1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tatili de bitirip gelin artık bu kentle ilgilenin
Tatili de bitirip gelin artık bu kentle ilgilenin

Tatili de bitirip gelin artık bu kentle ilgilenin

AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin 81 vilayetinden 80’inin kalkındığını, önemli yatırımlar aldığını, geliştiğini kabul ve takdir ediyorum. Kocaeli’de de önemli işler oldu. Ama bunların büyük bölümü, Bü

A+A-

AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin 81 vilayetinden 80’inin kalkındığını, önemli yatırımlar aldığını, geliştiğini kabul ve takdir ediyorum.

Kocaeli’de de önemli işler oldu. Ama bunların büyük bölümü, Büyükşehir Belediyesi tarafından, yani yerel parayla gerçekleştirildi. Doğru dürüst devlet yatırımı gösteremezsiniz. Devletin başlattığı işler bitmedi. Eskiden bu manzara ile karşılaştığımızda bahane vardı, “Devletin parası yok. Bütçe açık veriyor. Ödenek yok” denirdi, boynumuzu büker susardık.

Şimdi öyle değil. Devletin parası var. Bütçe fazla veriyor. Bu para her yere yetiyor, iş Kocaeli’ye gelince devlet ciddi davranıyor.

Büyükşehir’in yaptığı yatırımlar, bu kentin bütçesinden harcanan paralardır. Hatta aslında yerel yönetimle hiç alakası olmayan, doğrudan devletin yapması gereken işlerin çoğunu da, Büyükşehir Belediyesi, bu kentin bütçesinden harcadığı paralarla yapmaktadır. Kocaeli ihmal ediliyor. Bunun aksini kimse söyleyemez.

İstanbul’un, Ankara’nın, diğer pek çok kentin şehir içi ulaşım projelerini, metrolarını, tünellerini bile devlet yapıyor. Bizim burada devlet karayolu olan D-100’ün şehir içi geçişini Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

Bu gidişin değişmesi lazım. Birilerinin Kocaeli’nin hakkını savunması, Kocaeli’ye devlet yatırımlarının gelmesini sağlaması lazım. Çünkü geriye gidiyoruz. Sorunlarımız artıyor. Üstelik biliyoruz ki, Türkiye’nin diğer kentlerinde yapılan işlerin, büyük yatırımların parasını da büyük oranda Kocaeli kentinin ödediği vergiler karşılıyor.

Elimde Kocaeli Valiliği’nde 13 Temmuz günü yapılan “2011 yılı 2 nci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı”nda tartışılan resmi rapor var. Bu toplantıda il genelinde devam eden kamu yatırımlarının son durumu hakkında rakamsal bilgiler yer alıyor.

Resmi kurumların Kocaeli için hazırlayıp, uygulamaya koyduğu toplam 631 proje-bunların 313 tanesi yani yarısından fazlası Büyükşehir Belediyesi projeleridir-  bulunuyor.  Bunlar, uzun yıllar öncesinden gelen projeler. 2011 yılının haziran sonu itibariyle 146’sı tamamlanmış. 31’i hiç başlamamış.  454’ü devam ediyor. Rakamlar çok çarpıcı ve kentimizin nasıl ve nekadar ihmal edildiğini açıkça ortaya koyuyor.  Söz konusu 631 devlet projesi için 2011 yılına kadar olan süreçte-ki bunların bazıları 1990’lı yıllardan geliyor- 1. 671. 859. 533 TL harcanmış.  2011 yılında devam eden projeler için ayrılan para miktarı 880. 667. 406 TL.  Ancak bu yılın ilk altı ayında harcanması gereken paranın sadece yüzde 32’si,  285. 077. 473 TL’si harcanmış.

Bu nedenle, 1999 yılı sonundan beri devam eden D-130 karayolu İzmit-Karamürsel arasındaki bölümünün duble yol projesi hala bitmedi.

Bu nedenle, sözde 2009 yılında bitirileceği açıklanan Yahya Kaptan’daki spor salonu hala bitmedi.

Bu nedenle ilimizde hala ağırlıklı olarak ilköğretim ve orta öğretimde ikili eğitim(sabahçı-öğlenci) devam ediyor.

Bu nedenle bu kentte çok ciddi ulaşım, trafik sorunu var. Bu nedenle bu kentte hala yoğun bakım ünitesi, yeni doğan yoğun bakım ünitesi konusunda çok büyük açık var. Bu nedenle, bu kentin hala sivil havaalanı yok. Bu nedenle bütün kentler olimpiyat yaparken, bu kentin hala doğru dürüst bir spor tesisi yok.

Daha pek çok sıkıntıyı sıralayabilirim.

Kocaeli olarak çok eksiğimiz var.

Milletvekillerimiz hep aynı. Nihat Ergün, Fikri Işık, Muzaffer Baştopçu, Sibel Gönül. İlimizdeki bütün belediyeler AKP’nin. 11 milletvekilinden 7’si AKP’nin. Bu kentte yüzde 50’nin üzerinde, 505 bin oy almışlar.

Her genel ve yerel seçimler öncesinde kentin önüne olağanüstü projeler koyuyorlar. Bir bakıyorsunuz, İzmit’in içinden “Monoray” adı verilen toplu taşım kabinleri geçiyor. Bir bakıyorsunuz, Türkiye’nin en modern futbol stadının maketi önümüze konuluyor.

Valilik binası kalkıyor, olağanüstü bir Vilayet Kompleksi yapılıyor.

Ama hala, D-130’un İzmit-Karamürsel arası bitmedi.

Sapanca Yolu’na gidip bakın. Keşke hiç duble yol çalışmasına başlamasalardı. Bu hali eskisinden çok daha tehlikeli.

Kocaeli’de parası hiç aksamayan, tıkır tıkır ilerleyen, ihale şartnamesine göre, 500 günde bitmesi gerekirken çok daha erken bitecek gibi gözüken bir tek proje var: İl Afet Koordinasyon Merkezi.

Bu proje de vatandaş için, kent için değil.. İlimizin “Büyük” yöneticileri kendileri için yapıyorlar. İl Afet Koordinasyon Merkezi, Kartepe ilçesinde, Uzunçiftlik’te Sapanca Yolu kenarında yapılıyor. Yerin altına çok büyük sığınak yapıyorlar. Allah korusun, bir afet olursa, bir savaş çıkarsa, ilimizin değerli, önemli ve büyük insanları, aileleri ile birlikte buraya alınacak, yiyecekleri, içecekleri, haberleşme imkanları ile aylarca burada sağlık ve esenlik içinde barınabilecekler.

Kocaeli halkı sokakta ölsün, fark etmez.

Bu iş böyle gitmez. Özellikle 12 Haziran 2011 seçimlerinde Kocaeli AKP’ye büyük güç, büyük onur verdi. Ama gelin şehrimize bakın; hala okullar yetersiz. Önümüzdeki dönemde hizmete açılacak denilen okul binaların büyük bölümünün henüz inşaatı başlamadı. Şehir içinde trafik felç. D-130’da insanlar ölüyor. D-100, kamyonlara, TIR’lara ayrılmış. Yayalar, karınca gibi eziliyor. Artık otoyol yetmiyor. Otoyol’da zırt pırt onarım var. İnsanlar “Bir saatte İstanbul’a giderim” diye yola çıkıyor, 3 saatte Gebze’ye varamıyor.

Milletvekillerimiz hak etti. Bir süre tatillerini de yapsınlar. Ama sonra bıraksınlar memleketi kurtarmayı, gelip biraz kendilerini seçen bu insanlarla, bu kentle ilgilensinler. Türkiye bütçesine en büyük katkıyı sağlayan Kocaeli’nin haklarını savunsunlar. Kocaeli halkının menfaatlerini savunsunlar.

AKP’liler, “Nasıl olsa her seçimde biz bir şey yapsak da, yapmasak da Kocaeli halkı bizi seçiyor” havasına girdiler. Vermeden almak, Allah’a mahsus. Bu kentten seçilenler, biraz bu kentle de ilgilensinler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.