1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TFF kararını açıkladı
TFF kararını açıkladı

TFF kararını açıkladı

Futbolda şike soruşturması kapsamında Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu kararını açıkladı. Buna göre, Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, belgelerin etik kurulunca incelendiği belirterek, karar ver

A+A-

Futbolda şike soruşturması kapsamında Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu kararını açıkladı.

Buna göre, Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, belgelerin etik kurulunca incelendiği belirterek, karar verilmesi için gerekli yeterli belge olmadığı, gizlilik gerekçesiyle de savunma alınmadığı için karar verilemediğini açıklandı.

Ancak, başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Şekip Mosturoğlu başta olmak üzere 17 kişiyi tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk etti.

TFF kararını verdi: İddianame beklenecek

Şike iddiaları hakkında Etik Kurulu'nun hazırladığı raporu görüşen Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun toplantısı sona erdi.

Toplantıda alınan kararları Başkan Mehmet Ali Aydınlar basın toplantısında açıkladı. Başkanvekilleri Lütfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ ve tüm TFF Yönetim Kurulu üyeleri Aydınlar ile birlikte basın toplantısına katıldı.

İşte açıklamanın satıbaşları:

- TFF olarak çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz. Hepinizin bildiği gibi talebimiz üzerine bize teslim edilen belgeler Etik Kurulu tarafından incelendi.

Karar görüşler şöyledir:

Yürütülen soruşturma ceza muhakemesi kanunu gereğince gizli olarak yürütülmektedir. Gizliliğe dair ek kısıtlama da getirilmiştir. Belgelerin bu aşamada şüpheli kişiler ve kulüpler ile paylaşılması yasalara aykırıdır. Karşılığında hapis cezası vardır. Soruşturmayı da olumsuz etkileyecektir. Deliler, şüpheli kişiler ve kulüplerle paylaşılmadan ceza verilmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümlerine ve adil yargılamaya aykırıdır.

Şüphelilerin dosyaları bizzat ve bütünüyle görememesi, TFF tarafından yapılacak disiplin soruşturmasında disiplin cezası verilmesini engellemektedir.

Disiplin yargılamasının adil bir şekilde yapılması için eksik bazı delillerin de elimize ulaşması gerekmektedir.

Bu aşamada vicdani bir karara ulaşılamamıştır. Soruşturmanın tarafımızdan adil biçimde yapılması için gizlilik kararının kaldırılması gerekmektedir. Bunun için de iddianame beklenecektir.

İddianame açıklandıktan sonra tüm deliller elimize ulaşacak, ardından ilgili kişi ve kurumların savunması alınacak, ardından da karar verilecektir.

Aşağıdaki listedeki 52 kişiden tutuklu bulunan 17’si tedbirli, diğerleri ise tedbirsiz olarak PFDK’ya sevk edildi.

Aziz Yıldırım

Şekip Mosturoğlu

İlhan Ekşioğlu

Tamer Yelkovan

Cemil Turan

Serdal Adalı

Tayfur Havutçu

Ahmet Ateş

İbrahim Akın

İskender Alın

Mecnun Odyakmaz

Ahmet Çelebi

Korcan Çelikay

Bülent Uygun

Ümit Karan

Ömer Ülkü

Coşkun Çalık

Serdar Kulbilge

Cengiz Demirel

Yavuz Ağırgöl

Serdar Berkin

Mehmet Şen

Hikmet Karaman

Serkan Acar

Zafer Önder İpek

Ali Yıldırım

Hasan Çetinkaya

Gökçek Vederson

Zafer Tüzün

Beşir Acar

Yılmaz Vural

Sezer Öztürk

Emanuel Emenike

Mahmut Boz

Mehmet Yıldız

Levent Eriş

Sadri Şener

Can Arat

Önder Turacı

Nevzat Şakar

Murat Özaydınlı

Ekrem Okumuş

Fırat Kocaoğlu

Zafer Demiray

Faruk Taşseten

Mehmet Oflaz

Fatih Hocaoğlu

Murat Öztürk

Semih Şentürk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.