1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teleferik yine hayal oldu! Tek bir çivi dahi çakılmadı
Teleferik yine hayal oldu! Tek bir çivi dahi çakılmadı

Teleferik yine hayal oldu! Tek bir çivi dahi çakılmadı

İlimizin kış turizmi açısından en önemli noktalarından biri olan Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan Teleferik Hattı Projesi’nin temeli, 10 Aralık 2018 tarihindeki törenle atılmıştı. Temel atma töreninin üzerinden geçen 4 aylık sürede tek bir çivi çakılmadı

A+A-

10 ARALIK’TA TEMEL ATILDI  
Derbent ile Kuzuyayla arasında yapılacak Teleferik Hattı Projesi’nin yapımı 50 yıl öncesine dayanıyor. Farklı dönemlerde yapılan girişimlere rağmen proje bir türlü hayata geçirilemedi. 2014’teki yerel seçimde Kartepe Belediye Başkanı olarak seçilen Hüseyin Üzülmez, teleferik projesinin yapımı için ciddi bir mesai harcadı. Kararlı mücadelesinin ardından teleferik projesini ihale aşamasına getirdi. 2017 yılının eylül ayında ihale gerçekleştirildi. İhaleyi, Ankaralı Valter Asansörleri firması üstlendi. 50 yıllık hayal olan teleferik projesinin temeli, 10 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen görkemli bir törenle atıldı. Törende firma sahibiyle pazarlık yapan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, projeyi Şubat 2020 tarihinde bitirmesini istedi. Firma sahibi de projeyi başkanın istediği sürede bitirecekleri sözünü vermişti.10-aralikta-temel-atilmisti-.jpg
10 ARALIK’TA TEMEL ATILMIŞTI- 50 yıllık hayal olan Kartepe Teleferik hattı Projesi’nin temeli 10 Aralık 2018 tarihinde atılmıştı. Törene, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, dönemin Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez,  törenden iki hafta önce AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı açıklanan Tahir Büyükakın ile projenin ihalesini kazanan Valter firması yönetim kurulu başkanı Murat Ağçabağ butona birlikte basmıştı.

100 MİLYONA MAL OLACAKTI
Kartepe’de 50 yıllık hayal olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü’nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları’nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak dev projenin 100 milyon TL’ye mal olması bekleniyordu. İki etap halinde yapılması projelendirilen teleferik hattının ilk etabı olan Derbent-Kuzu Yayla mesire alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yıllığına işletilecekti. Yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan teleferik hattı çift yönlü ve 3 halatlı olacaktı. İlk etabın tamamlanmasından sonra projenin ikinci etabı ise Seka Kampı-Derbent arasında yapılacaktı.

icki-siseleri-.jpg

İÇKİ ŞİŞELERİ- Teleferik Hattı Projesinin temelinin atıldığı alanda günü birlik piknikçiler ve âlemcilerin içtiği alkol şişeleriyle dolu.

TEK BİR ÇİVİ ÇAKILMADI
Kentin 50 yıllık hayali olan Teleferik Hattı Projesi'nin temeli 10 Aralık 2018 tarihinde görkemli bir törenle atıldı. Törende, projenin ilk etabı olan Derbent-Kuzuyayla arasındaki 4,67 kilometre uzunluğundaki hattın Şubat 2020 tarihinde bitirileceği ve turizme açılacağı açıklandı. Kültür Bakanlığı, projede kullanılmak üzere 1 milyon TL ayrı, 5 milyon TL ayrı olmak üzere toplam 6 milyon TL'yi Kartepe Belediyesi hesaplarına aktarmıştı. Ancak temel atma projesinin üzerinden tam 4 ay geçmesine rağmen tek bir çivi dahi çakılmadığı ortaya çıktı.

toren-bunada-yapilmisti-.jpg

TÖREN BURADA YAPILDI- 10 Aralık 2018 tarihinde temel atma töreni hemen bu alanda yapılmıştı. Törene, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile başkan adayı Tahir Büyükakın ve çok sayıda davetli ve konuk katılmıştı.

TELEFERİK, HAYAL Mİ OLDU?
2014’teki yerel seçimde Kartepe Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Üzülmez, projenin başlaması için tam 3,5 yıl uğraştı. Proje tamamlandı ve temeli atıldı. Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına ihaleyi alan Ankaralı Valter Asansörleri firması, temel atma töreninden sonra işe başlamadı. Firmanın işe başlaması için herhangi bir girişim de yapılmadı. 50 yıllık hayal olan teleferik projesi yine hayal mi oldu? 31 Mart’taki yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın ve Kartepe Belediye Başkanı seçilen Mustafa Kocaman'ın projenin kaldığı yerden başlatılması için girişimde bulunup bulunmayacağı merak ediliyor. Projenin temelinin atıldığı alan, âlemcilerin, alkol alan piknikçilerin mekânı haline gelmiş durumda.

iste-temel-.jpg

İŞTE TEMEL- Kartepe Teleferik Hattı Projesi’nin temeli, 10 Aralık 2018 tarihinde atıldı. Aradan geçen 4 aylık sürede tek bir çivi çakılmadı. Teleferik Projesi'nin temelinin atıldığı alan şimdi bu halde…

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU NE DEMİŞTİ?
10 Aralık 2018 tarihindeki temel atma töreninde konuşan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu şunları söylemişti, “2020 yılının Şubat ayında umarım hep beraber açılışında buluşuruz. Bunun sözünü de firmamızdan alıyoruz. Bunu belediyeler yapabilir ama bu işi ehline vermek lazım. Biz belediye olarak yapsak bir sürü masraf ve işletme sorununa yol açıyor. Yap-işlet-devret modeli en sağlıklısı olan. Valter Asansörleri firmasını işletme yaptığı yerlerde gördüm, umarım aynı kaliteyi bulacaklar. Doğayı bozmayıp, tahrip etmeyeceklerini düşünüyorum. Ben çevreye çok duyarlıyım, buranın doğasıyla uyumlu bir eser olacağını düşünüyorum” demişti.

boyle-olacakti-.jpg

BÖYLE OLACAKTI- Kartepe ilçesinde yapılacak Teleferik Hattı Projesi’nin ihalesini kazanan Valter Asansörleri firması, teleferik projesinin maketini de çıkartmıştı. Proje tamamlanmış olsaydı böyle olacaktı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
18 Yorum