1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tek bağımsız sendika kongresini yaptı
Tek bağımsız sendika kongresini yaptı

Tek bağımsız sendika kongresini yaptı

İlimizde kurulan tek bağımsız Sağlık Sendikası olan Onur Sağlık Sen Genel Merkezi ilk kongresini yaptı. Kongrede kurucu Genel Başkan Özgür İbrahim Özçınar üyelerin oylarını alarak seçilmiş başkan oldu.

A+A-
İlimizde 6 ay önce kurulan ve hiçbir federasyon ile konfederasyona bağlı olmayan bağımsız sendika Onurlu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Onur Sağlık Sen) Genel Merkezi’nin ilk kongresi dün gerçekleşti. Özgür İbrahim Özçınar, Tayfun Kayar, Akın Günay, Semra Özçınar, Serdar Koşar, Yücel Kayalıoğlu, Müjdat Ön tarafından kurulan sendikanın ilk gennel kurulu Kocaeli Fuarı’ndaki Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşti. Kongrenin divan başkanlığını Akın Günay, yardımcılığını Zeynep Büşra Ercan ve Fatma Yıldırım yaptı. Kongrede tek aday olan kurucu başkan Özgür İbrahim Özçınar üyelerin oyları işe seçilmiş başkan oldu. 
SENDİKA, BASAMAK OLAMAZ
Kongrede konuşan Sendika Genel Başkanı Özçınar, “Sendikamız 27 Şubat 2015 tarihinde kuruldu. Adana, Kırşehir, Diyarbakır, Eskişehir, Antalya’da temsilcilerimiz mevcut. Toplamda 55 üyeye sahibiz. Günümü sendikalarının siyasete fazla buluşması, siyasilerin tabiri caizse arka bakçesi olmaları, üye değilde hükümet ve siyasilerin yanında olmaları sebebiyle, bizim sendikamıza ihtiyaç hasıl olmuştur. Sağlık çalışanlarının o kadar çok sorunu ve bekleyen istekleri varken günümüz sendikaları kendi siyasi görüşündeki partilerle beraber hareket etmekten ve millet vekili adaylığı için sendikaları basamak olarak kullanmaları kabul edilir bir durum değildir” dedi. 

SİYASİ AMACIMIZ YOK

Siyasi bir amaç ve beklentilerinin olmadığını söyleyen Özçınar, “Emekten, haktan ve eşitlikten yanayız. Siyasilerin güdümünde değil, üyelerin emrindeyiz. Hakkımızı sonuna kadar ararız. Makam ve koltuk peşinde olmayız. İdarenin değil, çalışanın yanındayız. Yetkili değil, etkili olma amacındayız. Maaş ve sabit ödemenin tek kalemde maaş olarak ödenmesi, Adaletisz bu döner sermaye uygulamasının kaldırılması veya değiştirilmesi, Hekim ve diğer sağlık çalışanları arasındaki kat sayı farkının azaltılması, Sağlık memuru, ebe ve hemşire gibi personellere ‘yardımcı sağlık personeli’ifadesinin kullanılmaması, 112’de taşeron şoför uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz” şekline konuştu. 

TEK ÇATI ALTINDA TOPLANALIM

Sağlık kurumlarının tekrardan tek çatı altında toplanmasını istediklerini söyleyen Özçınar, “Hastane ve müdürlükte uygun fiyatla kreş açılması, Üniversite hastanelerinde sağlık personellerinin taşeron işçi statüsünden alınıp, sağlık çalışanı olarak görev yapmalarının son bulması ve bunların kadroya alınmaları, Sağlık kurumlarında sağlık çalışanlarına muayene de öncelik hakkının tekrardan verilmesi, Tüm memurlar için muayene katkı payı ve ilaç muadil farkı alınmaması, Sağlık İdaresi mezunlarının iade edilmesi ve sağlık lisansı sayılması, Odyometri tekerlerinin atanma başvuru sorunlarının çözülmesi, Lisans mezunu Sağlık Memuru, hemşire ve ebelere diğer sağlık lisansiyerlerine verilen döner sermaye katkısının verilmesini istiyoruz”dedi. 

YÖNETİM KURULU

Özgür İbrahim Özçınar(Başkan), Tayfun Kayar(İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardmcısı), Cem Sine(Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı), Sedat Çalışkan(Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı), Süleyman Demirayak(Toplu Sözleşme ve Mevzuattan Sorumlu Başkan Yardımcısı), Kurtuluş Akmil(Eğitim ve Basından Sorumlu Başkan Yardmcısı), Nizam Korhan(Sosyal İşler ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı).
Denetleme Kurulu: Mehmet Şakir Yıldırım, Soner Kılıç, Nihan Ezgi Güneş
Disiplin Kurulu: Burhan Yurtoğlu, Süleyman Serbes, Zeyneb Büşra Ercan
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.