1. HABERLER

  2. TGF: Tek tip basın özlemi TBMM'de hayat buldu
TGF: Tek tip basın özlemi TBMM'de hayat buldu

TGF: Tek tip basın özlemi TBMM'de hayat buldu

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, TBMM’de gazetecilerin yapacağı her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimin Meclis Başkanı’nın iznine bağlanmasını eleştirdi. Başkan

A+A-

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, TBMM’de gazetecilerin yapacağı her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimin Meclis Başkanı’nın iznine bağlanmasını eleştirdi.

Başkan Atilla Sertel yaptığı açıklamada, 'TBMM Basın ve Yayın Mensuplarının Çalışmaları Hakkında Yönetmelik' değişikliğindeki düzenlemenin millet iradesinin yansıması ve teminatı olan Meclis'e yakışmadığını söyledi.

Sertel, "Gazeteciler olarak Meclis'ten basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmasını beklerken böylesine sansürcü bir uygulama basın özgürlüğüne bir darbe daha vurmuştur." dedi.

“UYGULAMA SANSÜR NİTELİĞİ TAŞIYOR”

Sansür niteliği taşıyan uygulamanın Türk milletinin Meclis'le ilgili haberlere tek taraflı bakmasını sağlama amacı taşıdığını vurgulayan Sertel, şunları söyledi: "Halkın haber alma hakkı için neredeyse günün 24 saati görev gören gazetecilerin, habere ulaşmasının, millet iradesinin yansıması olan Meclis çalışmalarını, vekillerin sorumlu oldukları halka aktarmasının önüne bir set daha çekildi. Yapılan değişiklikle ülkemizde çeşitli vesileler ile dolaylı ya da direkt olarak dile getirilen tek tip düşünce ve tek tip basın anlayışı ne yazık ki Meclis'te hayat bulmuştur. Gazeteciler olarak TBMM'den basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldıracak yasal düzenlemeler beklerken sansürcü bir anlayışla yürürlüğe konulan bu yönetmelik basın özgürlüğüne bir darbe daha aldırmıştır. Gazetecilerin çalışmasına engel olacak hiç bir uygulamayı ve anlayışı kabul etmediğimizi vurguluyor, TBMM Başkanlığı başta olmak üzere tüm vekillere bu yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunuyoruz."

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR

Yönetmelik değişikliğine göre TBMM yerleşkesinde, her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimleri için başkanlığın izni istenirken, bu izinlerin de sadece bir kişi, mekan ve zaman ile sınırlı olarak verilecek. TBMM Genel Kurul toplantılarında, daha önce de olduğu gibi basın locasından flaş kullanılmamak kaydıyla fotoğraf çekimi yapılabilecek, görüntü temini ise yine TBMM Televizyonu'ndan sağlanacak. TBMM Genel Kurulu'na Meclis-TV dışında kamera alınmayacak. Kameramanlar ve foto muhabirleri basın bürosunda yapılan basın toplantıları hariç izinsiz olarak kamera ve fotoğraf makineleriyle birlikte TBMM binalarında ve bahçelerinde dolaşamayacak, izin verilmedikçe komisyon ve siyasi parti grup toplantı salonlarına giremeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.