1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Tesisleri satmadan, borçtan kurtulamayız
Tesisleri satmadan, borçtan kurtulamayız

Tesisleri satmadan, borçtan kurtulamayız

Kocaelispor’un borç yükünden kurtulması, önünün açılması için en önemli ve belki de tek proje KEV Tesisleri’nin satışı. 70 milyonluk borç ödemeyle bitmez çünkü. Bir yerden toplu para gelmede

A+A-

Kocaelispor’un borç yükünden kurtulması, önünün açılması için en önemli ve belki de tek proje KEV Tesisleri’nin satışı. 70 milyonluk borç ödemeyle bitmez çünkü. Bir yerden toplu para gelmeden, bu borcu bitirmemiz mümkün değil.  Muammer Çelik konuyu gündeme getirdi. Tesislere bir firmanın talip olduğunu, gelecek parayla kulübün tüm borçlarının ortadan kaldırılacağını söyledi. Bu satışın gerçekleşmesi için KEV’in tesisleri Kocaelispor’a devretmesi gerekiyordu.   KEV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen, tesisleri Kocaelispor’a ancak Baç’taki binaya karşılık devredebileceklerini söyledi. Birkaç gün konu gündemde kaldı. Kimseden ses çıkmadı.

Önce takas, sonra satış

Geçtiğimiz haftaki kongrede Başkan Rafet Kırgız, Kocaelispor’u kurtaracak projenin tesislerin satışından gelecek para olduğunu söyledi ve bu konuda taraflardan destek istedi. KEV kurucuları arasında yer alan Feridun Güray da konuyla bizzat ilgileneceği bilgisini verdi. Eskiden yönetimlere olan güvensizlik öne sürülerek, projelere sıcak bakılmıyordu. Ancak artık o günler geride kaldı. Yeni yönetimde güven sorunu yok. Üstelik bu işleri çok işi bilen uzman isimler var. Konu yeniden gündeme taşınmalı ve artık gereği yapılmalı. Öncelikle KEV ile Kocaelispor, tesislerde Baç’taki binanın takasında anlaşmalı. Sevgili Nasut Kayalı ağabey bir önceki kongrede Baç’taki binanın satışına şiddetle karşı çıkmış, satışla ilgili yönetime yetki verilmesi önergesinin kabul etmesine tepki koymuştu. Ancak durum çok açık. Bu proje hayata geçirilirse Kocaelispor kurtulacak, aksi takdirde önümüzdeki süreçte kapanmasını yeniden gündeme gelecek. Kimse Kocaelispor kapansın istemez. Nasut ağabey hiç istemez.

Valimiz öncülüğünde biraraya gelinsin

Takasla ilgili sorun çözüldükten sonra, tesislerin satılması gündeme gelecek. Bir firma da alabilir, Büyükşehir de. Toplu konut için uygun bir alan. Satıştan gelecek para borçlarımızı sıfırlar, belki üste bile para kalır. Sıra Kocaelispor’un tesis sorununu çözmeye kalır. Büyükşehir’in Vinsan Tesisleri son derece uygun. Büyükşehir burayı Kocaelispor’un kullanımına açar, olur biter. Çok zor değil bu projeli hayata geçirip Kocaelispor’un önünü açmak. Valimiz Kocaelispor’a çok duyarlı. Bu işi çözerse Valimiz çözer zaten. Onun önderliğine ihtiyaç var. Sayın Valimiz, davet etsin ilgili kurumların başkanlarına makamına. Büyükşehir Belediye Başkanı, KEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Kocaelispor başkanını bir araya getirsin. Nasıl olacaksa, ne yapılacaksa oturulup konuşulsun. Kocaelispor’u kurtaracak projenin altına imzalar atılsın.

Çenesuyuspor’un isyanı

BAL’da sezon başından bu yana temsilcilerimiz hakemlerden şikayetçi.  Birçok maçta hakem hatalarıyla karşı karşıya kaldıklarını, canlarının yandığını söylüyorlar. Öne çıkan tepki Ümraniyespor’un kullandığı şeklinde. Ligin ilk haftalarında gerek Çenesuyu Plajlyolu, gerekse Derince Belediyespor, Ümraniye maçlarındaki hakem yönetimlerine tepki göstermişlerdi. Ümraniye maçına İstanbul bölgesi hakemi tayin edildiği için MHK suçlanmıştı.

Tartışılan son dakika golü

İkinci yarı başladı, yine Ümraniye maçları, yine hakem olayları. Çenesuyu Plajyoluspor başkanı Halil Çolak, geçen hafta son dakikada tartışmalı golle yenildikleri Ümraniye maçıyla ilgili hakeme ateş püskürüyor. Çolak’ın yazılı olarak yaptığı açıklamada hakemle ilgili ağır suçlamalar, iddialar var. İddiaya göre hakem, Ümraniyespor yedek kulübesine dönüp “üç numaralı oyuncunuzu çıkartın” demir. Bu kadar ileri gidebilecek kadar rengini ortaya koymuş. Asıl tartışılan son dakikadaki gol. Yardımcı hakem ofsayt bayrağını kaldırmış ama orta hakem devam demiş ve pozisyon gol olmuş. Aslında bunda bir anormallik yok. İlk kez böyle bir şey olmuyor. Orta hakem pozisyona hakimse, yardımcısının kararına uymak zorunda değil. Sonuçta orta hakemin kararı geçerlidir.

Sorduysa, iptal etmesi gerekirdi

Burada dikkat edilmesi gereken nokta orta hakem gol kararını vermeden önce yardımcısının ofsayt uyarısını gördü mü, görmedi mi? Bayrağı görüp devam ettirdiyse pozisyona hakim olduğu anlamına gelir, verdiği karardan dönmez. Bu durumda yardımcısının yanına gidip ofsayt olup olmadığını da sormaz.  Ancak bayrağı görmeden golü vermiş, itirazlar sonrasında yardımcısının yanına gidip pozisyonu sormuşsa ve ofsayt yanıtı almışsa bu durumda gol kararını iptal etmesi gerekir. Çenesuyulular hakem yardımcıya sordu, ofsayt yanıtı aldı diyor. Gerçekten böyle bir şey olduysa. Hakemin yardımcısına sorması, gol kararından önce yardımcısının uyarısını görmediği anlamına gelir. Bu durumda orta hakemin yapması gereken tek şey uyarıyı dikkati alıp golü iptal etmek olmalıydı.

Tesedüf değil, bilerek yapılan bir uygulama

Çenesuyu Plajyoluspor Başkanı Halil Çolak açıklamasında, maçın orta hakeminin bir hafta önce Ümraniye maçında 4.hakem olarak görev yaptığını, bunun bir tesadüf olmadığını vurguluyor. Bir anlamda bunun altında bir şeyler arıyor. Nereden böyle bir düşünceye kapıldığını anlayamadım.  Bence burada bir yanlışlık yok. MHK’nın olağan uygulamasıdır bu. Önce hakemi ilgili takımın maçına 4’ncü hakem olarak gönderir, ertesi hafta da orta hakemlik verir. Sıkça rastlanan bir durumdur bu. Bir gariplik, bir şaibe durumu söz konusu değildir. Tesadüf falan değildir, MHK bilerek bunu yapar. Sonra, bir hakemin iki hafta üst üste aynı takımın maçına önce 4.hakem, sonra orta hakem olarak gönderilmesinin ne gibi bir sakıncası olabilir ki? Bunun altında bir şey aramanın bence bir anlamı yoktu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.