1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Teknolojiyle 112'de şaibeler ortadan kalktı'
'Teknolojiyle 112'de şaibeler ortadan kalktı'

'Teknolojiyle 112'de şaibeler ortadan kalktı'

Manisa'daki 112 Acil Sağlık hizmetinde kullanılan sistemi tanıtan İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, her yönüyle şeffaf olduğunu belirterek, “Teknolojik yenilenmeyle şaibe ve şüpheler ortadan

A+A-

Manisa'daki 112 Acil Sağlık hizmetinde kullanılan sistemi tanıtan İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, her yönüyle şeffaf olduğunu belirterek, “Teknolojik yenilenmeyle şaibe ve şüpheler ortadan kalktı.” dedi. Dr. Tay, yeni teknolojik uygulamanın tanıtmı amacıyla 112 Komuta Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Zeynep Nurcan Alan, Şube Müdürü Dr. Suat Özçevikel ve personel de hazır bulundu. Dr. Özçevikel, basın mensuplarına komuta merkezini gezdirerek, çalışmaları ve yeni uygulamaya koydukları bilgisayar destekli dijital kayıt sistemi hakkında bilgi verdi. 2010 yılında toplam 33 istasyonla vakalara müdahale ettiklerini aktaran Özçevikel, istasyon başına düşen kişi sayısının 41 bin 846 olduğunu, bunun Avrupa Birliği normu olan ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 50 bin kişiye bir istasyon kriterinden daha olumlu olduğunu vurguladı. Asılsız ihbarlar konusunda yaşadıkları sıkıntıları da dile getiren Suat Özçevikel, 2010 yılında 1 milyon 230 bin telefon çağrısı aldıklarını, bunlardan sadece 43 bin 59’u gerçek vaka çıkarken yüzde 85’inin gereksiz ve hizmeti aksatacak şekilde asılsız olduğunu kaydetti.

Toplantının ana gündem maddesi olan 112 dijital kayıt sistemi “Armakom” hakkında geniş bilgi veren Şube Müdürü Dr. Özçevikel, bütün sevk ve koordinasyonların bu sistemle yapıldığını anlattı: “Bütün işlemler, anlık olarak Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilebilmektedir. Bu yazılım sayesinde geçmişe dönük olarak ekiplerin çıkış ve hastaya ulaşma saatlerine, ambulansın izlediği güzergâh ve hız bilgilerine, vakayla ilgili telefon ve telsiz görüşmelerinin ses kayıtlarına, 112 hizmetleriyle ilgili istatistik verilere, bütün vakaların kimlik ve tıbbi müdahaleyle götürüldüğü hastane bilgilerine, internet bağlantısının bulunduğu her yerden ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’deki bütün hastanelerin yoğun bakım yatak, ventilatör ve küvöz doluluk oranları da anlık takip edilebilmekte, il içi veya dışı hasta sevkleri koordine edilmektedir.” Sağlık Bakanlığı'yla entegre olan sistemin, aynı zamanda hastaneye nakledilen vakaların akıbetini de takip imkanı sağladığına değinen Özçevikel, bakanlık tarafından yapılan duyuruların da illere anlık olarak gönderilebildiğini söyledi. 112 dijital kayıt sisteminin sağladığı avantajlara değinen İl Sağlık Müdürü Tay ise uygulamaya girmeden önce personelin zaman zaman cankurtaranın geç ulaştığı suçlamasıyla karşılaştığını hatırlatarak, şimdi bu tür iddialara belgeleriyle anında cevap verebilir duruma geldiklerini belirtti. Teknolojik yenilenmeyle şaibe ve şüphelerin ortadan kalktığının altını çizen Dr. Ziya Tay, şunları kaydetti: “Gerçek anlamda gecikme ya da aksaklık olduğu takdirde de belgeli şekilde tespit etme imkanı doğdu. Şu anda günün 24 saati, çalışma masamdaki bilgisayardan ya da evimden tüm ambulansların durumunu, hastanelerin yoğun bakım yatak doluluk oranlarını, seyir halindeki ambulansların hızını, hattâ komuta merkezindeki personelin çay molasını dahi görebilmekteyim. Bu da herhangi bir olumsuzluk durumunda anında müdahale imkanı sağlamaktadır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.