1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TEGV’in gazeteci konuğu Yıldız oldu
TEGV’in gazeteci konuğu Yıldız oldu

TEGV’in gazeteci konuğu Yıldız oldu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda 2006 yılından beri yürütülen “Okuyorum Oynuyorum” Projesi’nin bir parçası olan “Renkli Kalemler” bu kez TEGV Kocaeli Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi'nde gazetemiz muhabirlerinden Şennur Yıldız’ı konuk etti.

A+A-

Akçakoca Mahallesi, Düz Sk. No:24 adresinde yaklaş üç yıldır kentin çeşitli okullarından hafta içi akşam ve hafta sonu gelen öğrencilere gönüllüler tarafından verilen eğitimlerde mesleğinde başarılı kişiler öğrencilerle tanıştırılıyor. Geçtiğimiz aylarda İzmit Kaymakamını ağırlayan TEGV Kocaeli Selma Mesut Kavurt eğitim birimi bu hafta farklı bir konu ve konuğu ev sahipliği yaptı. TEGV’e haberleriyle destek veren  Şennur Yıldız gazeteci olmak  ve meslek hakkında bilgi sahibi olmak  isteyen TEGV’li öğrencilerle 2 saat süren güzel bir söyleşi gerçekleştirdi.

ŞEHİR GAZETESİ ÖZGÜR KOCAELİ’Nİ ANLATTI
Gazeteci Muhabir Şennur Yıldız Çocukların gazetecilik mesleğinin gerektirdiği temel kavramlar ve prensipleri hakkında bilgi aktarırken,  gerçek haber metinleri ve haber fotoğrafları üzerinde de sohbetler gerçekleştirdi. Mesleğe nasıl girdiğini hangi aşamalardan geçtiğini ne tür haberlere gittiğini fotoğraf ve haber alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlattı. Serbest ve yapılandırılmış yazma uygulamaları, editörlük uygulamaları, sunumlar, afişler, çalışma kağıtları, gazetecilik mesleğinde kullanılan elektronik cihazlar ve yeni teknolojide  sayfa tasarımlarınıhakkında da kısa bilgiler aktardı. Haber kaynaklarına ulaşım ve yerel gazetecilerin önemine de değinen Yıldız; Bir gazetenin ve gazetecinin nasıl çalıştığı, gazetelerde hangi haberlerin yer aldığı, gazetede görev dağılımı, mesleğin etik değerleri, gazetecinin haber metinlerini yazarken dikkat etmesi  gereken kuralları, 5N1K’nın haber metnindeki önemi, haber metinlerinde kullanılan dilin yaratıcılığı ve dikkat çekici biçimde kullanmanın önemi, Basın kartına  nasıl sahip olunabileceği ve sahip olanların önceliklerinin neler olduğu, gazete eklerinin hangi içerikte olmaları gerektiği bir gazetede hangi yazılar ve köşelerin olması gerektiği ve son olarak da Özgür Kocaeli Gazetesinin kuruluş tarihi, şehir gazetesi olması sebebiyle Kocaeli halkı üzerindeki etkilerini paylaştı.

İLKELİ VE CUMHURİYETCİ GENÇLER YETİŞTİRİLİYOR
Türkiye’nin dört bir yanında yüzbinlerce çocuğumuza eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Selma ve Mesut Kavurt çiftinin bağışlarıyla hayata geçirilen Kocaeli Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi, İlköğretim çağı çocukların Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturarak uyguluyor. TEGV, oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülke sathında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Öğrenim Birimleri ve ‘Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü’ kapsamında ilköğretim okullarında, gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir.

GÖNÜLLÜLER GÖREV ALIYOR
Birim Yöneticisi Sinan Ural yaptığı açıklamada; Biz, sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdığımıza inanıyoruz. Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifiyiz. TEGV’de çocuklarımız özgür bir ortamda en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla tanışıyorlar. Çoğu gençlerden oluşan gönüllü ablalar ve ağabeyler, hayata bakışlarıyla çocuklarımıza örnek oluyorlar. Hayata zor koşullarda başlayan birçok insan, sadece eğitim sayesinde, başarılı bir iş insanı, sanatçı, bilim insanı veya üst düzey yönetici olabiliyor. Biz de özellikle eğitim olanaklarının sınırlı olduğu bölgelerde, 23 yılda 2,5 milyondan fazla çocuğumuzu, eğitimin gücüyle destekledik  açıklamalarında bulundu.

1100 ÖĞRENCİ EĞİTİME KATILIYOR
TEGV Kocaeli Selma Mesut Kavurt Öğrenim Birimi olarak, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde etkinlik noktamızda, Okuyorum-Oynuyorum Yaratıcı yazma ve Yaratıcı Okuma, Düşler Atölyesi, Drama, Algo Dijital Kodlama, 3D yazıcı ile Katı Modelleme, İngilizce, Eğlenerek Matematik ve Fen Eğlen Öğren Hijyen etkinlikleri; Mehmet Akif İlköğretim Okulu, Ertuğrulgazi İlkokulu, Akşemsettin İlkokulu, Akçakoca İlkokulu, Şehit Öğretmen Erkan Aydın İlköğretim Okulu ve 28 Haziran İlköğretim Okulu’ndan gelen 1100 çocuğumuzun katılımlarıyla gerçekleştiriyor.  Etkinlikler, donanımlı ve eğitimli olan gönüllülük esasına dayalı gönüllüler aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Gönüllülerin bir çocuğu Kocaeli Üniversitesinde İşletme, Mühendislik, Avukatlık ve Tıp fakültelerinde okuyan öğrencilerinden oluşmakta. Bununla beraber özel sektör çalışanları ve kamu çalışanları da gönüllülük yaparak çocukların eğitimlerine destek oluyor.

(ŞENNUR YILDIZ)

kendi-gazetelerini-yakin-tarihte-cikar.jpggazeteciligi-gazete-yaparak-ogreniyorlar.jpgtegv-gonullu-egitmenleri-ve-sennur-yildiz.jpgtoplu-039.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.