1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Teşekkürler Sayın Çiler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Teşekkürler Sayın Çiler

A+A-
İlimizdeki dört büyük odanın başkanları, zaman zaman “Kocaeli Odalar Müşterek Toplantısı” düzenleyip, bir araya geliyor. Bu toplantıların 11 ncisi, önceki gün KOTO’da gerçekleşti.
Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ; Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe; Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler, aynı masaya oturdular.
Bu dört büyük oda, birbirlerine olan gıcıklıkların neden olduğu ayrımcılıklardan kaynaklanan bölünmenin ürünü olsalar da, tek tek her biri büyük bir güç. Bu kent nüfusunun çok büyük bir bölümünü temsil ediyorlar. Oda Başkanları seçimle gelmiş. Her biri güçlü, dördünün ortak gücü ise olağanüstü.
Ancak, bu kentteki pek çok kurum gibi, bu kentin sanayicisini, ticaret erbabını, toplumun büyük kesimini temsil eden bu oralar da, bu kentteki pek çok kurum gibi güçlerinin farkında değiller. 
Kişi olarak, arkadaş olarak Ayhan Zeytinoğlu ve Murat Özdağ’ı çok severim. Ama geldikleri çok güçlü kurum yöneticiliğinde bu kente en küçük faydalarının olduğunu düşünmüyorum. Zeytinoğlu ve Özdağ, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların yurt dışı gezilerinden davet bekleyen, onların uçağı ile protokolden geziye katılıp, uçakta 2-3 dakika yanlarına oturup, birlikte bütün yolu uçmuş gibi fotoğraf çektirip, bunu sosyal medyaya paylaşıp, hava atmayı yöneticilik sanan insanlar.
Bu kent için bir şey söylemek, bir fikir üretmek gerektiğinde de, Zeytinoğlu “İzmit Körfezi boydan boya liman olsun”; Murat Özdağ da “Cengiz Topel’in sadece Hac ve Umre uçuşları yapılsın”diyebilecek kadar sığ düşünen insanlar. 
KTO Başkanı Mustafa Efe de çok önemli, çok saygıdeğer bir insandır. Ama Efe de yıllarca Tütünçiftlik’in ortasından geçen viyadükle uğraştı, “Viyadük ilçeyi bölüyor. Yapmayın, battı-çıktı yapın” dedi, sözünü dinletemedi. D-100 üzerinde Tütünçiftlik’in ortasına, Efe’ye inat ikinci viyadük yapıldı.
……….
Dört oda başkanı içinde, GTO Başkanı Nail Çiler’i hiç tanımam. Ama bu dört odanın başkanının bir araya geldiği 11 nci  “Kocaeli Odalar müşterek toplantısı”nda masaya öyle bir öneri getirdi ki, görsem ellerinden öperim. Herkesin boş boş konuştuğu toplantıda, GTO Başkanı Çiler şunu söylüyor:
“- Devletin büyük bir metro projesi var. Metro İstanbul’dan Gebze’ye kadar ulaşacak. Gelin biz birlikte bastıralım. Her platformda konuşalım. İstanbul-Gebze metrosu önce Dilovası’na, sonra İzmit’e kadar uzansın. Hatta yıllar içinde Adapazarı’na, Düzce’ye kadar gitmesi sağlansın.”
……….
Diyeceksiniz ki; “İsmet Çiğit sen nasıl bir hayal dünyasında yaşıyorsun. Bu şehirde İzmit-Trabzon arası uçak seferi yapılamadı; İzmit-Karamürsel arasında vapur çalıştırılamadı. Yenidoğan’dan M.Alipaş’ya arabayla şehir içinden 3 saatte gidilemiyor. İstanbul’dan İzmit’e metro nasıl yapılsın.”
Bunu söyleyen de haklıdır. Ben, niyeti, istemeyi önemsiyorum. 
………
Sevgili okurlar, bu şehir çok önemli, çok güçlü. Bu şehrin istemeye hakkı var. Biz istemeyi bilmiyoruz. İstemeyene de su vermezler.
Bakın, bu kent geçen yıl bu ülkenin bütçesine 40 milyar TL vergi ödedi. Kişi başına devlete ödenen vergi konusunda Türkiye’de çok uzak ara birinciyiz. Bilmiyorum, araştırmadım. Ama araştırılsa, öyle sanıyorum ki, dünyada Kocaeli kadar kişi başına devletine bu kadar yüksek vergi ödeyen başka bir kent de yoktur.
Bir yılda 40 milyar TL. Çok, çok büyük paradır. Bu kent, bu devlete bu parayı öderken, çok büyük risk ve külfet omuzlamıştır. Havamız kirlidir, trafiğimiz çökmüştür. Tarım alanlarımız yok olmuş, İzmit körfezi kıyıları insanlara kapanmıştır. Yerin altı benzin, gaz taşıyan boralarda dolmuştur. 
Bu kent devlete bu kadar büyük vergi ödemiş, karşılığında bir şey almamıştır. Aldığı tek şey, inanılmaz yüksek iç göçtür. Kentin sosyal hayatı, kültürel hayatı bitmiştir. Bu kentte, sanat, spor yok olup gitmiştir. 
Bu kentin devlete ödediği verginin sadece bir yıllık bölümü bu kent için harcansa, emin olun Kocaeli baştanbaşa yenilenir. Ama parayı, biz ödüyor, üretimin, nakliyenin kirliliğini, yükünü biz taşıyor, aşırı göç alıp kimliğimizi kaybediyorken, biz devlete D-100 üzerinde bir uyduruk köprü yaptıramıyoruz. 
………
GTO Başkanı Nail Çiler’in, “3-5 yıl sonra bu kent yaşanmaz hale gelecek. Gelin, hep birlikte İstanbul-Gebze metrosunun İzmit’e kadar ulaşmasını isteyelim” demesini bu nedenle çok önemsiyorum. 
“İsteyenin bir yüzü kara, vermeyen zenci” demişler.Her fırsatta, her platformda İzmit’i savunması gereken Zeytinoğlu ve Özdağ  Başbakan veya Cumhurbaşkanının yurt dışı gezilerine davet beklerken, Gebze Odası Başkanı çıkıyor, “Gelin İstanbul-İzmit arasında metro için bastıralım” diyor.. 
Bu nedenledir ki, ilimizin Gebze ilçesi, çok büyük bir hızla ve her açıdan İzmit’i geçiyor. Onar daha çok istemeyi, daha iyi istemeyi biliyor. Çiler, Gebze için isterken, İzmit için de istiyor. 
………
Bir yıl, sadece bir yıl. Bu kentin ürettiği  vergiyi, devlet sadece bu kent için harcasın.. İnanın, İstanbul-İzmit arasında 10 tane metro yapılır. 
Teşekkürler sayın Çiler, hiç gerçekleşmeyecekmiş gibi gözüken, bu kent için hayal gibi duran  çok önemli bir projeyi gündeme getirdiğiniz, bizim aklımıza soktuğunuz için binlerce kez teşekkürler.
Bu yazı toplam 369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum