1. HABERLER

  2. Teşekkür ederim; minnettar değilim
Teşekkür ederim; minnettar değilim

Teşekkür ederim; minnettar değilim

Geride bıraktığımız hafta sonu, biz Kocaelisporlular için hareketli saatler yaşandı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konut üzerinden, Kocaelispor Kulübü’nün Sırp Kızılyıldız Kulübü’ne olan 800 bin Euro’luk borcunu ödeyeceğini açıkladı. Böylece Kocaelispor’un önce 6 puanının silinmesi, ardından yeniden BAL’a atılması riski şimdilik ortadan kalktı. Bu jest nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne elbette teşekkür ederim. Ama Büyükşehir Belediyesi bu aşamada 800 bin Euro’luk borcu ödedi diye, bir Kocaelisporlu olarak Büyükşehir’e, AK Parti siyasetine minnettar değilim.
 

BU BORÇ ZATEN ONLARIN KABAHATİ
Kocaelispor Kulübü’nün başını belaya sokarak, FİFA’lık yapan bu Kızılyıldız borcu, zaten iktidarda AK Parti’nin bulunduğu dönemde, Büyükşehir Belediyesi’nin çok desteklediği, paraya boğduğu Serhan Gürkan döneminde yapıldı. Tamamen sorumsuzca ve geleceği hiç düşünmeden atılan imzalarla, Kocaelispor hiç faydalanamadığı, bir işe yaramayan futbolcuları sözde transfer etti. Borçlandı. Bu borcu zaten ya eski Başkan Serhan Gürkan’ın, ya ona o dönemde o desteği verenlerin ödemesi gerekirdi. 
Bir başka önemli konu var: Kızılyıldız borcu birkaç yıllık mesele. Başkan Bahri Yavuz, “Bunu ödeyip kapatalım, başımıza bela olacak” diye kendini yırttı. Büyükşehir Belediyesi 2 yıl önce bu 800 bin Euro’luk borç 150-200 bin Euro’ya kapatılabilirdi. O zaman yapmadılar. Şimdi, artık bıçak kemiğe dayanınca verdiler. 
 

BİRLİKSPOR İHANETİ UNUTULAMAZ 
Bütün borçları, geçmişte yapılan bütün hataları, kulübün sahipsiz bırakılmasını bir kenara koyuyorum. Bir Birlikspor ihaneti var ki, unutulamaz. Büyükşehir çağrılarımıza uysa, 4-5 yıl önce kulübün içine düştüğü durumdan sorumluluğunu kabul edip, elini uzatmış olsa, Kocaelispor bugün hala 3’üncü Lig’de sürünüyor olmazdı. Kocaelispor’u yok etmek, kapatmak, tarihe gömmek istediler. Birlikspor’u bunun için kurdular. Kocaelispor Kulübü’nün elinde çok yetenekli, çok genç futbolcuların bonservisi vardı. Kulübün içini boşaltıp, bu futbolcuların bonservislerini aldılar. O futbolcular da çarçur oldu, harcandı. Kocaelispor da, paraşütsüz her yıl küme düştü. Bunu unutursak, bizim Kocaelisporluğumuzu sorgulamak gerekir. 
 

SİYASİ RİSK YOKTU 
Hiç kimse, “Büyükşehir mecbur kaldı. Kocaelispor’un puanı silinse, BAL’a düşürülse, AK Parti bu kentte çok oy kaybederdi” diye düşünmesin. Bu kentin günümüzdeki sosyopolitik yapısına bakarsanız, artık bu kentte bizden başka kimsenin Kocaelispor’la ilgilenmediğini görürsünüz. 


Eğer bu kentte bir siyasi parti veya kent yöneticileri Trabzonspor’a, Rizespor, Gümüşhanespor, Erzurumspor’a kötülük, ihanet yaparsa, çok oy kaybeder. Belki seçim kaybeder. Ama bu kentte Kocaelispor, kimseye siyasi rant getirmiyor artık. Büyükşehir FİFA borcuna kayıtsız kalabilir, son anda bu 800 bin Euro’yu üstlenmeyebilirdi. Kocaelispor’un puanı silinse, küme düşse, evet İzmit’te büyük olaylar çıkacaktı. Belki kent yöneticileri uzun bir süre kolay kolay halk içine giremezlerdi. Hakarete uğrarlardı. Çok olaylar çıkardı. Ama yapılacak ilk seçimde Kocaelispor’u bitirmenin siyasi cezası, yüzde 1-3 oranında olurdu ki, böyle bir kayıp da AK Parti tarafından her zaman göze alınabilirdi.

 
Büyükşehir yönetimi son ana kadar bekledi. Borcu üstlenmek, geçmişteki büyük hataların bir bölümünü telafi etmektir. Bir de, “Başkanlık Sistemi” konusu iyiden iyiye gündeme gelirken, kentte huzurun kaçmasını önleme girişimiydi. Ama dikkat edin, bakın. Açıklamalarda Başkan Karaosmanoğlu şahsen ortada yok. Karaosmanoğlu, tavrını koruyor. Öyle sanıyorum ki, “Kocaelispor’un şu işini halledin” telkini, daha yukarıdan bir yerlerden geldi. 
Bu bağlamda, elbette Kızılyıldız borcunu kapatan Büyükşehir Belediyesi’ne biz Kocaelisporluların teşekkür borcu vardır. Ama minnettarlık farklı bir şey. Misal, ben Adana Demirspor Kulübü’ne, yönetici, taraftarlarına bir Kocaelisporlu olarak hep minnettar kalacağım. Bundan sonra her maçında hep Ad.Demirspor’u tutacağım.
 

ŞİMDİ KEV KONUSU BİTİRİLMELİ 
Cumartesi günü akşamı, 800 bin Euro’luk jestle, FİFA dosyası kapandı. Kocaelispor’un sorunu bitmedi. Şimdi Kasım sonuna kadar devlete olan vergi-sigorta borçlarını kapatmak lazım. Bunun tek yolu da Kocaelispor’a ait olduğu bilinen KEV’in kullandığı gayrimenkullerin Kocaelispor’a devredilmesi ve maddi olarak değerlendirilmesidir. Büyükşehir’in 800 bin Euro’luk jesti, KEV yönetimini de artık iyice köşeye sıkıştırmıştır. Hiç kimse “KEV Tesisleri KEV’indir. Kocaelispor’a verilmez” diyemez. Bu sorunu biran önce çözmek lazım. KEV’in gayrimenkulleri Kocaelispor’a devredilince, Büyükşehir gerekli imar değişikliklerini yapacaktır. Artık o araziyi TOKİ mi değerlendirir, Kent Konut mu değerlendirir bunu bilemem. Ama Kocaelispor’u hızla yükseltmek, 3 yıl içinde Süper Lig’e çıkartmak istiyorsak, bu borçları da kapatıp, transfer yasağından kurtulmamız gerekiyor. Aksi halde, Kızılyıldız’a olan borcu kapatmanın da bir anlamı kalmayacaktır. 

Şu Merkez Bankası’nı 780 günde bitirelim artık

Yanlış hatırlamıyorsam, 2011 seçimleri öncesiydi. İzmit’te kamu binası eksikliği tartışılıyordu. Merkez Bankası İzmit Şubesi’ne ait eski Garajlar mevkiindeki binanın ne kadar atıl olduğu gündeme geldi. O dönem ilimizde AK Parti’nin en güçlü ismi, Bakan olan Nihat Ergün açıklamıştı:
“-Merkez Bankası İzmit Şubesi için,  Öğretmenevi yanında yeni bir bina yapılacak. Mevcut bina kentin olacak.” 
Nereden baksanız 5-6 yıl önce. Biz şehir olarak, “Merkez Bankası’nı nasıl değerlendirelim” kavgasına başladık. Mevcut binanın yüzde 80’i boş. Merkez Bankası sadece 2 katı kullanıyor. O bina kentin olsa,  kamunun açığı kalmaz. Merkez Bankası boşalınca burası Büyükşehir’in mi olsun, Valiliğin mi olsun, Emniyet Müdürlüğü mü, Adliye mi, İzmit Kaymakamlığı mı gelsin diye aylarca tartıştık. 
O Merkez Bankası yüzünden İzmit’in eski Garajlar bölgesinde ticaret bitti, hayat bitti. Esnaf mağdur oldu. Ama 6 yıl önce konuştuğumuz, tartıştığımız konuda bir gelişme olmadı.
Şimdi, Öğretmenevi arkasında yapılacak yeni Merkez Bankası İzmit Şubesi için ihale yapılmış. Temel atma hazırlıkları başlamış. Süre 780 gün. Bu bina bitecek, Merkez Bankası’nın büyük bölümü boş olan mevcut binası taşınacak. Sonra, Merkez Bankası Binası’nı değerlendireceğiz. Bu şehre mevcut Büyükşehir Binası da, Valilik Binası da yetmiyor. Adliye, Defterdarlık, İŞKUR harıl harıl yeni bina arıyor. Artık “tarihi eser çıktı”, “ağaç kesildi” gibi bahanelerle Merkez Bankası inşaatına engel çıkartmayalım. 780 gün içinde bu bina tamamlansın da, şu boş duran Merkez Bankası Binası’nı artık kent için kullanalım. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum