1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. The Economist'in yorumu
The Economist'in yorumu

The Economist'in yorumu

12 Haziran seçimlerine bir hafta kala, dünya basını da Türkiye'nin seçimini büyüteç altına aldı. 2004 yılından bu yana çok açık biçimde AKP'yi ve Erdoğan'ı destekleyen İngiltere'nin dünya

A+A-

12 Haziran seçimlerine bir hafta kala, dünya basını da Türkiye'nin seçimini büyüteç altına aldı. 2004 yılından bu yana çok açık biçimde AKP'yi ve Erdoğan'ı destekleyen İngiltere'nin dünya çapında saygın dergisi The Economist'in son sayısında yer alan bir değerlendirme, Türkiye gündemine bomba gibi düştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nasıl ki yurt içinde kendisini biraz eleştirenlere çok sert tavır yapıyorsa, The Economist Dergisine de dişlerini gösterdi “Densizler” dedi.

Yıllardır AKP iktidarına destek veren, Erdoğan'ı Türkiye'nin kurtarıcısı gibi gösteren İngiliz Dergisi'nin şimdi Türkiye'de tartışılan seçim yorumunda özetle şöyle deniliyor:

“AK Parti şeriatçı falan değil. Seçimi de kazanacak. Ancak Erdoğan gittikçe otoriterleşiyor. Anayasa'yı tek başına değiştirmesini ve Başkanlık emellerine hayat vermesini sağlayacak bir çoğunluk, Türkiye için risktir. Bu nedenle Türkler'e CHP'ye oy vermelerini tavsiye ediyoruz. CHP'nin iyi performans göstermesi, Erdoğan'ın Anayasa'yı tek taraflı değiştirme riskini azaltır. Türkiye'de demokrasinin garantisi olur.”

Bu görüşler, Türkiye içinde de yaygın. Ülkemizde çok fazla insanın ekonomiden şikayeti yok. Ayrıca, artık şeriat tartışmaları da bitti. Erdoğan'a yönelik tavır varsa, bunun başında oteriter ve baskıcı görünümünün etkisi bulunuyor.

Başbakan'ın İngiliz dergisinin yorumuna karşı çıkmak yerine, “İnsanlar hem içeride, hem dışarıda neden beni böyle görmeye başladı” diye düşünmesi lazım.

The Economist'in son sayısındaki bu değerlendirme ile aynı günlerde ABD'nin çok saygın gazetesi The New York Times'ta da bir Türkiye yorumu yayınlandı. Amerikan gazetesi de 12 Haziran'da AKP'nin % 43-45 civarında oy alacağını, tek başına anayasa yapabilecek çoğunluğu bulması hâlinde Türkiye'nin riske gireceğini öne sürüyor.

Dışarıda yıllardır Erdoğan'a destek veren medya gücü, 12 Haziran öncesi tavrını değiştirmiş görünüyor. AKP’liler bu durumu “Uluslararası proje”, İsrail Lobisi’nin faaliyetleri olarak değerlendiriyor. 2002’den bu yana dış basından çok ciddi destek almışlardı. Acaba o dönemde de İsrail Lobisi sayesinde mi bu destek gelmişti. Yoksa Türkiye yönetimine AKP’nin gelmesi konusunda “Uluslararası proje” mi vardı?

Önemli olan böyle toptan yakalamak

Kocaeli polisi de, jandarması da son yıllarda ilimizde uyuşturucu ile mücadelede gerçekten önemli operasyonlar yaptılar. Birkaç yıl öncesine kadar İzmit'te esrar ve uyuşturucu hapa ulaşmak son derece kolaydı. Şehrin her yerinde, köşe başlarında, kalabalık bölgelerde torbacılar küçük esrar paketlerini, minik uyuşturucu ya da uyarıcı hapları isteyen herkese satardı.

Polis ve jandarma arka arkaya başarılı operasyonlarla bu torbacıların hemen hemen hepsini topladı. Etkisiz hâle getirdi. Ama uyuşturucu ile mücadele asıl olan, sokak satıcılarını toplamak değil, bu işin toptancılarını ele geçirmek.

Kocaeli Narkotik Polisi'nin son operasyonu, bu açıdan önemli. Bölgeye uyuşturucu hapları Hollanda'dan getiren asıl patron dört aylık takip sonucu yakalanmış. Bir operasyonda 30 bin uyuşturucu hap, üstelik bu işin asıl patronu ile birlikte ele geçirilmiş.

Uyuşturucuda mal geldiği sürece, bunu sokakta satacak torbacı bulmak zor değil. Torbacıları ne kadar toplasanız, arkasından yenileri çıkar. Önemli olan, malı getirip, dağıtımı yapanları yakalamaktı. Son operasyonda polis bunu gerçekleştirdi.

Kutlanmayı hak eden bir iş yaptılar…

Şenlikler, şölenler bu hafta sonuna yığıldı

Gelecek hafta Pazar günü sandık başına gideceğiz. Bu hafta sonu, seçim öncesindeki son hafta sonu. Artık adaylar ve parti yöneticileri için, nereye çağırılsalar kendilerini gitmek zorunda hissettikleri günlere girdik.

Ne kadar düğün, nikah, sünnet varsa; derneklerin şenlikleri, şölenleri, piknikleri varsa, hepsi seçim öncesindeki bu hafta sonuna yığıldı. Bugün ilimizin her yerinde pilav günü, şenlik, şölen, piknik adı altında toplantılar var. Her salonda nikah, düğün, sünnet var.

Adaylar ve siyasetçiler hangi birine yetişeceklerini şaşıracaklar. Çok hareketli bir Pazar trafiği bekliyorum,

AKP'LİLER İSTANBUL'DA

Dün ilimizden çok sayıda CHP'li İstanbul'a gitti. Kazlıçeşme Meydanında Kemal Kılıçdaroğlu mitingi vardı. Bugün de ilimizde sokaklarda AKP'lileri göremeyeceğiz. AKP'lilerin büyük bölümü, İstanbul Kazlıçeşme Meydanına Başbakan Erdoğan'ın mitingine katılacak.

AKP'lilerin dün aynı alanda miting gerçekleştiren Kılıçdaroğlu'nun mitinginden daha büyük kalabalık toplayarak Başbakan Erdoğan'a mahcup olmamaları gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.