1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Temizlik işçilerinin üzerindeki ağır yük
Temizlik işçilerinin üzerindeki ağır yük

Temizlik işçilerinin üzerindeki ağır yük

Belediyelerin asli görevlerinden biri “Çöp toplama işi” dir. Bildiğim kadarıyla Kocaeli'deki tüm belediyeler bu işi müteahhit firmalar aracılığıyla yapıyorlar. Çünkü çöp toplama işini müteah

A+A-

Belediyelerin asli görevlerinden biri “Çöp toplama işi” dir. Bildiğim kadarıyla Kocaeli'deki tüm belediyeler bu işi müteahhit firmalar aracılığıyla yapıyorlar. Çünkü çöp toplama işini müteahhit firma aracılığıyla yapmak çok daha tasarruflu. Belediye kendi kadrolu işçisiyle bu işe girişse işçi ücreti yüksek. Sendikası var, yasalara uygun çalışma saatleri var. Çok yüksek maliyetler çıkıyor.

Belli sürelerde açıyorlar ihaleyi. En düşük ücreti teklif eden firmaya işi veriyorlar. Şuradan şuraya kadar bütün çöpleri toplayacaksın diyorlar.

İhaleyi kazanan müteahhit asgari ücretle işçileri alıyor. Bütün çöpleri topluyor. Özel firmanın bu işi belediyeden daha kötü yaptığını söylemek haksızlık olur. Ben belediyenin çöp topladığı dönemleri de hatırlıyorum. İzmit o zamanlar çok daha az nüfusa sahip olmasına karşın. Zaman zaman çöplerin toplanmasında aksamalar olur, ortalık kokudan geçilmezdi. Bayram günlerinde, tatil günlerinde çöp toplanmazdı. Şimdi öyle değil. Belediye para ödediği müteahhidi sürekli kontrol altında tutuyor. Temizlik işini üstlenen firma da işçilerini fazla çalışmaya zorlayarak bütün çöpleri toplatıyor…

Yani Belediye rahat, vatandaş memnun, müteahhit kârlı. Ama kapitalizmin vahşi çarkları arasında ezilen özel şirket işçileri kimsenin umurunda değil.

Geçtiğimiz günlerde arabayla balık pazarının oradan gidiyordum. Önüme çöp toplama aracı takıldı. Aracın arkasında iki işçi var. Önce balık pazarının girişindeki konteynerleri boşalttılar. İşin bu kısmı pek zor değil. Kamyonun arkasında aparatlar var. Altındaki tekerlekler sayesinde işçiler konteyneri bu aparata takıyorlar. Motorlu vinç konteyneri kaldırıp çöp kamyonunun içine boşaltıyor.

Kamyon biraz ilerleyip balıkçıların önüne geldiğinde işin zor kısmı başladı. Balıkçıların artıklarını çöp konteynerlerine boşaltması yasak. Çünkü bu artıklar kısa sürede koku yapıyor. Her balıkçı dükkanı çöpünü mavi bidonlarda biriktirip saklıyor. Çöp kamyonunun geldiğini görünce kaldırımın üzerine çıkartıyorlar.

Bir dükkan günde en az iki bidon çöp üretiyor. Geçecek yer olmadığı için zorunlu olarak kamyonun arkasındayım. Temizlik işçilerinin çalışmalarını izliyorum. Yolu tıkamamak için koşturuyorlar. Ama balıkçıların mavi bidonları çok ağır. İki işçi birlikte zor kaldırıyorlar. Üstelik kamyonun haznesine boşaltmak için omuz hizasına kadar kaldırmak zorundalar.

Böyle en az 15 bidonu boşalttılar.

Sordum bu iş hep böyle oluyormuş. İşçiler “Bidonları ağzına kadar doldurmayın” diye defalarca rica etmelerine rağmen balıkçı dükkanları dinlemiyormuş. Balıkçı ağır bidonu kaldırımın üzerine sürükleyip bırakıyor. Temizlik işçisi o bidonu nasıl kaldıracak, nasıl boşaltacak umursamıyor. Geçip kenara izliyor.

Belediye temizlik işinin yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Ama nasıl yapıldığını da kontrol etmeli. Böyle insanlık dışı çalışma şartlarına göz yumulmaması gerekir.

Belediye işin bu kısmıyla ilgilenmiyor diyelim. İzmit Belediyesi'nde örgütlü sendika DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası. Müteahhit işçisi onların üyesi değil. Ama böylesine vahşi çalışma şartlarına müdahale etmesi gerekmez mi? Sözünü belediyeye ya da müteahhit firmaya geçiremiyor olsa bile bu durumu Çalışma Bakanlığı müfettişlerine şikayet edip düzelmesini sağlayamaz mı?

Yok... Kimse işin burasına karışmaz. Çöpler toplanıyor. Hepimizin rahatı yerinde. İşçinin beli arızalanırsa, asgari ücretle yenisi de hazır nasıl olsa...

Çok sıcak yazdan sonra çok soğuk kış uyarısı var

Geçen yaz mevsiminin başlarında pek çok Türk ve yabancı uzman, ellerindeki verileri değerlendirip, “Bu yaz çok sıcak geçecek” tahmin ve uyarısında bulunmuşlardı.

Bekledikleri gibi çıktı. Geçen yaz hem bölgemizde, hem dünyanın pek çok yerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıktı. Üstelik bu sıcak havalar daha önce görülmediği kadar da uzun süre devam etti.

Rusya'da sıcaklardan insanlar ölmüştü.

Şimdi önümüzdeki kış mevsimi ile ilgili tahminler, yorumlar var. Uzmanlar bu kez de, dünyanın, özellikle Avrupa'nın bin yıldır görülmedik kadar sert bir kış göreceğini iddia ediyorlar. Kış aylarında Avrupa iklimini yumuşatan Gulf Stream sıcak su akıntılarının etkisini kaybettiği, bu nedenle Avrupa'nın ve Türkiye'nin kuzey bölgelerinin çok sert ve uzun kış yaşayacağını tahmin ediyorlar.

Yaz dönemi için tahminler tutmuştu. Sıcaklar insan üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler yapıyor. Ama alışılmışın, beklenenin üzerinde soğuk ve sert bir kış da yaşamı olumsuz etkileyecektir. Kış aylarında elektrik kesintileri, çok ciddi sıkıntılara, yaşamsal sorunlara neden olabilir. Isınma masrafı herkes için çok artacaktır.

Umalım ki meteoroloji uzmanlarının önümüzdeki kış için tahmin ve öngörüleri tutmasın. Ama sert ve uzun kış için tek gösterge uzmanların tahminleri değil. Eşme bölgesinde bu yıl ayvanın çok bol olması, ağaç dallarının ayva yükü yüzünden kırılacak hâle gelmesi de, pek çok kişiye “Bu kış çok sert geçecek” dedirtiyor.

Çok sıcak yazı atlattık. Çok soğuk kış bakalım nasıl geçecek?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.