1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TES’ten “Öğretmenime Dokunma” kokart eylemi
TES’ten “Öğretmenime Dokunma” kokart eylemi

TES’ten “Öğretmenime Dokunma” kokart eylemi

Türkiye genelinde derslere “Öğretmenime Dokunma” yazılı kokartlarla giren Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube üyesi öğretmenler, eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekerek MEB yetkilileri ve hükümeti bu konuda tedbir almaya çağırdı.

A+A-

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şubesi tarafından söz konusu eylem ile ilgili İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, yönetim kurulu üyeleri ve öğretmenler katıldı. Eğitim çalışanlarına şiddet haberlerinin sonunun gelmediğini söyleyen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “2012 yılında Rabia Sevilay Durukan, 2014 yılında Mehmet Aktaş ve 2017 yılında da Ayhan Kökmen hayatlarının en verimli döneminde öğrencilerinden, ailelerinden, sevdiklerinden koparıldı. Sevilay ve Ayhan öğretmenlerimizi bir kez daha saygıyla, minnetle anıyoruz. Onlarca öğretmenimiz, eğitim çalışanımız her yıl öğrencileri ya da veliler tarafından fiziksel, sözlü, psikolojik şiddete uğruyor. Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarının hakir görülmesi, horlanması, öğretmenlik mesleğinin küçümsenmesi, etkisiz ve yetkisizleştirilmesi, öğretmenlerin mülakat ile alınması, torpilli yönetici görevlendirmeleri, motivasyonu azaltan uygulamalar, ekonomik, özlük ve sosyal yönden hak gaspları ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının itibarlarını sarsıcı açıklamalar yapılması bugünkü tabloya zemin hazırlamıştır” dedi.

OKULLARA KAMERA SİSTEMİ KURULMALI
Öğretmenlerin değersizleştirilmeye çalışıldığını söyleyen Şanlı, “Başbakanlar, Milli Eğitim Bakanları, siyasiler öğretmenlerin az çalıştıklarını, daha fazla tatil yaptıklarını ve diğer memurlardan fazla kazandığını ifade ettiler; öğretmenlere şahsiyet kazandırılmaya çalışıldığını söylediler; öğretmenlere iş için başka kapıları adres gösterdiler. Stajyer öğretmenler performans değerlendirmesine tabi tutuluyor. Öğretmenlik mesleği kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında bölük pörçük edildi. Öğretmen alımlarında mülakat uygulaması getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere performans değerlendirme sistemi getiriyor. Bu uygulama, öğretmenlerin öğrenci ve veli gözünde değerini azaltacak, öğretmenlere yönelik psikolojik şiddetin aracı haline gelecek, öğretmenlerin itibarının tamamen yok olmasına yol açacaktır. Okullarımızda güvenlik ya nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmakta, ya da okullarda hiç güvenlik önlemi alınmamaktadır. Okulların önemli bir kısmında güvenlik kamerası dahi yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda, derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin içini görmeyecek şekilde sadece bahçe, giriş ve bina kapılarına güvenlik kamera sistemleri kurulmalıdır” dedi.

“ŞİDDETİ ÖNLEME KANUNU” HAZIRLANSIN
Okul giriş ve çıkış kapılarındaki kamera sistemleri kolluk birimleri bünyesinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre edilmelidir. Özel güvenlik görevlisi hizmet alımı için gerekli ödenek ve yetkiler verilmelidir. MEB ile İş-Kur arasında işbirliğinin yapılarak okullarımızın giriş kapılarında özel güvenlik sertifikası olan özel koruma ve güvenlik görevlileri görevlendirilmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” hazırlanmalıdır. Şiddet olaylarında şikâyet söz konusu olmadan savcılık kamu davası açmalı, eğitim çalışanı devreden çıkmalıdır. Mobbing aracı haline de gelen Alo 147 hattının şikâyet hattı olarak kullanılmasının önüne geçilmelidir. Performans değerlendirme sistemi rafa kaldırılmalı, yönetici atamalarında kariyer ve liyakat sistemine geçilmeli, mülakatla öğretmen ve yönetici atama sisteminden vazgeçilmelidir. Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarına şiddette karşı 7’den 70’e herkesi, toplumun tüm kesimlerini, ülkeyi yönetenleri, yetkilileri duyarlı olmaya çağırmaktadır. Sendikamız, bugün tüm Türkiye genelinde kokart eylemi gerçekleştirmektedir. Eylemimiz ile eğitim çalışanlarına şiddete dikkat çekerek, MEB yetkililerini ve Hükümeti ivedilikle tedbir almaya çağırıyoruz. Bu eylem başlangıçtır. Öğretmene şiddet ile ilgili gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki süreçte iş bırakma eylemi de dahil olmak üzere daha radikal demokratik eylemleri hayata geçireceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

aciklama-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.