1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Testi kırılmadan önce neler söylemişiz
Testi kırılmadan önce neler söylemişiz

Testi kırılmadan önce neler söylemişiz

Kocaeli bölgesinin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’ndan bundan birkaç ay önce bir insan cesedinin çıkarılması nedeni ile yerel basın Yuvacık Barajı Havzası’nın korunmasına dikkatleri çekmeye ça

A+A-

Kocaeli bölgesinin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’ndan bundan birkaç ay önce bir insan cesedinin çıkarılması nedeni ile yerel basın Yuvacık Barajı Havzası’nın korunmasına dikkatleri çekmeye çalıştığını, İSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise Yuvacık Baraj Havzası’nın yeterince korunduğu, açıklamasının yapıldığını biliyoruz.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki, baraj gölüne düşen bir insanın cesedi birkaç hafta sonra yetkililer tarafından tesadüfen bulunuyor ise o baraj gölünün yeterince korunduğu söylemek inandırıcı olmazsa gerek.

Hatırladığım kadarı ile ilk olmayan böyle giderse de son olmayacak bu boğulma olayının nedenlerini, alınması gereken tedbirleri bugün tekrar anlatmayacağım. Bugün, bu köşeden yazmaya başladığım tarihten bugüne kadar geçen sürede Yuvacık Barajı Gölü Havzası ve diğer içmesuyu kaynaklarının korunması ile ilgili yazdığım yazılardan kısa pasajları ilgililere tekrar hatırlatmak istiyorum.

4 Mart 2005 tarihinde içmesuyu kaynaklarının korunması ile ilgili şöyle demişim;

“İnternet sitelerinde ve duvar ilanlarında baraj gölü manzaralı arsa satışları ve turistik tesislerin ilanları olabildiğince verilirken yasa ve yönetmelikler gereği yapılması gerekenlerin yapılmaması bu kaynakların korunmasını zaafa uğratacaktır.

Unutmamak gerekir ki, yapılması gerekenleri yapmayanlar, çok küçük bir azınlık birkaç kuruş maddi menfaat sağlayacak diye bu kaynakların kirlenmesine göz yumanlar, gelecek nesillere karşı sorumlu olacakları gibi yasalar önünde de görevlerini yapmamış olacaklardır.”

22 Eylül 2006 tarihinde baraj gölünde yaptığım bir incelemeden sonra şöyle demişim;

“Daha önce baraj gölünün hemen kenarında bulunan alabalık havuzları yıkılmış, ancak bu havuzlar baraj gölünün 300 metrelik Mutlak Koruma alanının içinde kalacak şekilde Kirez Deresi’ne doğru yeniden kurulmuş.

Ayrıca barajı besleyen en büyük kaynak olan Kirez Deresi’nin 100 metrelik Mutlak Koruma alanı içinde hatta derenin üstünde birçok tesis kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmekte, yasak levhalarına rağmen gölde balık tutmalar ve göl kenarında piknik yapılmaktaydı.

Tamamına yakını 2005 yılında sonra yapılan bu tesisleri Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü yöneticileri göremedi mi? Uydu da arıza oldu da bu kaçak yapıların fotoğrafı çekilemedi mi? Yoksa bu kaçak yapıların fotoğrafları uydudan çekildi de yöneticiler mi göremedi.”

6 Haziran 2008 tarihinde Yuvacık Baraj Gölü’nü besleyen Kirez Deresi’nin ana kolu olan Karpuz Çatlatan Deresi’nin Mutlak Koruma alanına dökülen kimyasal atıklar ile ilgili yazdığım yazıda şöyle demişim. “Bunun sonucunda Yuvacık Barajı’nı besleyen Kirez Deresi baraja kavuştuğu noktadan itibaren 5 Km boyunca dereye sıfır mesafede onlarca lokanta ve piknik alanları kurulmuş, adeta bu kaynakların her an kirletilmesinin önü açılmıştır.

Baraja yakın mesafedeki alanları koruyamayan idare elbette daha uzak alanlardaki yerleri denetleyemez ve koruyamaz. Karpuz Çatlatan Deresi mutlak koruma alanı içinde yaşanan atık olayı bunun bir göstergesidir.”

11 Aralık 2009 tarihinde mevcut durumu ile ilgili şöyle demişim; “İSU Genel Müdürlüğü; Yuvacık Baraj Gölü’nün mutlak koruma alanı içerisinde kalan ve şahıslara ait olan piknik alanlarını kaldırmadığı gibi yeni piknik alanlarının açılmasını seyretmekte, ayrıca baraj gölünün sol sahil şeridinde kalan bölümde, baraj gölünün hemen kenarında Büyükşehir Belediyesi birimleri tarafından piknik alanları yapılmasına göz yummaktadır.

Yuvacık Baraj Gölü’nün mutlak koruma alanında bulunan turisttik tesislerin 2004-2005 yıllarında yıkılmasından sonra, baraj gölünü besleyen Kirazdere’si mutlak koruma alanı içerisinde, hatta bazıları baraj gölünün mutlak koruma alanı içerisinde dereye sıfır mesafede, yer yer derenin içinde ve 10 nun üzerinde turistik tesis ve piknik alanlarına müsaade ederek veya bunları görmemezlikten gelerek yönetmeliğin birçok maddesine aykırı hareket ettiği gibi, Yuvacık Barajı’ndan su içen Kocaeli Halkı’nın sağlığı ile de oynamaktadır.”

İSU Genel Müdürlüğü; Yuvacık Barajı mutlak koruma alanı içerisinde yer alan bölgede, heyelanlı bölgenin tam karşısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından yol dolgularında kullanılmak üzere stabilize malzeme ocağı açılmasına izin vermekle, yönetmeliğin ilgili maddesine aykırı hareket etmektedir.”

Son olarak 21 Mayıs 2010 tarihinde şöyle demişim;

“Değerli okuyucular bu işin sorumlusu; Yuvacık Baraj Gölü’nü ve besleyen dereleri dış etkenlerden koruyamadığını söyleyen ve yasal sorumluluğu bulunan Genel Müdür Sayın İlhan Bayram mı? Yoksa yaptığı eylem ve işlemler ile Yuvacık Baraj Gölü ve derelerin kirlenmesinin önünü açan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu mu? Yoksa bütün talimatlara rağmen görevlerini yapmayan personel mi?

Anlaşılan şu ki, aynı zamanda İSU Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Karaosmanoğlu, Sayın İlhan Bayram’ın bu görevini yapmasını engelliyor. Bunu yaparken de sorumluluk üstlenmiyor. Sorumlusu kim olursa olsun sıkıntıyı iler ki yıllarda Kocaeli Halkı çekecektir.”

Görünen o ki, İSU Genel Müdürlüğü Yuvacık Barajı Havzası’nın korunması adına yasa ve yönetmeliklerin emrettiği doğrultuda tedbirlerin tamamını alamamıştır. Bu tedbirlerin alınamamasında da yukarıda belirttiğim gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun etkisi çok büyüktür.

Bugüne kadar çok daha vahim olayların olmaması bir şanstır. Ancak bugüne kadar vahim bir olayın olmaması, bundan sonra olmayacak anlamına gelmez. Umuyorum ve diliyorum ki, İSU Genel Müdürlüğü yetkilileri bundan sonra en azından baraj gölü mutlak koruma alanı içerisinde iş işten geçmeden yasa ve yönetmeliklerin emrettiği tedbirleri alabilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.