1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. TERÖRDEN BESLENME!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

TERÖRDEN BESLENME!

A+A-

      Devletler, başka ülkelerin teröristlerini himaye ederek meşruiyetlerini idame ettiremezler. Devlet olma bilinciyle hareket edenler, bu nüansa azami özen gösterirler. Şu Yunanistan’ın sergilediği tavra bakar mısınız Allah aşkına? Bu mu dur komşuluk hakkı,  bu mudur uluslararası ilişkiler ve bu ilişkilerin doğurduğu sonuçlar? Anlamak mümkün değil.  

        Biliyorsunuz 15 Temmuz 2016 tarihinde ülke olarak bir fecaet yaşadık. Mel’un bir yapı, devletin işleyişine çomak sokarak ve üstelik akıl almaz bir tavırla ortalığı terörize ederek bir kalkışmada bulundu. Bu kalkışmayı yapanlar tutunamayınca soluğu bazı ülkelerde aldılar. Bunlardan birkaçı da komşu ülke olan Yunanistan’a kaçtılar. İki ülke arasındaki münasebetler gereği suçluların iadesi esas iken, Yunanistan altı tane teröristi ülkemize iade etmeyip adeta bakıp beslemektedirler. Uluslararası angajmanlara göre en hafifinden bu suçtur. Bildiğiniz gibi, ABD yönetimi de Feto’yu bakıp beslemekle aynı suçu işlemeye devam ediyor. 11 Eylül saldırısı sonrası terör avlama adına adeta terör estiren ABD, şimdi bize hukuktan adaletten dem vuruyor.

        Terörün neden bitmediği şimdi daha iyi anlaşılıyor. Bir kere, ülkeler varlıklarını başka ülkenin teröristi üzerine bina etmemeleri gerekir. Kaldı ki, neredeyse her ülke kendisine rakip olarak gördüğü ülkenin teröristini adeta bakıp besliyor ve onlara kol-kanat geriyor. Böyle olunca da, terörizm faaliyetleri her geçen gün katmerleşerek devam ediyor.

        Duymuşsunuzdur, Trump ayağının tozuyla daha göreve başlamadan evvel, IŞid’i Obama’nın kurduğunu söyledi. Bunun yalan olma ihtimali yok. Yeni göreve gelip de “nur topu” gibi bir terör örgütü kumadan görevden ayrılan ABD başkanı yok gibi zaten! Busch’un Taliban’ı, Clinton’un El-Kaidesi ve Obama’nın Işid’i gibi… Dikkat ediyorsanız hepsi de sözde İslami mahreçli ve hepsinin de “ebesi” ABD başkanları.

        Şimdi değerli dostlar, sorarım size… Dünyaya nizamat vermeye çalışan süper güç olma iddiasıyla ahkâm kesen ABD gibi bir ülkenin başvurması gereken yol ve yöntem bu mu olmalı? Böylesi bir ülkenin, dünyanın hayrına bir şeylere imza atması beklenebilir mi? Hele hele müttefiki olduğunu iddia ettiği ülkelerin üzerine teröristlerini salması kabul edilebilir mi?

Şimdi, haklı olarak okurlarım bana şunu sorduklarını hissediyorum. Acep Trump nasıl bir örgüt kuracak ve onun kuracağı örgütün tahrip gücü nasıl olur? Evet, bekleyip göreceğiz.

        Değerli dostlar,

        Adı ne olursa olsun, hemen hemen tüm terör örgütleri devlet desteklidirler. Ellerindeki silah ve mühimmata, lojistik desteğe, insan kaynaklarına ve muhaberatına baktığınızda bunu çıplak gözle görmeniz mümkün.

        Teknoloji ilerledikçe, aynı oranda namertlik de ilerliyor. Allah insana düşmanın da namerdini değil; merdini nasip etsin.

        Evet,

        Tüm ülke yöneticileri akıllarını başlarına almadıkça, terörden soyutlanmadıkça ve birbirinin zayıf halkasından medet ummaktan vazgeçmedikçe, ülkelerinde ve dünyada huzur ve sükûnun kaim ve daim olması beklenemez.

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.