1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Tercihlerimiz ve Yeni Bir Yıl
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Tercihlerimiz ve Yeni Bir Yıl

A+A-

Hepinize yeniden merhaba…Kaldığımız yerden aynı hızla, aynı şekilde devam ediyoruz.
2017 yılını tamamladık. Belki acı belki hüzünlü, belki de çok ama çok iyi günler, anlar aylar yaşadık. Hepimizin yaşadıkları, yaptıkları, düşündükleri ayrı ayrı etkiler, ayrı ayrı hissiyatlar oluşturdu. Yaşanan ne varsa geride bıraktık ve 2018’e ne olursa olsun daha bir umutla girmeyi başarabildik, kim bilir. Belki eskiden, eski yaşadığımız ne varsa bir türlü koparmadık, aynı olumsuz duygulara saplanıp kaldık.  Belki bazı şeylerin daha farklı olmasını istedik, belki de aynı şeyleri bir daha bir daha yaşadık. Peki, sizde olumsuz etkiler bırakan tüm olayları, insanları geride bırakmaya ve yeni bir yılın hatrına yeniden, güzel bir adım atmaya var mısınız? Yaptığımız hataları silip bazı şeyleri yeniden inşa etmeye var mısınız? En azından bunu istiyor musunuz? Yazar Steven Denn şöyle der: “Aynı hatayı iki kez yapamazsınız. İkinci kez yaptığınız hata değil, tercihtir. “Nasıl  doğru.. hepimiz yaparız hata. Bazen bir değil, iki belki, üç kere yaparız. Her seferinde farklı sonuçlanacağını ümit eder, olmadığında da bir başkasını suçlarız. Bazen başka türlü olduğunu düşünür kendimizi de suçlarız. Ben öyle düşünmeseydim, böyle yapmasaydım daha başka olurdu diye. Fakat şöyle bir gerçek var ki önceden canınızın yandığı bir şeye tekrar gözü kapalı aynı şekilde gitmekten de bahsetmiyorum elbette.  Yaşanan ne varsa olduğu gibi kabul edip, aynı zamanda bizden ne götürdüğünü, bize ne kattığını düşünerek yol alabiliriz pekala. Canınız çok yandıysa aynı şekilde bir kez daha olmasın diye, yaşananları tecrübe sayıp, ona göre adım atsak daha başka olur belki,kim bilir. Aynı şeyleri bile bile yeniden yaşayacağımızı öngörüyorsak bu aynı buz dolu bir havuza çivileme atlar gibi tüm vücudumuzu donduracak, belki bu seferinde bizi kendimize getirecek ve fark etmemizi sağlayacaktır belki de.
Bir de yeniden başlamak ve yenilenmek için cesaret öyle çok önemli ki. Korkmadan ilerlemek, sakinlikle yeni geleni karşılamak için. Yeni kararları, yeni adımları, yeni amaçları sırtlayabilecek kadar yeterince cesur olmak.
Aynı zamanda sevmek, çok sevmek. Önce kendini, sonra bir başkasını, belki bir manzarayı veya sadece bir anı, anıyı. Sev ki yolun da ona göre sevgiyle dolsun, ona göre güzel bir hal alsın.
Yeniliklerin, yeni anların, yeni duyguların ve kısaca yeni günlerin yaşanacağı umut dolu, sağlık dolu,  mutluluk  dolu yepyeni bir yıl olsun. Hadi ne duruyoruz başlayalım  yeni ve temiz şu sayfaları çevirmeye. Hepimize bol şans!

Güzel Bir Hikaye

Adamın biri; bilge bir kralın yanına gider. Kralım, hayatta özgürlük var mıdır? Diye sorar. Kral, ''elbette"  der, "Kaç bacağın var senin ?" Adam soruya şaşırarak "İki efendim" der. Kral, " Pekâlâ, tek bacağının üstünde durabilir misin?" Adam, "Elbette" diye cevap verir. Kral, "O halde hangi bacağının üstünde duracağına karar ver." Adam biraz düşünür ve sol bacağı üstünde durmaya karar verir. "Tamam" der kral. "Şimdi de öteki bacağını kaldır."
Adam şaşırır. "Bu imkânsız kralım" der.”Gördün mü ?"der kral. Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün ondan sonrasında
değil." (Tiziano Terzani “Atlıkarıncada Bir Tur Daha”)

Bu yazı toplam 1276 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.