1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalınca...
Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalınca...

Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalınca...

A+A-

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) bugün “Körfez'de alg patlaması” konulu panel düzenlendi. Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ve ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı’nın yanı sıra KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
ÖLÜM TEHLİKESİ ORTAYA ÇIKIYOR
 

İzmit Körfezi’nde alg patlaması nedenleri ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelin konuşmacısı ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, “Algler tek hücreli olup güneş ışığında büyüyorlar. Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalabiliyor bu da insan ölümlerine neden oluyor, denizin yapısı bozuluyor. Körfez’de zehirlenmeler son yıllarda nisan sonu mayıs başı daha önceki yıllarda ise haziran sonu temmuz başı artış göstermiştir. Azot ve fosforun çok olması alglerin artışına neden oluyor. Besin oluşumu çok fazla olursa biyolojik bozulma meydana geliyor bu da ortamda ölüm tehlikesini ortaya çıkarıyor.” diye konuştu. 
 
DİLDERESİ’NDE DAHA FAZLA
 
Ağdacı “Marmara’da 20 yılda bir görülürken bu sene 5’ten fazla meydana geldi. Körfez’de azot ve fosfor fazlalığının en yoğun olduğu yer %25 ile Dilderesi mevkiidir. Kocaeli nüfus yoğunluğu bakımından çok yoğun bir kenttir. İl genelinde 20 adet atık su arıtma tesisi bulunuyor. Bunlar aylık sistem şeklinde düzenlenmesine rağmen uygulanmıyor" dedi. 

nn3.jpgSU KAYNAKLARI BÜYÜMEDE YETERSİZ

Körfez’in bütünleşik kıyı alanları tehditleri hakkında konuşan Ağdacı, “Körfez havzasının birinci derece deprem bölgesinde olması, sanayi yatırımlarının kentsel alanla iç içe olması, deniz trafiğindeki yoğunluk ve donanma gemilerinin dar koridorlarda seyretmek zorunda oluşu, su kaynaklarının büyümede yetersiz kalması ve ekoloji dengesinin kurulamamasıdır" ifadelerini kullanıldı 

GENÇ NÜFUS ARTIYOR 
Ağdacı’nın ardından söz alan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ise şunları söyledi. “Körfez’de alg artışı olduğunda suyun rengi kırmızı ya da yeşil renk olur. Körfez’in kızarmasına neden olan Dinoflagellat türleridir. Belediye çalışıyor ama yeterli kalmıyor. Gün geçtikçe nüfus artıyor ve bu çok ciddi sorunlar yaratıyor. Akdeniz’de 20 yıl içinde oluşan alg çoğalması kayıtlara göre en büyük ölçekli alg gçoğalması 2015 İlkbahar mevsiminde İzmit Körfezi’nde gerçekleşti. Son 300 yılda insan ölümlerine neden olduğu resmi kayıtlarda da yer alıyor” 

 ALG ÇOĞALMALARININ ÇÖZÜMLERİ
 
Panelin devamında Ağdacı ve Ergül Körfez’de alg çoğalması işle ilgili çözüm önerilerini sıraladı. Çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi veren Ağdacı, “Yeni liman yatırımlarının ileride genişlemeye olanak verilecek sahalarda planlanması, atık su yönetiminin uygulanması, liman ve iskelelerde atık su ve yüzey sularına yönelik alt yapının rehabilite edilmesi ve yeni yatırımlarda dikkate alınması, şehir planları yapılırken liman yatırımları ve bunların oluşturacağı karayolu yoğunluğunun ve çevresel etkilerinin dikkate alınması, çevre kirliliğinin önlenmesi için katı atık yönetiminin geliştirilmesi amacıyla gerekli tedbirlerinin alınmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Çiğdem ARMAĞAN
 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.