1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tavşantepe’de ‘Şehir Hastanesi’ endişesi
Tavşantepe’de ‘Şehir Hastanesi’ endişesi

Tavşantepe’de ‘Şehir Hastanesi’ endişesi

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan ve Cephanelik içerisinde yapılacak olan Şehir Hastanesinin Uluslararası ÇED toplantısı bugün Tavşantepe Mahalle Konağı’nda gerçekleştirildi.

A+A-
Gama-Türkerler Holding adına Çevre danışmanlığını üstlenen Dolder Associates firması temsilcileri, bölge sakinlerine hastanenin yapımı öncesinde çevre ve sosyal etki değerlendirmeleri hakkında bilgi verdi. Bölge halkı, hastane kurulurken mağdur edilmeden semtlerinin gelişmesini istedi. Hastane yapılınca bölgeye günde 7-8 Bin civarında kişinin giriş çıkışı olacak. 
TAVŞANTEPELİLER SEMTİNE SAHİP ÇIKTI
Tavşantepe Mahalle Konağğı’ndaki toplantıya Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Yunus Uztürk, Kireçocakları Spor Kulübü Başkanı Yasin Akkuş, Tavşantepe Spor Kulübü Yöneticisi Tuncay Deniz, Hacı Bektaş Veli Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Ayşe Kaymaz, KAMADER Başkanı Engin Uztürk, yönetimden Remzi Türk, Ulucami Dernek yöneticisi Hasan Özcan, Çamlı Cami Dernek Başkanı Şadi Yılmaz, Cemevi Dernek Başkanı Turabi Algün, Ulucami Dernek Başkanı Turhan Akın, Bağdat Cami Dernek Başkanı Rasim Önen, Gençlik Hareket Başkanı Sercan Dalca, Bahar Cami Dernek Başkanı İbrahim Özçelik, Şirinevler Cami Dernek Başkanı Mustafa Tarak, Romanlar Dernek Başkanı Faruk Soydan, Tavlşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, AK Parti Mahalle Koordinatörü Mustafa Akdeniz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı. 

MAĞDUR OLMADAN GELİŞELİM

Tavşantepe’nin gelişimini hızlandıracak olan 1180 yataklı şehir hastanesinin inşaatını üstlenecek olan Gama-Türkerler Holding adına Çevre danışmanı Dolder- Associates firması temsilcileri, Çevre Mühendisi Caner Şahin ile Jeoloji Mühendisi Gizem Kurtulmuş bölge sakinlerine projenin çevresel ve sosyal çalışmaları halkında bilgi verdi. Proje, Kocaeli Hastane Yatırım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Kocaeli Entegre Sağlık Projesi Kampüsü projesi iken Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) yatırım-finansman modeli ile gerçekleştirilecek. Sosyal projelerde ÇEDraporuna ihtiyaç olmamasına rağmen ilgili bakandan hastanenin yapımı öncesi bilgilendirme toplantısı isteyen Tavşentepeliler, projenin bölge halkını mağdur etmeden gerçekleşmesini istedi. İnşaatta bölge halkının çalıştırılmasını talep eden Tavşantepeliler, öte yandan kendilerine kat izni verilmesini, TOKİ’nin bölgeye girmediği yeni bir yapılanma ve bölgenin hızlı bir şekilde şehir planlaması çerçevesinde gelişmesini istedi. Toplantıda sosyal kültürel donatıların bölge sakinlerinin düşünülerek yapılması, bölgede yaşayan Romanların kamulaştırma konusunda durumunun ne olacağı konuları da konuşuldu.

MÜDÜR YARDIMCISINDAN YETKİLİLERE SORU YUMAĞI

İbrahim Süreyya İlkokulu Müdür Yardımcısı Muhittin Kanmaz da söz alarak “Hastaneyi buraya yaparken hava kalitesi, gürültü, su toprak ve yer altı sularını atıkları trafik ve ekolojisi, yerleşimi, yerel ekonomi ve yerel geçim kaynakları toplumsal sağlığı, güvenliği, emniyeti, hizmetlere ve alt yapı ve erişimi, iş sağlığı iş gücü ve çalışma koşulları, küresel miras, mekanik, elektrik ve su tesisatı sistemleri, su, acil eylem durumları, atık su arıtma alt yapısı, psikolojik etki, trafik yükü, bu çalışmayla artacaktır. Ek inşaat araçlarına bağlı olarak hali hazırda işe gidiş geliş yolları epey sıkışacak günlük bazda sahayı kullanan insan sayısı artacak. Kampüslerin inşaat dönemi çevre kirliliğine yol açacak. Hafriyat çalışmaları ve inşaat esnasında kullanılan makinelerle araçlardan çıkan egsoz kirliliğe yol açacak. Özellikle hafriyat ve delme işlemleri faaliyetleri esnasında inşaat trafiği ve makineleri çevreyi kirletecek. Bölgeye yaklaşık4 Bin işçinin girmesiyle birlikte saha yakınında geçici işçi sayısı artacak. İnşaat sahasına izinsiz girenler ciddi kazalara yol açacak ya da inşaat faaliyetlerine veya araçlarına yakınlaştıkları takdirde yaralanmalara maruz kalacak. Bölgede ev fiyatları aratacak. Otomobil park sıkıntısı doğacak” diyerek yetkililere bu sıkıntıları düşünüp düşünmediğini sordu.

ÇEVRESEL ETKİLER MİNİMİZE EDİLECEK

Bölge halkı adına konuşan Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe, “Kentsel dönüşüm istiyoruz. Buraya TOKİ değil müteahhitler katılsın. İmar ve nazır planları ile ilgili olarak hastane gelirken, hastane çevresinde gecekondulaşma var. Mevcut planlamadaki kat üzerine Sizde bir platformsunuz. Bakanlığa hazırlayacağınız raporun çevredeki yapılaşma, yeşil alanlar, yeni yollar bakımından bizlerin lehine olsun istiyoruz. İzmit Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Bakanlığı’na aktaralım. Tavşantepe bu bölgenin en sağlan zeminine sahip ancak bu bölgede vatandaşa iki kat veriliyor. Biz Tavşantepe’nin de şehirleştirilmesini istiyoruz. Planlama yapımın da sizin de bakanlığa talepte bulunmanızı istiyoruz” dedi. Toplantıda firma adına açıklama yapan şirket yetkilileri olası çevresel etkiler ve alınacak önlemler kapsamında kazı sonucu çıkan atığın uygun bertarafı, toz emisyonlarının minimize edilmesi, tehlikeli atıkların uygun bertarafı, araç gürültü ve gaz emisyonlarının azaltılması konularını masaya yatırdı. Yetkililer, inşaat döneminde bu etkiler çevresel yönetim planları beraberinde personel eğitimini de içeren prosedürlerin uygulanmasıyla minimize edileceğini açıkladı. 
Bu haber toplam 4682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum