Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör

A+A-
Yaşadığımız anı, gelecek beklentilerimizi anlamsızlaştıran Ankara' daki vahşet, terörün, çatışmanın, gerilimin, tahakkümün, baskının insanlık dışı olduğunu, bu anlayışlarla varılmak istenen yerin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.Terör, yakıp, yıkma, yok etme, çatışma, baskı, dönemi bütün insanlık için kapanmıştır. Dünyada genel geçerli hale gelen yaklaşım, bireyin özgürleşmesini temel alan, demokrasinin kendiliğinden sürdürülmesini sağlayan kurumsal demokratik davranış ve işleyişlerdir. Dünyada kabul gören sisteme kavuşmadan Türkiye' nin kalkınmasını, gelişmesini, özgürleşmesini sağlaması, gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki yerini alması mümkün olmadığı için yapısal sorunlarımızı çözmek de mümkün değildir.
Terör sorunu, kürt sorunu, farklılıkların eşitliği sorunu, inanç, ibadet, kılık, kıyafet sorunu, AB' ye tam üyelik sorunu,komşularımızla barış içinde birlikte yaşama sorunu, Kıbrıs sorunu vb. temel sorunlarımızla ilgili önemli hamleler yapılmasına rağmen yeterli başarı sağlanamamıştır.
Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen sisteme kavuşamamamızın, temel sorunlarımızı bu sistem kapsamında çözemememizin nedeni, siyasi partilerimizin kendi siyasi işleyişlerini demokratikleştirip özgürleştirmemeleri, kendi konumlarını merkeze alan siyaset anlayışlarından vazgeçmemeleridir. Üç yıla yakın süren çözüm süreci olarak isimlendirilen, çatışmasızlık, diyaloğ ve müzakereler yeterince iyi yönetilemediği için yeniden çatışmalar başladı. Uluslar arası terör'e karşı, komşularımızda yaşanan çatışmalara karşı,evrensel demokrasinin yaklaşımları pareleninde anlayışlar sergilemekte yetersiz kaldığımız için terör olaylarına ortam sağlayabilecek duruma geldik.Yeniden şehitler, can kayıpları, acılar, umutsuzluk, moral/motivasyon çöküntüsü ortamı oluştu. Türkiye içerisine sürüklendiği konumu, daha geriye çekilerek, baskıları artırıp, özgürlükleri daraltarak aşamaz. Ulaşılan düzeyi daha ileriye taşıyarak, uzlaşmayı, barışı, birlikte iş yapmayı, geleceğimizi hep birlikte yönetmeyi öncelikli kılarak, demokratik dönüşümümüzü tamamlayarak bulunduğumuz durumdan kurtulabiliriz. Türkiye' nin tarihi dönemeç noktasında siyasi partilerimiz kendi bulunduğu konumu merkeze alan anlayışlarını aşamadıkları için, uzlaşma, barış, birlikte iş yapma, demokratikleşmeyi çoğaltıp güçlendirme pratikleri geliştirilememektedir. Terör sorunu, Kürt sorunu vb. temel sorunlarımız, tek yanlı inisiyatiflerle çözülemeyecek yoğunlukta olduğu için diğer siyasi partilerin, çözümü içselleştirip, demokratik ilişkileri geliştirip güçlendirmelerine ihtiyaç vardır. Yapılan eksiklikler ve yanlışlıklar nedeniyle sorunlarımızın çözümünde, uzlaşmaya, barışa, demokratikleşmeye, birlikte iş yapmaya evrilemeyen merkezler oluşmuştur. Uzlaşmayı, barışı, birlikte iş yapmayı, demokratik dönüşümümüzü sağlayacak ortamı bir an önce gerçekleştirmeliyiz.
Bu yazı toplam 764 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.