyetinin farkında olmadan birbirimizi giyimi, kuşamı yüzünden eleştiriyor, ayar vermeye çalışıyoruz ama hemen yanı başımızda ya da okyanus ötesinde insanlar birbirini dini inançları yüzünden öldürüyor.
Çocuklar katlediliyor, dışlanıyor, ölüme terk ediliyor.
Dünya yeniden din savaşlarına doğru hızla sürükleniyor.
Avrupa'nın göbeği Fransa'da, daha önce İslam dini ve Peygamberini aşağılayan bir dergi Bodrum sahiline cansız bedeni vuran Suriyeli 4 yaşındaki Aylan bebeği, sırf müslüman olduğu için acımasızca eleştirip, kötü göstermekten çekinmedi. Onlara göre Aylan bebek ölmese, büyüdüğünde potansiyel bir suçlu olacaktı. 
Bu nedenle Suriye'den savaştan kaçan insanlar ölmeli, ülkelerine girmemeliydi. Yıllarca medeniyetin beşiği dediğimiz Avrupa'nın düşünce yapısına, insani değerlerinin ne kadar küçük olduğuna bakar mısınız! Bu haberi  görünce çok üzülmüş, kahretmiştim. Aylan Bebek'in bedeni sanki bir kez daha sahile vurmuştu.
İşte böyle bir dönemde İstanbul Üsküdar'da Aziz Mahmud Hüdayi Cami İmamı Mustafa Efe çıktı. Soğuk kış günlerinde sokak kedilerinin cami içinde gezmesine, barınmasına müsaade etti.
İlk başta sosyal medya hesaplarında dolaştı o fotoğraflar... Namaz kılan insanların arasında gezinen, kimi zaman kıvrılıp yatmış, huzur içinde çevresini izleyen, bazen de bir kucakta sevilen kedilerin görüntüleri.
Sonra ajanslar bunu haber yapıp, bütün dünyaya servis etti.
Ve insanlık bu fotoğraflarla İslam dinin aslında nasıl bir hoşgörü dini olduğunu bir kez daha görmüş oldu.
Bir yanda savaştan kaçan çocukları ölüme terk etmekten çekinmeyen bir zihniyet, diğer yanda dışarıda üşüyor diye ibadethane kapılarını sokak hayvanlarına açan bir düşünce yapısı..
Üsküdar Aziz Mahmud Hüdayi Cami İmamı Mustafa Efe'yi kutlamak gerek. 
İslam dinini kötü gösteren, müslümanları aşağılayan o dergi yöneticilerine ve onlar gibi düşünen sözde medeni Avrupa insanına en anlamlı tokadı indirdiğini düşünüyorum. 
1-) İmam Mustafa Efe, cami içindeki kedileri seviyor.
2-) Cami cemaati de kedilerden memnun.
...

Santral yokuşunda artık minibüs çalışıyor
28 Haziran Mahallesi Eski İstanbul Caddesi üzerinde bulunan İzmit Kent 1.Etap Sitesi'nde oturuyorum. Bizim site 555 daireli. Çevremizde benzer şekilde 6-7 site daha bulunuyor. Ayrıca Akçakoca Konutları ve Akça Kent Siteleri de var. Tuana Evleri'nin ilk etabı tamamlandı. Yakında Tuana-2 de bittiğinde İzmit'in tepeleri, Topçular ile Asri Mezarlık arasındaki bu üst kesimde 10 binin üzerinde daire, diğer bir ifadeyle en az 30 bin insanın bulunduğu bir yaşam alanı olacak. Bu bölge yerleşime açıldığı günden bu yana ve halen en büyük sıkıntıyı alışveriş merkezleri, market ve ulaşım gibi eksikler olarak yaşadı.
Örneğin son dönemde İzmit'te peş peşe açılan dev alışveriş merkezlerinden biri keşke bu bölgeye yapılsaydı.
Hem binayı yapacak boş arazi hem de öğrencisi ve halkıyla fazlasıyla müşteri potansiyeli bulunuyordu. 
Diğer taraftan ulaşım sorunu da ciddi sıkıntılardan biriydi.
Hakkını yememek gerekir ki, şehir içi halk otobüsleriyle yıllardır bu sorunun çözümü için çok uğraşıldı.
Ancak devreye giren araçların hepsi aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi'nin Umuttepe kampüsüne öğrenci taşıdığı için ağzına kadar dolu minibüslerde, nefes almanın zor olduğu şartlarda yolculuk etmek kaçınılmaz hale gelirdi.
Geçen gün evden çıkıp durakta araç beklerken bildik minibüslerden de küçük, yeşil renkte ve resmi plakalı bir araç yanaştı. Önünde Hat-11 yazıyordu. Meğer Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yeni aldığı araçlardan biriymiş. Ben bütün araçların büyük otobüs olduğunu sanıyordum. İçlerinde bu tür dolmuşun biraz büyüğü araçlar da varmış. Hat-11, Valilik-Erenler-İzmit Kent 1/2/3-Doğu Kışla güzergahında çalışıyor. Yani bizim site önünden çıkıp, Paşa Üçyol ve Santrali geçerek, Körfez Mahallesi'ndeki gazetenin yeni binası önüne tek araçla ulaştım. Müthiş kolaylık oldu. Bu bölgeden Valilik, Real, Sedaş, Cephanelik gibi alanlara gelmek isteyenlerin çok işine yarayacak. Ayrıca buna benzer, sitelerin önünden geçen 2 hat daha eklenmiş. Biri Yahya Kaptan'a, diğeri kısa yoldan Bağçeşme'ye ulaşım sağlıyor.
Kim düşünmüşse helal olsun. Yerinde ve doğru bir tercih olmuş. Mutlaka kullandıkça düzeltilecek yerler çıkacaktır ama güzegah tespitleri iyi seçilmiş.
Bildiğiniz gibi, İzmit'i üst kesimlere bağlayan en önemli yol olan Santral Yokuşu, aşırı dik olduğu için açıldığı günden bu yana toplu taşıma araçlarına kapalıydı. Bu küçük minibüsler o yokuştan da çıkabiliyor. Yani bir ilk yaşanıyor. Sitelerin şehir merkezine uzaklığı 5 dakika deniyor ve bu şekilde satılıyordu. Asri Mezarlık'tan dolaşan eski güzergahla eve gitmek yarım saat sürüyordu. Santral Yokuşu'nu kullanan bu yeni minibüslerle gerçekten de eve gitmek 5 dakika sürecek gibi gözüküyor.
Büyükşehir yeni araçların içinde güzergahlar hakkında bilgi veren broşür de dağıtıyor. Türk halkı olarak alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. Daha önce benzer bir hat bu bölgede çok tutulmadığı için kalkmıştı. Sıkışık da olsa, insanlar alıştığı için eski otobüsleri kullanıyordu. Broşürler ve tanıtımlarla yeni araçların tutacağını düşünüyorum. 
Ancak benim önerim hala bu bölgeyi, Bağçeşme, Umuttepe, Bayındırlık ve Yahya Kaptan üzerinden Alikahya'ya, oradan da Perşembe Pazarı'na raylı veya teleferik sistemiyle bağlayacak daha geniş ve büyük bir hat kurulmasından yanadır. Bunun temelleri bugünden atılmalı. Çünkü çok yakında bu minibüslerden onlarcası olsa, hızla gelişen bu bölgeye yetmeyecektir.
Bu yazı toplam 1248 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37