1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. Terör, insanlığın sorunudur
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör, insanlığın sorunudur

A+A-
Nüfusu çok hızlı atan Dünyanın önünde, insanlığın önünde pek çok sorun, sıkıntı var. 
Dünya kirleniyor, mevsimler değişiyor. Yiyip içmek için ihtiyaç duyduğumuz besinlerin kalitesi bozuluyor. Bütün büyük kentlerde trafik sorunu var. Yakın gelecekte petrolün tükenmesi, enerji sorununun başlamasından kaygı duyuluyor. 
Zaten bütün bu nedenlerden, insanlık için evrende yeni yaşam alanları aranıyor. Ama bence insanlığın önündeki en büyük sorun, insanların birbirini anlayamıyor, hoşgörü gösteremiyor olması. .Cuma günü akşamı, tesadüf Gölcük’teydim. Hem de Halk Bankası Gölcük Şubesi yakınlarında. Kara çarşaf giyip, yüzünü peçe ile kapatmış bir adam, bankaya girmiş. İstediği para kendisine verilmeyince; silah çekip, bankadaki insanları rehin almış. Halk Bankası Gölcük Şubesi’ni silahla basıp, insanları rehin alan, saatlerce korku salan adam, bir terörist değil. Çaresiz, batık bir garip. Zaten, eğitimli bir terörist olsa, etkisiz hale getirilmesi de bu kadar kolay olmayabilirdi. 
Bir süre Halk Bank Gölcük Şubesi önündeki gelişmeleri canlı olarak takip ettim. Giderek yaygınlaşan bu “Çarşaflı-peçeli” giyim şeklinin, teröristler için  çok önemli bir  gizlenme aracı haline geldiği anlaşılıyor. Belki bu konuda da önlem almak lazım.  Eve geldik. Televizyonları açtık. Paris’teki korkunç ve zincirleme terör olaylarının dehşetini izlemeye başladık. 
İnsanlık için bugünün ve belki geleceğin en büyük sorununun terör olduğu artık kabul edilmelidir. Günümüz dünyasında yüzde 100 güvenli bir ülke, güvenli bir şehir yok. Bu nedenle herkesin, hepimizin hayatı da her an tehlikededir. Gelişen teknolojiler, istihbarat örgütleri, yüz tarama cihazları, gelişen silahlar, insansız uçaklar falan.. Hiç biri bireysel terörü önlemeye yetmiyor. 
İnsanlığın ortak mücadele etmesi, bütün ülkelerin bütün rejimlerin  terörün her türüne ve bütün kaynaklarına karşı ortak tavır alması, hepsinden önemlisi, bütün insanlığın, yer yüzünde   hiçbir insanı dışlamamayı öğrenmesi lazım. Dünya, yoksulluğu ortadan kaldırmalıdır. Dünya, ezilenlerin sesini duymalı, yeryüzünün her köşesinde demokrasinin, adaletin sağlanması, insanlık onurunun korunması için küresel adımlar atılması lazımdır. 
Önümüzdeki günlerde dünyanın hiçbir yerinde insanların teröre kurban gitmemesini,  bütün insanlık için geleceğin, düğün-dernek coşkusu ve neşesi içinde geçmesini diliyorum. 
Bu yazı toplam 515 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.