1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Temayülün şifreleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Temayülün şifreleri

A+A-
İstatistik bir bilimdir. Anket çalışmaları, istatistik bilimi kullanılarak yapılan, doğru yapılması halinde çok gerçekçi bilgilere ulaşmak mümkündür. 
Anket çalışması, bir ürünün, markanın; ya da ülkeyi veya şehirleri ilgilendiren konu ya da fikirlerin, siyasi eğilimlerin ölçülmesi için yapılır. Bilimsel ve gerçekçi olabilmesi için, hedef kitlenin iyi örneklenmesi gerekir. 
70 milyon nüfuslu bir ülkenin herhangi bir konudaki tercihini ya da eğilimini, 1500-2000 kişiyle anket yaparak isabetli şekilde bulabilirsiniz. Ama ankete katacağınız bu 1500-2000 kişilik kitle, ülke bütününün tam bir örneği olmalıdır. Yaş grupları, eğitim seviyeleri, gelir seviyeleri, kadın-erkek oranları ülke bütünü ile örtüşmelidir.
………
Bir de ileri demokrasilerde, eğitim seviyesinin, kültür seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde uygulanan “Sandık başı” anketi çalışması vardır. Basittir, doğru yapılırsa, çok gerçekçi sonuç verir. Sandık başı anketi ile, seçim yapılan ülke veya kentlerde, sandıklar açılıp, oylar sayılmadan siyasi tercihler ortaya çıkar. Anketi yapanlar, seçim sandığı odasının dışında bekler. 300-350 kişinin oy kullandığı bir sandıkta, oyunu atıp çıkan 10-15 kişinin tercihini öğrenirseniz, o sandıktaki sonucu ortaya koyabilirsiniz. Burada ankete katılanların cinsiyeti, yaşı, eğitimi, ekonomik durumu önemli değildir. Önemli olan, o sandıkta oyunu atmış olması, anket yapana samimi yanıt vermesidir. Bu yöntemle, ileri demokrasilerde, hemen bütün seçimlerin sonuçları, daha sandıklar açılmadan kamuoyuna yansıtılabilir. Bizim ülkemizde, seçim sonuçlarının belli saatlere kadar açıklanması yasak olduğu için, bu çalışmanın örneği yapılmamıştır.
………
Pazar günü biz, gazete olarak AKP’nin temayül yoklamasında “Sandık başı anketi” çalışmasının ilk örneğini uyguladık. Bir arkadaşımız, elinde oy kutusu ile, temayülün yapıldığı Antikkapı’nın dışında bekledi.  AKP temayül yoklamasında oy kullanan partili üyelere çıkışta, bu sandığa oy atmaları istendi. Temayülde her üye 11 tercih yaptılar. Bizim anket çalışmamızda, her üyeden 1 tercih istedik. Aslında 11 tercihli bir seçim çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Tek tercih, daha gerçekçi sonuç çıkartır. 
AKP temayül yoklamasında 1.843 oy kullanıldı. Bizim anketimize ise 400’e yakın oy atıldı. Pazar günü akşam saatlerinde anket sandığından çıkan oyların tasnifini titizlikle yaptık. Çok öne fırlayan, bütün diğer aday adaylarına uzak ara fark yapan bir isim yok. Ama bence ilginç, parti büyüklerinin beklenti ve tahminlerini yanıltan sonuçlar var..
Bizim anket sandığımızdan en çok oy, Ceyhun Yalçın’a çıktı. AKP teşkilatlarının eğilimini göstermesi açısından önemli. Ceyhun, teşkilatlardan gelen biri değil. Parti içinde pek çok dostu, arkadaşı bulunan, sempatik, güleryüzlü, herkesin rahatça ulaşabileceğini bildiği bir genç isim. Kocaelispor’da çalışmış, GKD’de başkanlık yapmış, popüler, bonkör, dost canlısı. Bence bizim sandıktan çıkan bu tablo, AKP teşkilatlarının yeni ve güleryüzlü isim aradığını gösteriyor. 
Beni çok şaşırtan bir sonuç, Oktay Yavlal isimli şahsen hiç tanımadığım, daha önce adını da duymadığım aday adayının bu anketten hatırı sayılır oy alarak en üstlere yerleşmesidir. Yavlal  1967 Kars Sarıkamış doğumlu. Maden mühendisi. Gebze bölgesi üyelerinden çok büyük bölümünün desteğini yanına almış gözüküyor. İlk 10’da teşkilatlardan gelen isim olarak Hüseyin Yusuf var. Recep Bilal Şengün, DP kökenli, Kandıralı Ercüment Şahin ezilmemişler.  Kadın aday adayları içinde, aday adaylığı sonradan kabul edilen Müge Olşen ismi öne çıkıyor. Parti teşkilatları dışından bir isim olan Coşkun Şivilioğlu’nun ilk 10’da yer alması da önemli sürpriz gibi duruyor. 
Hiç kuşkusuz, AKP’de yapılan temayülün, aday listesinin belirlenmesinde büyük bir ağırlığı olmayacak.  Ancak, bu kadar kalabalık bir aday adayı topluluğu içinde yaklaşık 2 bin kişinin tercihi ile ortaya çıkacak tablonun tamamen göz ardı edilmesi de düşünülemez. Kuşkusuz, bu temayül yoklamasına mevcut milletvekillerinin, Mahmut Civelek’in katılmamış olmasını da dikkate almak gerekiyor. 
AKP Genel Merkezine, 81 ilin tamamında yapılan temayül yoklamalarının sonuçları, çuvallar içindeki oy pusulaları olarak gitti. Siz bu yazıyı okurken, belki Kocaeli oyları hala sayılmamıştı. Kocaeli’den giden çuvallardan çıkacak sonuçların, bizim yaptığımız ve bugün oy miktarlarına değinmeden açıkladığımız sonuçlarla yüzde 100’e yakın örtüşeceğini tahmin ediyorum. 
Çünkü, doğru yöntem uyguladık. Seçmen olmayan hiç kimseyi, ankete katmadık, oyunu almadık. Bizim hazırladığımız kutuya atılan oyların tasnifini çok titiz yaptık. Temayülde yarışan aday adayları içinde, bir tane bile oy alamamış kişilerin bulunduğunu tahmin ediyorum.  Bizim anketimizde toplam 54 aday adayı için oy çıktı. Bunlardan en çok oy alan ilk 30 ismi gazetede yayınladık. Diğer isimleri çıkan oy miktarı 1-3 arasında değiştiği için, isimleri yazmadık. Eminim, AKP’nin temayül yoklaması sonuçları için pek çok dedikodu, söylenti yayılacaktır. Herkes, kendisini en fazla oy almış aday adayı olarak görme imkanına sahiptir. Ama temayül sonuçlarının hiçbir zaman resmen açıklanacağını sanmıyorum. Bizim yaptığımız anket ve yayınladığımız sonuçlar, kamuoyunun bilgilenmesi açısından en doğru sonuçlardır. Temayül yoklaması resmi sonuçlarının da üç aşağı beş yukarı bu şekilde oluşacağını tahmin ediyorum.
Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.