1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tek yumurta ikizi müfettişler, karıştırılmamak için birlikte geziyor
Tek yumurta ikizi müfettişler, karıştırılmamak için birlikte geziyor

Tek yumurta ikizi müfettişler, karıştırılmamak için birlikte geziyor

Sakarya’da tek yumurta ikizi olan eğitim müfettişleri, ilginç hayat hikayesi ile dikkat çekiyor. 1960 yılında 5 dakika arayla doğan Mehmet Emin Taşkın ve Ahmet Metin Taşkın, neredeyse her

A+A-

Sakarya’da tek yumurta ikizi olan eğitim müfettişleri, ilginç hayat hikayesi ile dikkat çekiyor. 1960 yılında 5 dakika arayla doğan Mehmet Emin Taşkın ve Ahmet Metin Taşkın, neredeyse her alanda aynı kaderi paylaşıyor. 30 yıl sonra Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 4 yıldır görev yapan Mehmet Emin ile aynı yerde aynı görev yapmaya başlayan ikizi Ahmet Metin Taşkın, karıştırılmamak için valilik kampüsünde ve arkadaş çevrelerinde birlikte gezmeye çalışıyor. İlkokuldan üniversite son sınıfa kadar aynı sırada okuyan, birbirlerinden habersiz aynı gün aynı mesleği seçen, aynı gün askere giden, aynı gün evlenen, aynı sayıda ve aynı yaşta çocuk sahibi olan, aynı hastalığa yakalanıp aynı yerden ameliyat olan, birbirinden habersiz aynı anda annelerini arayan, şimdi ise aynı mesleği aynı yerde sürdüren eğitim müfettişi ikizler, karıştırılma endişesiyle yaşıyor.

Aynı yerde görev yapıyorlar

Ahmet Metin Taşkın, yedek subay olarak birlikte askere gittikten sonra ikiziyle ayrıldıklarını; ancak 30 yıl başka şehirde görev yaptıklarını, son alarak Sakarya’da aynı yerde aynı görevi yapmaya başladıklarını söylüyor. Taşkın, “Kardeşim 4 yıldır Sakarya’da eğitim müfettişi olarak görev yapıyor. Ben de Adana’da çalışıyordum. Kardeşim İl Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atandı. Ben de eğitim müfettişi olarak Sakarya’ya atandım. Şimdi aynı yerde, aynı işte çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bulunduğu valilik kampüsünde ikizimi herkes tanıyor. Ancak beni tanımıyorlar ben de onları tanımıyorum. Bizi birbirimizle karıştırıyorlar ve aynı kişi olduğumuzu zannediyorlar. Selam alıp vermede sıkıntı yaşanmaması için valilik kampüsü çevresinde tek görünmemeye çalışıyoruz." diyor.

"Özel işaretlerler kullandık"

İkiziyle karıştırılmamak için aile çevresinde özel işaretler kullandıklarını vurgulayan Ahmet Metin Taşkın, “Kayınpederim beni ilk nişanlandığımız gün ikizimden ayıramadı. Bir gün beni çekti ve ‘Metin ben sizi ayıramıyorum. İkiniz beraber olup da karşılaştığımızda bana elinle saçını düzeltiyormuş gibi yap’ dedi. Ben sokakta kayın pederi görünce elimi saçlarıma götürürdüm. Alışıncaya kadar hanımın aile çevresiyle belli işaretlerle mesajlaştık. “ diye konuşuyor. Tek yumurta ikizi olmanın bu kadar güzel olduğunu yaşadıkça anladıklarını ifade eden Mehmet Emin Taşkın ise lise sonda farklı üniversiteleri kazandıklarını; ancak gitmediklerini belirtiyor. Mehmet Emin Taşkın, şöyle devam ediyor: “Ben siyasalı, kardeşim iktisadı kazanmasına rağmen ayrılamadık. Ayrı okula gidemedik. Tekrar İlahiyat Fakültesi'nde birleştik ve orayı bitirdik. Ben Uşak’ta, kardeşim Yalova’da çalışıyordu. Müfettişlik sınavlarına aynı gün ama birbirimizden habersiz girdik. Ankara’da sınavda karşılaştık. “ ifadelerini kullanıyor.

" Sizin gibi, sizin gibi düşünen birinin olması çok güzel"

Hiç arkadaş aramadıklarını vurgulayan Taşkın, ikiz olmanın avantajlarını şöyle dile getiriyor: “Gece gündüz berabersiniz. Başka arkadaşlarımız da oldu. Ancak yanınızda her an konuşacak, sizin gibi düşünen birisinin olması her zaman rahatlamaya sebep oluyor, mutluluk veriyor. Bizimkisi bir ikizlikten öte bir kader birliği. Aynı okullarda okumamız, aynı anda evlenmemiz, aynı hastalığa yakalanmamız, aynı şeyleri düşünüyor olmamız bu kader birliğinin işareti. Kardeşimin yüzünde bir çıban çıkmıştı. Bir süre sonra aynı yerde bende de çıban çıktı ve birlikte ameliyat olduk.” Taşkın, kendisinin tanıdığı, kardeşinin tanımadığı, ama kendilerini aynı kişi zannedenlere, selam alıp verme konusunda sitemde bulunmamalarını istiyor. Taşkın, “İkizim şu anda benim görev yaptığım okullarda çalışıyor. Benim çok iyi bildiğim arkadaşlarımı kardeşim tanımadığı için selam alıp vermede bir takım sıkıntılar olmuş. Bize biraz sitem olarak döndü." şeklinde konuşuyor. MÜDÜRLERİ DE KARIŞTIRDI Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı ve Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet İnanç da ikizleri karıştıran kişiler arasında bulunuyor. Yazıcı, ikizlerle ilk karşılaşmasını şöyle anlatıyor “Çalışma odasında oturuyordum. Daha önce de Emen Bey’in ikizi olduğunu duymuştum. Metin bey o zaman Adana’da görev yapıyordu. Kapıdan birisi geçti . ‘Emin Bey bir kardeşiniz varmış sana çok benziyormuş tanışalım’ dedim, duraksadı. Sonra Emin Bey arkadan girdi. Oysa önceden Metin Bey girmiş. Tabi bu vesile ile tanışmış olduk.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.