1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Tayyip Erdoğan’ın yapamadığını, Ahmet Davutoğlu mu yapacak?”
“Tayyip Erdoğan’ın yapamadığını, Ahmet Davutoğlu mu yapacak?”

“Tayyip Erdoğan’ın yapamadığını, Ahmet Davutoğlu mu yapacak?”

CHP Kocaeli 3. Sıra Milletvekili Adayı Tahsin Tarhan, “AK Parti, Kocaeli’den 8 milletvekili çıkarabilir” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a meydan okudu; “Recep Tayyip Erdoğan bile bu şehirde 7 milletvekili çıkardı. Ahmet Davutoğlu’nun 8

A+A-
Tahsin Tarhan sanayici... 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’de ateşten gömlek gibi duran Büyükşehir Adaylığı üzerine kaldı. Çok çalıştı, ama seçimde beklediği oyu alamadı. Tahsin Tarhan, şimdi Hurşit Güneş’in, Yalçın Kuşkan’ın bulunmadığı CHP milletvekili aday listesinin 3. sırasında. Yine çok çalışıyor. Üstelik bu kez adaylık konusunda deneyimli. Tarhan, 7 Haziran seçimleri öncesinde CHP’nin ilimizdeki en iddialı isimlerinden biri. İktidarın hem ülke genelinde, hem ilimizde ciddi oy kaybına uğrayacağına inanıyor.
1 aydır sahadasınız. Sokaktaki vatandaş ne düşünüyor? Seçmen, CHP’nin projelerine inanıyor mu? Yoksa bunlar uçuk vaatler mi diyor? 
Emeklilere 2 ikramiye ve asgari ücreti 1.500 liraya çıkarma projemize büyük ilgi var. Taşeron projesine olumlu yaklaşıyorlar. İktidar da bu konuda saçmalamaya başladı. Karayolları işçilerine kadro verdik dedi Başbakan. Halbuki bu işçilere yargı kararıyla vermek zorunda oldukları bir haktı. Asgari ücretin 1.500 lira olması olumlu hava yarattı. CHP’nin adayları çok rahat, çünkü söyleyecek bir sözümüz var. Halkın sorunlarına değiniyoruz. Çözüm bizde, halk bize inanıyor.  
Vatandaş, bu projeleri nasıl yapacaksınız diye sormuyor mu? 
Evet. Vatandaş kaynağı soruyor. Ne yazık ki, son seçimlerde herkesin derdi ekonomi. Nereden bulacaksınız diyorlar ama kimse bütçeyi olumsuz kullananlara hesap sormuyor. Başbakan Yardımcısı bile israf var diyor ama hesap sormuyorlar. Kaynağı olmayan projeleri vaat edemeyiz. Biz sosyal yardımları yasal olarak yapacağız. Taşeronlar devlete 2 bin 500 lira fatura kesip, çalışana bin lira veriyorlar. Aslında para da var, kaynak da var. 
Yoksula, emekliye, işsize destek vereceğiniz zaman kaynak soruluyor ama birilerine kaynak akıtırsanız sorulmuyor.  Türkiye’de kamu kurumları, 250 bin araç kiralamış, bugüne kadar. Almanya’da 11 bin, yoksul Fransa’da 9 bin, bizde 250 bin. Hortumu, israfı keseceğiz. Kaynak işte burada. 
Geçtiğimiz günlerde röportaja konuk ettiğim Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “AK Parti, Kocaeli’de 8 milletvekili çıkarabilir” dedi. Bu hesaba göre CHP 2’de kalıyor, siz de seçilemiyorsunuz. Bu hesap tutar mı? AK Parti 8, CHP 2 çıkarır mı? 
Recep Tayyip Erdoğan, en güçlü olduğu dönemde bu şehirde 8 milletvekili çıkaramadı 7’de kaldı. Şimdi Ahmet Davutoğlu mu 8 milletvekili çıkaracak? Güldürmeyin beni. Olacak iş değil. AK Parti’nin oyları düşüyor, eriyor. İktidar gidiyor. Bunun kendileri de farkında. Algı operasyonu yapıyorlar. 8 Haziran’da kimin haklı çıktığını göreceğiz. 8 Haziran’da yaşanacak bir Türkiye kuracağız. Sözde Yeni Türkiye bitecek. Yaşanacak Türkiye gelecek. Kocaeli’de değişim başlayacak. İktidar partisin oyları düşecek, milletvekili sayısı azalacak. Ondan sonra bu şehri yönetemediklerine de tanık olacağız. 
Yani seçilme byok. Ben kesinlikle Ankara’ya giderim diyorsunuz. 
Asla yok. Seçildikten sonra da çok farklı bir milletvekili olacağım.  İzmit’te ofis açacağım.  Ayın 15’inde bir anket yapılacak. Son 15 gün hangi bölgelere ağırlık vereceğimizi göreceğiz. 
CHP’den HDP’ye oy kayar mı? HDP barajı geçsin diyen CHP’liler, HDP’ye oy verir mi? 
CHP’nin yaptığı araştırmalara göre Türkiye genelinde HDP’ye CHP’den yüzde 1, AKP’den yüzde 4 oy kayıyor.  Bu seçimde göreceksiniz Kocaeli’de de kaysa kaysa yüzde 1 kayar. Kocaeli seçmenini tanıyorum. Kimlerin HDP’ye yakın olduğunu biliyorum. Onları da son günlerde çeviririm. Oy kaybetmeyeceğiz. 
CHP tabanından Vatan Partisi, Anadolu Partisi gibi partilere oy gider mi? 
Hayır. Asla gitmez. Gitmeyeceğini göreceksiniz. 
Tahsin Tarhan, Gebze’nin milletvekili mi olacak? 
Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı sürecinde gördüm ki, Gebze ile İzmit kopuk. İzmit’e geldiğiniz zaman Gebze yokmuş gibi görüyorsunuz. İzmit’te sadece bu siyasi partilerde değil protokollerde de böyle, sivil toplum örgütleri de de böyle, yani Gebze yokmuş gibi bir imaj var. Ama baktığınız zaman kocaman ve ciddi nüfusu olan bir kent var o bölgede. Gebze’ye gittiğiniz zaman da İzmit yokmuş gibi bakıyorlar. Bizim bu iki yapıyı birleştirecek çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ama ben Gebze’nin değil Kocaeli’nin milletvekili olacağım. 
Kartepe, Kandıra’dan, daha çok çağrılıyorum. Köylerden büyük ilgi var.  Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim CHP, köylülere malını iade edecek. Köyler koruma altına alınacak. 
Tahsin Tarhan nasıl bir milletvekili olacak? Tahsin Tarhan’ın diğerlerinden farkı ne olacak? 
Ben meclise gidip milletvekilliğinin tadını çıkaran bir milletvekili olmak istemiyorum ki buna ihtiyacım yok. Ben Kocaeli’de sokakta simit satıp da belediyeye kira ödeyen o simitçilerin milletvekili olmak, ayakkabı boyacılığı yapıp belediyeye para ödeyen boyacıların, ben üniversiteyi kazanıp üniversiteye gidemeyen gençlerin milletvekili olacağım. Ses getirecek, sokakta yeri geldiğinde haykıracak, başkaldıracak bir milletvekili olmak istiyorum. Yeri geldiğinde kentin çıkarları için partime, genel başkanıma bile karşı gelirim. 
Son sözünüz nedir? 
Kocaeli şanssız. AKP, tek başına iktidara gelmesine rağmen Kocaeli’ye iyi hizmet edemedi. AKP’nin bütün milletvekillere, tarihe silik olarak geçecekler. AKP’li milletvekilleri yarın sokakta tanınmayacak. Kimse onları sokakta tanımayacak. Sosyal anlamda kent çökmüş, zenginle fakir arasında denge bozulmuş. Milli gelire en çok katkıyı veren şehir, bugün marka değeri olmayan bir kent olmuş. Bakanların bize hiçbir katkısı yok.  Bakanlık alan şehirlerin çehresi değişiyor, burası aynı kaldı. Kocaeli’de ekonomi var, para var ama yoksulluk da var. CHP, yoksullukla savaşmaya geliyor… CHP israfa son verecek, yoksulluğu bitirecek. 
TAHSİN TARHAN KİMDİR? 
Tahsin Tarhan, 1964 yılında Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde dünyaya geldi. Evli ve üç çocuk babası olan Tahsin Tarhan, yüksekokul mezunu ve İngilizce biliyor.2000 yılında sanayiciliğe adım attı. Halen otomotiv yan sanayi ve turizm alanında faaliyet gösteren şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor. Siyasi hayatında SHP’de başladı. Gebze SHP ilçe başkanlığı ve Parti Meclisi üyeliği yaptı.  2011 yılı Genel Seçimlerinde CHP Kocaeli Milletvekili Adayı oldu. 2011-2012 yıllarında CHP Genel Merkezi’nde Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Danışmanlığı görevini üstlendi. 2014 yılındaki Yerel Seçimlerde CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ancak seçilemedi. Bu seçimlerde CHP’den 3. Sıra Adayı…
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.