1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teleferik ihalesi ile ümitlenmiştik
Teleferik ihalesi ile ümitlenmiştik

Teleferik ihalesi ile ümitlenmiştik

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yıllar önce kent halkına vaat ettiği, ancak bir türlü gerçekleştiremediği Seka Camii ile Bağçeşme arasındaki teleferik sistemi ile ilgili projede geçenlerde

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yıllar önce kent halkına vaat ettiği, ancak bir türlü gerçekleştiremediği Seka Camii ile Bağçeşme arasındaki teleferik sistemi ile ilgili projede geçenlerde ihale duyurusu yapılmıştı.

Teleferik projesi ile ilgili tekliflerin 9 Mayıs'ta alınacağı açıklanmış, işi üstlenen firmanın 300 günde teleferik sistemini kurması isteneceği belirtilmişti. Her şey yolunda giderse, gelecek yıl bu günlerde İzmit'te kuzey-güney hattında toplu taşıma açısından yeni ve cazip bir alternatif ortaya çıkacak diye ümitlenmiştik.

Ancak Büyükşehir Belediyesi, 9 Mayıs'ta yapılacağı ilan edilen teleferik sistemi ihalesini şartnamedeki teknik bazı eksiklikler nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Bu projenin üzerinde yıllardır çalışılıyor. Seçim yaklaşırken ihaleye çıkılıyor. Ama bu defa da ihale şartnamesinde eksikler ve yanlışlar olduğunun farkına varılıyor.

Şimdi bu şartname ne kadar zamanda düzeltilecek?.. Teleferik ihalesi ne zaman yeniden duyurulacak?

İşleri bu kadar yavaş yapan, bu kadar çok yap-boz yapmak zorunda kalan bir idare görmemiştik. Dilerim Büyükşehir Belediyesi bu konu ile ilgili yanlışları çabuk düzeltir de, biran önce şu teleferik sistemi ihalesini yapar, İzmit'te toplu ulaşım konusunda yeni bir alternatifi hizmete sokar.

Eyleme destek dikkat çekici

Türkiye'de son yıllarda hem doktorlar, hem diğer sağlık görevlileri, haklı ya da haksız pek çok eylem yaptılar. İş bıraktılar, acil dışında hasta muayene etmeyeceklerini açıkladılar.

Bu eylemlerin büyük bölümünde, doktor ve sağlık personelinin önemli bölümü meslek odalarının, sendikaların çağrılarına uymadı. Eylem günlerinde görevlerine gittiler, normal çalışmalarını sürdürdüler.

Özellikle halk, hiç umursamadı. Sağlık personelinin eylem yapacağı, hasta muayene etmeyeceği açıklandığı hâlde, insanlar sanki hiç duymamış gibi hastanelere, sağlık kuruluşlarına gittiler.

İlk kez bu defa tablo farklıydı. Türk Tabipler Birliği'nin 20-21 Nisan'da iş bırakma çağrısına, hekimler ve sağlık personeli, çok yüksek oranda uydular. Hastanelerde işler durdu. Hükümetin gözüne girmek adına, her şeye rağmen işine devam etmek isteyenler, açığa düştü.

Daha önemlisi, bu kez halk hastanelere gitmedi. Eylem günlerinde hastaneler neredeyse boş kaldı. Hem doktorların bu kadar yüksek oranda eyleme katılımı, hem halkın hastanelere gitmeyerek adeta bu eyleme destek vermesi dikkat çekici.

Sağlık alanında, doktorları mağdur eden ya da onların mağdur edildiklerini düşündüren konuların mutlaka gözden geçirilip, düzeltilmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Kritik dönemde karşılıklı önemli destek

Türkiye'de genellikle siyasetçiler, tuttukları futbol takımını açıklamazlar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, futbolla çok yakından ilgili. Gençliğinde lisanslı olarak futbol oynamış. Erdoğan'ın açık açık Fenerbahçe taraftarı olduğunu söylemesini, bunu sık sık ortaya koymasını takdirle karşılıyorum.

Ancak dönem kritik. Hem siyaseten kritik; 12 Haziran'da seçim var. Hem Süper Lig'teki şampiyonluk yarışı arasından kritik, bitime sadece beş hafta var.

Böyle bir ortamda, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, takım kaptanı Alex'i kolundan tutuyor, Ankara'ya götürüp Başbakan'ın huzuruna çıkartıyor. Alex'in Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak istediği, bu konuda Başbakan'ın desteğine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Fenerbahçe Kaptanı Başbakan'a imzalı forma, Başbakan Alex'e imzalı kravat hediye ediyor.

Bütün bu görüntüler yazılı ve görsel basında geniş yer buluyor.

Merak ediyorum; Alex ve Aziz Yıldırım'ın Başbakan'ı ziyareti, yaklaşan seçim öncesinde AKP ve Erdoğan'a destek görüntüsü mü? Yoksa Başbakan'ın Yıldırım ve Alex'i böylesine sıkışık gündem içinde kabul etmesi, nefes nefese devam eden şampiyonluk yarışında Fenerbahçe'ye destek için mi?

Bence karşılıklı bir alışveriş var.

İlkinin sonucunu önümüzdeki beş hafta içinde, ikincisinin sonucunu 12 Haziran'da göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.