1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Teşkilat avantajı AKP’de
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Teşkilat avantajı AKP’de

A+A-
Artık erken seçimden kaçış olmadığı açıkça görülüyor.. Hatta bu erken seçim, tahmin edilenden de daha kısa sürede yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bir seçim için gerekli görülen 90 günlük sürenin, 60 güne çekilebileceğini açıkladı. Bu durumda, kasım sonu gibi görünen seçimin, ekim sonuna yetiştirilmesi de mümkün olacak. 
Önümüzdeki seçim pek çok açıdan Cumhuriyet tarihinde bir ilk olacak. 
Malum, 7 Haziran’da genel seçim yapmıştık. Önümüzdeki seçim, Cumhuriyet Tarihinde en kısa aralıkla – 6 ay kadar- yapılan ilk seçim olacak. 
Önümüzdeki seçim,  seçim kararı alındıktan sonra en kısa sürede-iki ay- yapılan ilk seçim olacak.
……….
Böyle bir seçimin biz vatandaşlar açısından da kolaylıkları ve zorlukları; siyasetçiler açısından da kolaylıkları ve zorlukları olacak. Şimdiden öngörebiliriz ki, bu seçim lider söylemlerinin, parti vaatlerinin yerel unsurlara çok daha baskın çıkacağı,  seçim rüzgarlarının çok büyük oranda Ankara’dan eseceği bir seçim olacak. 
Bu nedenle, yerel teşkilat-ya da örgütlerin- önümüzdeki genel seçimlerin sonuçları üzerindeki etkisi; bundan önceki genel seçimlere oranla çok daha düşük kalacak. Elbette partilerin bu dar zaman aralığı içinde belirleyecekleri aday listeleri, daha 6 ay önce yapılan seçimde ortaya konan listelerin ne kadar değişip değişmeyeceği, ya da listelere kimlerin girip, kimlerin girmeyeceği seçim sonuçları üzerinde belli oranda bir etki yapacak. Yine partilerin belirleyecekleri yeni aday listelerinin yerel teşkilat- ya da örgütleri- hangi yönde motive edeceği önemli olacak. Ama vatandaş önümüzdeki çok erken seçinde öncelikle 7 Haziran’dan bu yana siyasi partilerin ve liderlerin üstlendikleri rolleri gözünün önünden geçirecek. 7 Haziran’da oyunu verip, tercihini ortaya koyan vatandaş, bunun gereğinin yerine getirilmesi konusunda kimlerin samimi, kimlerin samimiyetsiz çalıştığını değerlendirecek. 
Bu seçim öncesinde liderlerin,  Türkiye’de artık hızla devrilmeye doğru giden ekonomi trenini kimin daha kısa süre içinde rayına oturtabileceği konusundaki fikir ve vaatleri değerlendirecek. Vatandaş,  terör yangınını söndürmek konusunda hangi siyasi partinin, hangi liderin daha gerçekçi söylemleri ortaya koyduğuna bakacak. 
…………
Bütün bu nedenlerle, önümüzdeki ekim ayının sonunda yapılması beklenen Türkiye Cumhuriyet Tarihindeki en erken seçimlerde partilerin yerel teşkilatlarının önemi ikinci planda kalacak. İki ay içinde kadın kolları kaç evi dolaşabilir. Adaylar kaç kıraathanede nutuk atabilir, partilerin  yerel yöneticileri  kaç köyü ziyaret edebilir?.. Zaten söyleneceklerin hepsi, 7 Haziran’a kadar söylenmiş.. 7 Haziran’dan bu yana da halkın seçtiği milletvekillerinin performansı ortada. Yerel  siyasetçiler vatandaşa ne anlatacak?.. Yeni ne söyleyebilir. 
Ama tüm bunlara rağmen, disiplinli duruş organize olabilmek açısından yine de yerel birimlerin elbette önemi olacaktır. Bu açıdan ve bugünden bakıldığında, ilimizde yine en organize teşkilatın AKP’de olduğunu görüyoruz. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, teşkilatlara hakim. Üstelik Ceyhan işi büyük bir aşkla yapan, partinin genel merkezinden gelen emir ve söylemleri en iyi şekilde değerlendiren teşkilat başkanı olarak gözüküyor. AKP teşkilatlarının elbette 12 Eylül’deki olağan kurultaya yönelik çalışmaları olacak. Bu belki biraz vakit kaybettirecek. Ama 7 Haziran’dan sonra seçim sonuçlarını en iyi değerlendiren, hedefledikleri ve bekledikleri oy miktarının çok gerisinde kalmış olmalarının gerekçelerini, teşkilat içinde en iyi sorgulayan partinin ilimizde AKP olduğunu söyleyebiliriz. Eğer parti genel merkezi, çok uçuk bir aday listesi açıklamaz,  ilimiz teşkilatlarının en azından 7 Haziran’dakine oranla daha çok içine sindirebileceği bir aday listesi ile Kocaeli halkının önüne çıkarsa, 7 Haziran’da nerelerde neden oy kaybettiklerini çok iyi analiz eden AKP Kocaeli Teşkilatlarının bizim şehrimizdeki seçim sonuçları üzerinde yine dikkate değer bir oranda etki yapabileceğini söyleyebiliriz. Ama şöyle bir tehlike de var: Eğer, AKP Genel Merkezi,  parti tabanının ve teşkilatların içine sinmeyen bir liste ile önümüzdeki seçime girerse, Şemsettin Ceyhan ve ekibinin de yapabileceği fazla bir şey kalmaz. Hatta yeni bir moral bozukluğu, bu yeni seçim öncesi AKP Kocaeli Teşkilatlarında büyük bir dağılma da yaratabilir.
…………
CHP’de delege seçimleri yapıldı, ama bu koşullarda ilçe kongrelerinin yapılması beklenmiyor. CHP yasa gereği bu yılsonuna kadar kongrelerini yapmak zorunda. Delegeler seçilmiş. Erken seçim ekim sonu, en geç kasım sonu yapılmış olacak. Kongreler seçim sonrası yapılabilir. CHP’nin Kocaeli örgütlerinde çok ciddi bir değişim isteği var. Son delege seçimlerinde bu değişim talebi daha açık olarak ortaya çıktı. Kongreler seçime yetişmeyecek, ama parti genel merkezinin mutlaka Kocaeli örgütlerinde bir revizyon yapması gerekiyor. CHP örgütleri, 7 Haziran seçimleri öncesinde yeterli performansı gösteremedi. Partinin İl Kadın Kolları Başkanının da açık açık ifade ettiği gibi, partililerin büyük bölümü seçim döneminde yan gelip yatmayı, parti binalarında dedikodu üretmeyi tercih ettiler. Çok iyi bir insan, çok iyi partili olmakla birlikte, Cihat Altunyuva’nın ufkunun CHP il başkanlığı için yeterli olmadığı ortaya çıktı. İlçe örgütleri ile, il örgütünün bağları kopuk. Partide otorite yok. Disiplin yok. CHP önümüzdeki seçimlere, Türkiye genelinde iktidar hedefleyerek, ya da en azından yüzde 30’ların üzerine çıkmayı bekleyerek girecek. Kocaeli’de CHP’nin 4 milletvekili potansiyeli var, çok büyük yükleme olur, HDP’ye giden emanet oyların hepsi geri kazanılırsa, 5’i zorlama şansı bile tartışılabilir. Ama bu örgüt yapısıyla 3’ün ötesi yoktur. 
MHP teşkilatlarında şimdilik çok fazla çatlak ses görülmüyor. MHP 7 Haziran gece yarısı büyük bir şok yaşadı. 2 çıkarttık diye sevinen partililer, 1’e düşmenin acısından uzun süre kurtulamadı. MHP de ilimizde CHP gibi 7 Haziran seçimlerinin sağlıklı bir analizini yapmadılar. 
MHP’nin önümüzdeki seçimde ilimizden 2 nci milletvekilini çıkartabilmesi için, belki teşkilatlar üzerinde onama gereği yok, amaaday listesini mutlaka revize etmesi gerekiyor. 
Önümüzdeki günler hem genel, hem yerel siyasette çok hareketli geçecek. Siyasette çok kelle gidebilir. Çok yeni isimler birden bire yerel siyaset sahnesinde öne çıkabilir. Üstelik zaman öyle dar,  yapılacak iş o kadar çok ki, herkes ne olup bittiğini anlayana kadar seçim gelip geçecektir. 
Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum