1. HABERLER

  2. Telekom’dan dünyayı dört defa dolaşacak kadar fiber optik
Telekom’dan dünyayı dört defa dolaşacak kadar fiber optik

Telekom’dan dünyayı dört defa dolaşacak kadar fiber optik

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Türk Telekom, fiber yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Son 7 yılda 13 milyar liralık yatırım yapan şirketin 2012 sonu itibariyle Türkiye’deki fiber

A+A-

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Türk Telekom, fiber yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Son 7 yılda 13 milyar liralık yatırım yapan şirketin 2012 sonu itibariyle Türkiye’deki fiber optik kablo uzunluğu 168 bin kilometreye ulaştı. Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, Türkiye’ye dünyanın çevresini 4 kez dolaşacak kadar fiber optik kablo döşediklerini söyledi. Hızın interneti daha da değerli kıldığına dikkat çeken Akarca, “Geniş bant internet hizmetiyle başlattığımız değişimi, fiber internet ile bir üst seviyeye taşımak hedefiyle 2012 başlarında 81 ilde fiber dönüşümü başlattık.” dedi.

Akarca, Türk Telekom Batı-1 Bölge Müdürü Yücel Yaşar ile İzmir’de düzenlediği basın toplantısında yaptıkları yatırımları anlattı. Fiber yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini aktaran Akarca, “Türkiye’yi layık olduğu çağdaş haberleşme altyapısına kavuşturarak fiber hizmetini binalara ve evlere kadar kullanıma sunuyoruz. 2012 yılsonu itibarıyla Türkiye’deki fiber optik kablo uzunluğumuz 168 bin kilometreye ulaştı. Dünyadaki fiber optik altyapımızı da eklediğimizde, bu rakam 195 bin kilometreye ulaşıyor. Şu ana kadarki altyapı çalışmalarımızın ortalamasını hesapladığımızda saatte yaklaşık 9 kilometre fiber döşediğimizi görüyoruz. Dünya çevresinin 40 bin kilometre olduğu düşünülürse, bu kablolar dünyanın çevresini dört defadan fazla dolaşabilecek uzunlukta. Yaklaşık 1,9 milyon haneyi fiber kapsamına aldık. Bilişimin geleceğinin fiber internetle şekilleneceğine, dijital yaşam dönüşümünün tetikleyicisinin Türk Telekom’un fiber altyapısı olacağına inanıyoruz. Eski, yeni yerleşim yeri ayrımı gözetmeden tüm Türkiye’nin altyapısını hızla yeniliyoruz. Türkiye’nin fiber altyapısını dünya ülkeleri arasında örnek oluşturacak bir seviyeye taşımak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE 7 YILDA 13 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK’

2012 sonu rakamlarına göre 14,3 milyon sabit erişim hattı ve 7 milyon geniş bant müşterisine 24 bini aşkın çalışanlarıyla hizmet sunduklarını dile getiren Mehmet Ali Akarca, bu hizmetin kalitesini artırmak, sahip oldukları teknoloji ve altyapıyı geliştirmek için sürekli yatırım yaptıklarını aktardı. Özelleştirmeden bu yana geçen 7 yılda 13 milyar TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Akarca, 2013 yılında da 2,2 milyar liralık yatırım planladıkları bilgisini verdi. Geniş bant alanında yürüttüğümüz çalışmalara da değinen Akarca, şunları kaydetti: “Sahip olduğumuz teknoloji ve altyapı sayesinde interneti bugün Türkiye’nin her noktasına ulaştırmış durumdayız. 81 ilde, sayısı 1.600’ü aşkın Türk Telekom Ofisi ve bayimizle internetten faydalanmak isteyen herkese değişik hız ve kapasitelerde hizmet verebilir durumdayız. Bugün 7 milyon geniş bant müşterimiz mevcut. Kişi başına aylık ortalama data kullanımına baktığımızda, 2005 yılında kişi başına ortalama kullanım oranı 2,1 GB seviyelerindeyken bugün yaklaşık 14 kat artışla 29 GB’lara ulaştığını görüyoruz. 2005 yılında 30 Gbps olan yurtdışı çıkış kapasitemizi ise yaklaşık 55 kat artırarak 1.640 Gbps’e ulaştırdık. Müşterilerimizin yüzde 73’ü limitsiz paketlerimizi kullanıyor.”

İZMİR’DE 161 BİNİ AŞKIN; BATI-1 BÖLGE’DE 250 BİNİ AŞKIN HANE FİBER KAPSAMINDA

Türk Telekom’un, ‘dijital dönüşüm’ vizyonu çerçevesinde bütün Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de yatırımların hız kesmeden sürdüğünü belirten Türk Telekom Batı-1 Bölge Müdürü Yücel Yaşar da, “İzmir’de toplam fiber altyapımız 7 bin kilometreyi, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak’ı da içine alan Batı-1 Bölge’de ise 19 bin kilometreyi aştı. İzmir’de 161 bini aşkın, Batı-1 Bölge’de ise 250 bini aşkın haneyi fiber kapsamına aldık. Batı-1 Bölge’de toplam 2 bin 200, sadece İzmir’de ise 1.100’ü aşkın kişiye sağladığımız iş imkanıyla bölgede en çok istihdam sağlayan şirketlerden biriyiz.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.