1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teröre lanet, ama nasıl?
Teröre lanet, ama nasıl?

Teröre lanet, ama nasıl?

Günümüz siyasetinin iki acil konusu var: 1) Kürt sorunu 2) Anayasa meselesi Bu iki sorun birbiriyle bağımlı. Kürt sorununda yaşanacak bir rahatlama, anayasanın daha mutedil (ılımlı) bir ortamda yapımın

A+A-

Günümüz siyasetinin iki acil konusu var:

1) Kürt sorunu

2) Anayasa meselesi

Bu iki sorun birbiriyle bağımlı.

Kürt sorununda yaşanacak bir rahatlama, anayasanın daha mutedil (ılımlı) bir ortamda yapımına yansıyacak, anayasa konusundaki uzlaşmacı bir tavır ise, Kürt sorununun gidişatına istikamet tayin edecektir.

Bu, konunun bir boyutu.

Kuşkusuz bir alandaki kötü gidiş ise, diğer alanı etkileyecektir.

Bu iki müşterek konunun iç içe olduğu husus ta şu:

Tek bir siyasi aktörün, örneğin iktidar partisinin genel merkez ve meclis grubunun tek başına atacağı adımlarla hal çaresi bulunacak konular değildir.

Özellikle Kürt sorununda BDP-PKK negativitesinin, yani hakim Kürt siyasi hareketinin İmralı manüplasyonlarıyla gidişatı gerilim noktasına taşıyacağı tecrübelerle sabit.

AK Parti,nin 2007-2011 arasında attığı olumlu adımlara, temel hak ve özgürlükleri genişletmesine ve bu alanda AB kriterlerine uygun hukuksal düzenlemeler yapmasına, üstelik kimlik haklarının kullanımını bireysel olarak mümkün kılmasına karşın, Kürt sorunu ala en vahim, en kanlı, en tehlikeli bir vadide seyretmektedir. Bunda, sorunu tekeli altında tutmaya çalışan, çatışma trendini devamlı yükselten Kürt siyasi hareketinin önemli bir payı mevcuttur.

Birlikte yaşamanın kapılarını sürekli açık tutmaya çalışmak isteyenlere karşı, olumsuz zemini oluşturma çabalarının görüldüğü sosyolojik bir realite.

Ancak...

Olumlu bir güzergahta yol alabilmek için bazı reformlara ihtiyaç duyulduğu da bir realite.

Bu reformların önde geleni yerel yönetimlere ilişkin olanıdır.

Böyle bir adım reformların toplumsal meşruiyetini artırır, PKK’nın yan kuruluşu profilini çizen KCK’nın evcilik oyununa benzeyen “demokratik özerklik” safsatasını da nötralize eder.

Ayrıca.

Kürt siyasi hareketinin çoğulculaşması istikametinde yarar sağlar.

Burada kuşkusuz hükümetin ve sistemin tavrı çok önemlidir.

Çünkü...

Çatışmalar Kürt gruplarının çıtayı sürekli olarak yükseltme ve şiddeti bir baskı unsuru olarak kullanma arayışıyla hız kazanmıştır.

“Tehdit” adeta tek enstrüman olarak kullanılmaktadır.

Bu durumda,

Kürtlerin “akil adamlarının” tabanlarını aklıselime davet etmeleri şarttır.

Bir Şerafettin Elçi, bir Altan Tan, bir Sırrı Süreyya Önder’in bu aklıselim çağrısını yapabilecek performansları vardır.

Dolayısıyla,

Kürtlere siyasetin erdemini anlatacak, Türklere de Kürtlerin toplumsal siyaseti keşfetmelerine imkan sağlayacak bir barış ortamı şarttır.

Terörü reddeden ancak örgütsel baskıdan korkan Kürtlerin de artık seslerini yükseltmeleri şarttır.

Çünkü terör açlık ve sefaleti besleyen birinci faktördür.

Birlikte yaşamak ve ortak kimlik üretmek, ancak böyle sağlanabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.