1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tespih tutkusundan vazgeçilmez
Tespih tutkusundan vazgeçilmez

Tespih tutkusundan vazgeçilmez

Çınarlı Camisi bahçesinde kurulan “Tespih Mezatı”nda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen müşteriler tespih alıp satıyor. 50 liradan 100 bin liraya kadar tespihlerin olduğu pazarda, tespihler takas d

A+A-

Çınarlı Camisi bahçesinde kurulan “Tespih Mezatı”nda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen müşteriler tespih alıp satıyor. 50 liradan 100 bin liraya kadar tespihlerin olduğu pazarda, tespihler takas da yapılabiliyor. Tespih koleksiyoncusu olan Haluk Özçakmak, kehribar, kuka, ketalinden üretilmiş antika değeri olan tespihlerin yüksek fiyattan alıcı bulduğunu söyledi. Osmanlı'dan kalma tespihlere talebin daha fazla olduğunu ifade eden Özçakmak, “Tespih sanatı ilk olarak Hindularla başladı. Osmanlılarda ise tespih, sanatsal bir akıma uğradı ve bizim kültürümüz haline geldi. Burada açılan pazarda talep, ağırlıklı olarak Osmanlı tespihleri üzerine.” dedi.

FARKLI İLLERDEN

“Tespih Mezatı”na çeşitli illerden gelenlerin olduğunu ifade eden Özçakmak, “Buradaki pazara koleksiyoncular geliyor. Gelen koleksiyoncular burada beğendikleri tespihleri takas yoluyla veya parasal yollarla alıp satıyor. Tespih koleksiyoncuları ve bu işle uğraşanlar için güzel bir uğraş oluyor. Uzun yıllardan beri yapılan bu alım satımlarla insanlar kendi kültürlerini yaşatmış oluyor.” diyerek, tespih alım satımının nesilden nesile aktarıldığını söyledi. Tespihler arasında, 150 yıllık, 400 yıllık olan tespihler de olduğunu ifade eden Özçakmak, "Burada 100 yıllık, 150 yıllık olan var. Bunlar insanların dedelerinden, babalarından kalan tespihler.” diye konuştu. Tespihlerde özel işlemelerin olduğunu anlatan Özçakmak, “Tespih ustaları, tespih üzerine çeşitli işlemeler yapıyor. Bu yapılan işlemeler, özel işlemeler olduğu için işlenmiş tespihler değer olarak daha da artıyor” dedi.

FARKLI DUYGULAR

Tespihler arasında eski başpehlivanlardan Bülent Gürbüz’ün tespihi olduğunu belirten Özçakmak, “Bülent Gürbüz’ün tespihi hem eski hem de değerli tespihlere örnektir. Yaklaşık 80 yıllık bir tespihtir. Bülent Gürbüz’e de babası Ali Gürbüz’den kalmıştır. Maddi olduğu kadar manevi olarak da değeri yüksektir. Yıllar önce yapılan ve yıllar önce çekilen bir tespih. Şu an bizim elimizde. Zaten elimize alınca da çok farklı duygulara kapılıyoruz.” sözlerini sarf etti. Yörede, 30 senedir tespih ustalığı yapan 65 yaşındaki Ali Kazan, arkadaşlarıyla birlikte ağırlıklı olarak İstanbul’a giderek bu işi yaptığını söyledi. Kazan, yaptığı işten memnun olduğunu dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.