1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Tesisler dün Kocaelispor için yapılmıştı, bugün yaşaması, kurtulması iç
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Tesisler dün Kocaelispor için yapılmıştı, bugün yaşaması, kurtulması iç

A+A-
Kocaelispor yönetimi devre arasında fırsat bu fırsat tüm enerjisini KEV’in geri alınması mücadelesini verdi. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, spor kulüpleri her kesimden Kocaelispor’a büyük bir destek var. Davet üzerine davet geliyor yönetime. Her gün, her akşam bir veya birden fazla yere gidiliyor, Kocaelispor’un haklı davası anlatılıyor. Başkan Bahri Yavuz önceki akşam sosyal medyada bir mesajını paylaşmış. Dikkatimi çekti, köşemde değerlendirmek istedim. 

“UMUYORUZ Kİ, HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR”
Yavuz, “ Tüm KOCAELİSPOR sevdalılarına iyi akşamlar, hem sokakta hem sosyal medyada haklı davamızda bize destek olan herkese teşekkürler” diye başladığı mesajını 28 Haziran’daki kongredeki konuşmasından alıntı yaparak sürdürüyor. 28 Haziran kongresinde Başkan Yavuz genel kurula, “"Hiçbir bankada hesap açamıyor bu kulüp, yıllarca borç ödeyeceğiz, yanlış plansız harcamaların cezasını çekiyoruz hep birlikte. Bakın kendi tesisimizde bırakın konaklamayı, idman yapmak için bile izin almak, sıraya girmek zorundayız. Oysa hepimiz çok iyi biliyoruz, o tesisler bizim arkadaşlar, BİZİM! KOCAELİSPORUMUZUN. Şimdi zamanı geliyor, yıllar önce sadece kulübe gelebilecek yaptırımlardan dolayı tapusunun KEV üzerine yapıldığını biliyor ve inanıyoruz. Ama şimdi zamanı geliyor, umuyor ve diliyoruz ki bu renklere gönül vermiş tüm büyüklerimiz ‘’herkes kendisine yakışanı yapar ‘’ düşüncesiyle önümüzdeki en büyük engel olan kamu borçlarını temizleyebilmek adına bu emaneti iade edeceklerdir" şeklinde hitap ettiğini hatırlatarak mesajının sonunda şunları vurguluyor:

“HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ, ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”
  “İlk günden beri bunun mücadelesini veriyoruz, bir kısmına sizler de şahit oldunuz, son 1 aydır da her platformda, dernek, mahalle, amatör spor kulüpleri, sivil toplum örgütlerini bunun için gezdik ve şehirde bununla ilgili bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Çok daha fazla konuşulur ve irdelenir hale geldi, "önümüzdeki hafta da bu konudaki yasal çıkış yollarını şehrimizle paylaşacağız " diye bir açıklama yaptık, kimse merak etmesin, asla vazgeçmeyeceğiz ve hakkımız olanı alacağız! Biraz daha zaman , Hep beraber başaracağız !!!” 

BORÇTAN KURTULMADAN YOL ALAMAYIZ
Kocaelispor yönetimi iyi bir takım oluşturdu. Kentte yıllar sonra Kocaelispor coşkuyu yaşanıyor. Şampiyonluğa herkes inanıyor. Ancak bir gerçek var ki, imkanları ne kadar zorlarsanız zorlayın bir yere kadar.  Eski borç yükü profesyonel ligde karşımıza çıkacak. Gelirlerimiz oralara gidecek, transfer yasağı hep karşımızda olacak.  Borçları temizlemeden yol almamız mümkün değil.  Borç öyle büyük ki, yönetimin, eski yöneticilerin yaratacağı kaynakla mümkün değil bitmez. Siyasi iradeden veya sanayi kuruluşlarından da fayda gelmeyeceği ortada. Bir şansımız, bir yolumuz var Kocaelispor’a ait olan KEV Tesisleri’nin önce geri alınması ve satılması. Başkan Yavuz ve yönetim bu mücadelede son derece inançlı ve kararlı yol alıyor. Şu ana kadarki tabloya baktığımızda KEV konusunda kent halkı, spor camiası son derece duyarlı.

YASAL ÇIKIŞ YOLLARI AÇIKLANACAK

Yönetimin öncelikle amacı konunun kentte konuşulması ve destek alınmasıydı. Bunlar sağlandı. Başkan şimdi yasal çıkış yollarını kamuoyuyla paylaşacaklarını söylüyor. Merakla bekliyoruz. KEV Başkanı Sefa Sirmen de yasal zemin üzerinde her türlü öneriye açığız, gerekeni yaparız demişti. Başkan Yavuz hele şu yasal yolları açıklasın, devirle ilgili hiçbir engel olmadığını ortaya döksün. Sonrasında KEV verdiği sözü yerine getirecektir diye düşünüyorum. Tabi ki biraz elimizi çabuk tutmak durumundayız. Mayıs ayına kadar hem devir, hem satış işlemini bitirmeliyiz ki, torba yasadan yararlanalım, 60 milyonluk borcu 33 milyonla kapatalım. Kısa bir zaman diliminde tesislerin gerçek sahibine iadesi ve satışı konusunda somut adımlar atılmasını bekliyoruz. 
KOCAELİSPOR’UN YAŞAMI BU SATIŞA BAĞLI
Tesislerin Kocaelispor için yapıldığı da, hacizlerden korumak için mülkiyetinin vakıf üzerine yapıldığı da herkesin iyi bildiği bir gerçek. Zaten Sefa Sirmen de bunları sıklıkla dile getiriyor. Yapılan doğrudur, buna da kimsenin bir şey dediği yok. Ancak bugün Kocaelispor ciddi bir sıkıntı içindedir, yaşaması bir yerde tesislerin satışına bağlıdır. Kocaelispor kapandıktan sonra, o kulüp için yapılan tesislerin varlığının ne anlamı, ne önemi kalabilir ki.  O tesis zamanında Kocaelispor için yapılmıştı. Bugün başka çare kalmadı kurtuluşu için satılmak zorunda. Kimse bu işe engel olmaya kalkmasın.  Gün Kocaelispor’u yaşatma, yeniden ayağa kaldırma günüyse, bunun için kentte büyük bir mücadele başlatılmışsa eğer yapılacak iş bellidir: Tesisler satılacak, Kocaelispor kurtulacak.   

Müjdat Afşin Ağabeyin 17’nci ölüm yıldönümü
 
Günler ne e çabuk geçiyor değil mi dostlar. Büyük sporcu, değerli insan Müjdet Afşin ağabey aramızdan ayrılalı tam 17 yıl olmuş. 10 Ocak 1998’de gelmişti acı haber Başkent’ten.  Müjdet Ağabey G.Birliği’nde Yılmaz Vural’ın yardımcılığını yapıyordu. Ramazan günü antrenman sırasında fenalaştı, yoğun bakımda geçen süreçteki tüm çabalar sonuç vermeyince hayata gözlerini yumdu. 
Çok gençti, henüz 43 yaşındaydı. Kendine çok iyi bakan, sağlığına azami dikkat eden bir insandı. Ne kadar dikkat edersen et, vakit saat geldi mi kurtuluş yok. Kocaelispor’a, Türk futboluna önemli hizmetleri oldu. Kaleciliği bir yana çok iyi bir insandı. Çok gencin elinden tutup Ankara’ya getirdi, futboldan ekmek yedirdi. Herkesin yardımına koşan adeta iyilik meleğiydi. 
Onu tanıyıp da sevmeyen olduğunu sanmıyorum. Hayat dolu bir insandı, yüzünden tebessüm eksiz olmazdı. Türk futboluna ve Kocaelispor’a vereceği daha çok hizmetler vardı ancak takdiri ilahi. Fevziye Camii’ndeki cenaze töreni gözümün önünden geçiyor da, ne müthiş bir kalabalık vardı. Sadece kentteki sevenleri değil, Türkiye’nin her bir köşesinden spor adamları, futbolcular koşup gelmişti. 
Çok fazla söze gerek yok aslında, giydiği forma numarası gibi o her zaman 1 numaraydı. Vefatının 17’nci yıldönümünde Müjdat Afşin’i rahmet ve özlemle anıyoruz. Aradan geçen her yıl onu daha çok arıyoruz. Nurlar içinde yatsın. Onu hiç unutmayacağız. 
Bu yazı toplam 667 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum