• BIST 107.041
  • Altın 143,194
  • Dolar 3,5623
  • Euro 4,1506
  • Kocaeli 31 °C

Terör

Mustafa OKÇU
Yaşadığımız anı, gelecek beklentilerimizi anlamsızlaştıran Ankara' daki vahşet, terörün, çatışmanın, gerilimin, tahakkümün, baskının insanlık dışı olduğunu, bu anlayışlarla varılmak istenen yerin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.Terör, yakıp, yıkma, yok etme, çatışma, baskı, dönemi bütün insanlık için kapanmıştır. Dünyada genel geçerli hale gelen yaklaşım, bireyin özgürleşmesini temel alan, demokrasinin kendiliğinden sürdürülmesini sağlayan kurumsal demokratik davranış ve işleyişlerdir. Dünyada kabul gören sisteme kavuşmadan Türkiye' nin kalkınmasını, gelişmesini, özgürleşmesini sağlaması, gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki yerini alması mümkün olmadığı için yapısal sorunlarımızı çözmek de mümkün değildir.
Terör sorunu, kürt sorunu, farklılıkların eşitliği sorunu, inanç, ibadet, kılık, kıyafet sorunu, AB' ye tam üyelik sorunu,komşularımızla barış içinde birlikte yaşama sorunu, Kıbrıs sorunu vb. temel sorunlarımızla ilgili önemli hamleler yapılmasına rağmen yeterli başarı sağlanamamıştır.
Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen sisteme kavuşamamamızın, temel sorunlarımızı bu sistem kapsamında çözemememizin nedeni, siyasi partilerimizin kendi siyasi işleyişlerini demokratikleştirip özgürleştirmemeleri, kendi konumlarını merkeze alan siyaset anlayışlarından vazgeçmemeleridir. Üç yıla yakın süren çözüm süreci olarak isimlendirilen, çatışmasızlık, diyaloğ ve müzakereler yeterince iyi yönetilemediği için yeniden çatışmalar başladı. Uluslar arası terör'e karşı, komşularımızda yaşanan çatışmalara karşı,evrensel demokrasinin yaklaşımları pareleninde anlayışlar sergilemekte yetersiz kaldığımız için terör olaylarına ortam sağlayabilecek duruma geldik.Yeniden şehitler, can kayıpları, acılar, umutsuzluk, moral/motivasyon çöküntüsü ortamı oluştu. Türkiye içerisine sürüklendiği konumu, daha geriye çekilerek, baskıları artırıp, özgürlükleri daraltarak aşamaz. Ulaşılan düzeyi daha ileriye taşıyarak, uzlaşmayı, barışı, birlikte iş yapmayı, geleceğimizi hep birlikte yönetmeyi öncelikli kılarak, demokratik dönüşümümüzü tamamlayarak bulunduğumuz durumdan kurtulabiliriz. Türkiye' nin tarihi dönemeç noktasında siyasi partilerimiz kendi bulunduğu konumu merkeze alan anlayışlarını aşamadıkları için, uzlaşma, barış, birlikte iş yapma, demokratikleşmeyi çoğaltıp güçlendirme pratikleri geliştirilememektedir. Terör sorunu, Kürt sorunu vb. temel sorunlarımız, tek yanlı inisiyatiflerle çözülemeyecek yoğunlukta olduğu için diğer siyasi partilerin, çözümü içselleştirip, demokratik ilişkileri geliştirip güçlendirmelerine ihtiyaç vardır. Yapılan eksiklikler ve yanlışlıklar nedeniyle sorunlarımızın çözümünde, uzlaşmaya, barışa, demokratikleşmeye, birlikte iş yapmaya evrilemeyen merkezler oluşmuştur. Uzlaşmayı, barışı, birlikte iş yapmayı, demokratik dönüşümümüzü sağlayacak ortamı bir an önce gerçekleştirmeliyiz.
Bu yazı toplam 277 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37