1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. TEMİZ HAVA EN DOĞAL HAKKIMIZ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

TEMİZ HAVA EN DOĞAL HAKKIMIZ

A+A-

Dünyaya geldiğimizde ilk yaptığımız iş nefes almak, havayı solumak. Uzmanlar diyor ki, ölene dek soluduğumuz havanın kalitesi sağlığımızı tamamen etkiliyor. Doğduğumuz andan itibaren sağlıksız hava soluyorsak,  çocukluk ve bebeklikten başlayarak bazı hastalıklara zemin hazırlanılıyor, yetişkinlik hastalık ile geçiyor, başlangıçta öldürmüyor ama kalitesiz bir yaşamı getiriyor. 
Sadece kirli hava kaynaklı bile olsa hastalıkların bireye, topluma, devlete önemli bir maliyeti ve iş kaybı var. Sağlıksız insan verimli olamıyor.
Kirli hava sadece Kocaeli’nin değil, ülkemizin, dünyada bütün büyük şehirlerin sorunu. Sanayileşme, kullanılan yakıtlar, artan nüfus, tüketim alışkanlıkları ürettiğimiz çöpler ve bunların bertaraf edilme yöntemleri, vb. açılardan baktığımızda konu dünyanın sorunu oluveriyor.
Dünyanın kirli hava sorununu dünya sağlık örgütü,  Avrupa’nın hava kirlilik sorununu Avrupa Birliği (AB) zaten düşünüyor. Kirli havanın AB genelindeki yıllık maliyeti, sağlık sektöründe 4 milyar Avro, iş günü kaybı olarak da 16 milyar Avro.
Ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu konuda çalışmaları var. Her il valiliğinde müdürlük bazında şehirlerin ölçümleri yapılıyor ve internette günlük ve anlık olarak yayınlanıyor. 
Kocaeli dahil, sanayi kuruluşlarından cevap gelmedi
Birkaç hafta önce yazdığım bir yazıda “Bacasında yeterli filtresi olan kaç kuruluş var” diye sormuş ve “benim filtrelerim tam ve yeterli” diyen firmaların adını da başka bir yazımda konu edeceğimi belirtmiştim. Ne yazık ki hiçbir firmadan cevap gelmedi.  Firmalar günlük gazeteleri taradıkları için yazıları mutlaka görüyorlar. Cevap gelmemesini 3 görüşe bağlıyorum.
-    Çağrıyı ciddiye almadılar ( Nasılsa herkes çabuk unutuyor)
-    Yeterli filtreleri yok  (Söyleyecek sözleri yok, zaten suçlular)
-    Filtreler tam ve çevreyi kirletmiyorlar (Kendilerinden çok eminler ki, böyle ise bunu da belirtebilirlerdi) 
Konuyla ilgili yorumu okura bırakıyorum. 
Hava kirliliği çok ciddi bir sorun sadece sanayi kuruluşlarını da bağlamıyor.  Belediyeler de bu konuda önem taşıyor ki toplu taşımada bu sebeple doğal gaz kullanılıyor bazı şehirlerdeki belediye otobüslerinde. Sivil kooperatif taşımacılığında ise mazot hala geçerli. İşte bu yüzden “Temiz Ulaşım” önem kazanıyor.
Aslında tüm dünyada enerjinin temiz enerjiye dönüşmesi, bireylerin bu konuda kendini sorumlu hissetmesi gerekiyor. Bireysel olarak kullanılan parfüm dahil her türlü kimyasal havayı kirletiyor, nefes alınamaz hale getiriyor.  
Yaşadığımız şehirler özelinde bakarsak şehir yöneticilerinin konuya daha fazla önem vermesi ve gelecek için önlem alması gerekiyor.  Sanayi kuruluşu yöneticilerin ise konuya daha duyarlı ve vicdanları ile bakmasını öneriyorum. Her şeye para olarak baktıklarında yarın kendileri ve çocukları da nefes alamayacaklar hatta kırsala kaçmak da çözüm olmayacak. 
Sözün özü;  havayı temiz tutmak, kirletmemek herkesin sorumluluğu, temiz hava herkesin hakkı. Temiz hava solumak istiyorum. Siz istemiyor musunuz?
 

Bu yazı toplam 1611 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum