1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. “Tehdit olarak gördükleri için Murat Aydın’ı sildiler”
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

“Tehdit olarak gördükleri için Murat Aydın’ı sildiler”

A+A-
İnternet çağındayız, yazılarımızı Türkiye’nin her köşesinden takip edenler var. Önceki gün köşemde “Ne olacak şimdi ?” başlıklı yazımda Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’ndaki süreçte ASKF Başkanı Murat Aydın’ın zor durumda olduğuyla ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Yazımda İstanbul ASKF delegelerinin bir inşaat işiyle ilgili yolsuzluk iddialarından söz etmiştim.  İddianın içeriğini bilmiyordum ama çok da merak ediyordum.

“AYDIN’I TEDHİT OLARAK GÖRÜYORLARDI”
 Yazımla ilgili İstanbul’dan daha önce İstanbul ASKF yönetiminde ve disiplin kurulunda bulunan, İstanbul’da Futbol İl başkan vekilliği yapan, iddiayı gündeme taşıyan isim Yetkin Karakaş aradı. Hem Murat Aydın’ın durumuyla ilgili düşüncelerini aktardı, hem de iddiayla ilgili detaylı bilgi verdi.  Murat Aydın konusundan başlarsak. Sevgili Yetkin Karakaş,”Ne yazık ki fatura Murat Aydın’a kesildi. Oysa bu olaylarla ilgisi yok, en küçük bir günahı da. Murat Aydın tüm illerin başkanları tarafından çok sevilen bir isim. Yaptıklarını tüm Türkiye takdir ediyor.  Mevcut yapı ileride kendileri için en büyük tehdit, güçlü rakip olarak gördüğü için Murat Aydın’ın yolunu kesmek istiyordu.  Bahane arıyorlardı. Bu olayı önü sürdüler. Bu olay olmasaydı da bir yolunu bulup Murat Aydın’ın önünü keseceklerdi” dedi. 

İDDİACILAR YARGI SÜRECİNİ BAŞLATIYOR 
Karakaş, yolsuzluk iddiasıyla ilgili olarak özetle şunları söyledi: “İstanbul’daki Orhan Saka Amatör Evi tadilatı için Bakanlık, konfederasyon genel merkezine para aktardı. Genel merkez ihalesiz, kimseye haber vermeden işi bir firmayı verdi.  500 bin TL’lik iş için 1.6 milyon fatura çıkartıldı. Biz olayı öğrenince önce yönetimdeki görevimizden istifa ettik. Konfederasyon kongresinde genel kurulu bilgilendirmek istedik ancak konuşmamıza izin verilmedi” dedi. Yetkin Karakaş olayı yargıya taşımak üzere olduklarını da belirtti, “Cuma günü(bugün)olayı basınla paylaşacağız. Yerel Futbol internet sitesinde açıklamamız yayınlanacak. Avukatımıza elimizdeki bilgi ve belgeleri verdik. En kısa süreçte yargıya başvurup suç duyurusunda bulunacağız. Bundan sonraki süreçte artık yargı konuşacak” dedi. 

MURAT AYDIN MUTLAKA AÇIKLAMA YAPMALI
Murat Aydın’ın konfederasyon yönetiminde olmamasını sorgularken, tartışırken işin boyutu nerelere geldi.   Yolsuzluk iddiası artık yargıya taşınacağına göre bu konuda konuşmanın, yorum yapmanın bir anlamı yok. Adalet kararını verecektir. Çalma çırpma mı var, yoksa iftira mı bunu yargılama sürecinin sonunda öğreneceğiz. Peki, Murat Aydın’ın durumu ne olacak? Kentimizi ilgilendiren konu bu. Sevgili Murat Aydın’ın böylesi hassas bir ortamda mutlaka bir basın toplantısı düzenleyerek süreçle ilgili konuşmalı, soruları yanıtlamalı.
 Algı, yanlış anlama hatası 
Dün sabah işe geldiğimde Kocaelispor Kulübü’nden gelen açıklamayı okudum. Açıklamada sezon başından bu yana maçların pazar günü oynanmasıyla ilgili girişimler yapıldığını ancak sonuç alınamadığı belirtiliyordu. Bu ibarede bir hata, eksiklik var. Onu düzelteyim. Velimeşe maçı öncesinde bizzat  Birlikspor Başkanı Murat Aydın ile görüşmüş ve cumartesi günü oynamayı kabul etmişti. Kocaelispor yönetimi istese, Velimeşe maçı yüksek bir olasılıkla pazar oynayacaktı. Başkan Bahri Yavuz, hava ve saha şartlarından dolayı o hafta cumartesi oynamayı özellikle istedi. Açıklamadaki sezon başından bu yana pazar oynamak için girişimlerimiz oluyor ibaresini, bir maç dışında diye düzeltmek gerekir. 

BİRLİKSPOR’A VE KANDEMİR’E BÜYÜK ÖFKE 
Neyse asıl konumuz o değil. Açıklamanın sonunda bu haftaki maç öncesinde Rafet Kırgız’ın Birlikspor Başkanı Kandemir’i aradığı ve gün değişikliğiyle ilgili talepte bulunduğu, olumsuz yanıt aldığı belirtiliyordu. Açıklama sosyal medyaya yayınlanınca doğal olarak taraftarlar Kandemir’e, doğal olarak Birlikspor’a olumsuz yanıt verdiği için büyük tepki gösterdiler. İçlerinde sövenler bile olmuştur. Merak ettim, sevgili Kandemir neden değişiklik talebini kabul etmedi, gerekçesi neydi diye ve dün kendisini aradım. Bekliyorum ki Kandemir, “Antrenman programını pazara göre ayarladık, onun için kabul etmedik” gibilerinden bir gerekçe ortaya koysun. Kandemir bir gerekçe ortaya koymadı, çünkü buna gerek yoktu. Ziya kendisine böyle bir talep gelmemişti. 

KANDEMİR’İN YANITI BENİ ŞAŞIRTTI 
Sevgili Kandemir, “Rafet Kırgız beni çarşamba günü aradı, göreve gelmemden dolayı kutladı. Hepsi bu. Maç günü değişikliği gibi bir talebi olmadı” dedi. Şaşırdım doğal olarak. Kandemir ile bu konu konuşulmadığı halde Kocaelispor Kulübü tarafından yapılan açıklamada nasıl oluyor da talebimize olumlu yanıt verilmedi şeklinde bir ibare yer alıyor. Kulüp müdürü sevgili İlker Uzel’i aradım ve Kandemir ile yaptığım konuşmayı aktardım. İlker Uzel, “Rafet Kırgız ile konuş istersen” dedi. Hemen Kırgız’ı aradım ve sordum. 

BAŞKAN YAVUZ YANLIŞ ALGILADI 
Kırgız, “Aslında Fahrettin Kandemir’i ziyarete gidip, hem hayırlı olsun demek, hem de maç günüyle ilgili değişikliği orada konuşmak istiyordum. Başkanımız da böyle biliyordu. Randevu olmak için kendisini aradığımda cenazede olduğunu söyledi. Ben de telefonda hayırlı olsun dileğinde bulundum, uygun olduğunda ziyaretine geleceğimi söyledim. Maç günü değişikliğini konusunu açmadım, böyle bir konu zaten telefonda konuşulamazdı. Başkanımız bana ne oldu diye sorduğunda görüşemediğimizi söyledim. Sanıyorum Başkan görüşemememizi olumsuz yanıt verdi şeklinde algılamış. Bu doğrultuda basın açıklaması yapılmış.  Yanlış algılamadan kaynaklanan bir durum. Bugün antrenmana gidip basına gereken açıklamayı yapacağım” dedi.

HASSAS KONULARDA DİKKATLİ OLUNMALI 
Evet olup biten budur. Tüm detaylarıyla, tarafların açıklamalarıyla yaşanan budur.  Ortada Birlikspor’un Kocaelispor’un maç günü değişikliği talebine olumsuz yanıt vermesi gibi bir durum yoktur. Çünkü zaten böyle bir talep yoktur. Ortada bir algı, yanlış anlama hatası vardır. Haksız yere Birlikspor ve Kandemir’e tepki gösterilmiştir. Sevgili Kırgız gereken düzeltmeyi dünkü antrenmanda yapmıştır. Kocaelispor yönetimi de söz konusu açıklamanın ilgili bölümünü değiştirmeli ve tabi yanlışlıktan dolayı Birlikspor’dan ve kamuoyundan özür dilemeli. Böylesi hassas konularda sevgili Başkan Bahri Yavuz’un daha dikkatli olması gerektiğini de hatırlatmak isterim. 
Bu yazı toplam 295 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.