1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Thenes neden kapandı?
Thenes neden kapandı?

Thenes neden kapandı?

İzmit Belediyesi, geçen pazartesi sabahı, İzmit Alemdar Caddesi üzerinde bulunan, tarihi binanın özenle korunup, işlenerek İzmit için bir prestij tesisi haline getirilmesiyle kurulan Thenes

A+A-

İzmit Belediyesi, geçen pazartesi sabahı, İzmit Alemdar Caddesi üzerinde bulunan, tarihi binanın özenle korunup, işlenerek İzmit için bir prestij tesisi haline getirilmesiyle kurulan

Thenes Şarap Evi’ni mühürledi.

Thenes’in adı, Şarap Evi’ydi. İşletmecisi Yusuf Ziya Tom böyle uygun görmüştü. Ama Thenes, bir meyhane, bir batakhane değildi.

Eğer canınız eşiniz veya sevgilinizle, şöyle güzel kadehler içinde kaliteli bir bardak şarap eşliğinde güzel bir ortamda, güzel bir yemek yemek istiyorsa; ya da bir yabancı misafiriniz gelmiş de, İzmit’te şöyle otantik, tarihi bir mekanda, romantik bir ortamda yemek ısmarlayarak onu etkilemek istiyorsanız bu şehirde gidebileceğiniz tek yerdi.

Sağolsun AKP’liler, sigarayı yasakladı. İzmit’i, en azından şehir merkezini alkolden de arındırıyorlar.

Ben Thenes’e, iki kez gittim. Eşim ve arkadaşlarımla, ailece gittik. Yüksek tavanlı, tarihi bir yapıyı kullanıyor. Pırıl pırıl temiz. Romantik bir ortam. Servis elemanları özel seçilmiş, eğitimli. İşletmeci Yusuf Ziya Tom, her an işinin başında ve alabildiğine titiz.

Genç Kocaelililer Derneği’nin eski Başkanlarından Hüseyin Erol öncülüğünde iki kez aile gecesi düzenlenmişti. Bu nedenle Thenes’te toplanmıştık.

Çok güzel, lezzetli yemekler ikram edildi. Müzik vardı, dostluk vardı. Fiyatlar makuldü, kimse kazık yediğini düşünmedi.

Her iki gecenin sonunda da işletmeci Yusuf Ziya Tom’u kutladım, “Aman burayı yaşatın. İzmit’in kebapçılar, kafeler, kuru fasulyeciler kadar, böyle bir mekana da ihtiyacı var” dedim.

Yusuf Ziya Tom, çok beyefendi bir adam. Yüzünde de kendisine çok yakışan bir tebessüm hep vardır. Her defasında çok rahatsız edildiğini, Belediyenin üzerine geldiğini söyledi, “Bu ortamda beni çok yaşatmazlar” diyerek kaygılarını ifade etti.

Sonunda, geçen pazartesi günü beklenen oldu. İzmit Belediyesi, Thenes’i mühürledi.

İzmit Belediyesi ile pazarcı esnafı arasındaki olay kentin gündemindeyken, Thenes’in mühürlenmesi, çok fazla sansasyon yaratmadı. Çünkü işletmeci Tom ile, personel, sokaklara çıkıp, slogan atarak Başkan Doğan’a sövmediler.

Şehir merkezinde çöp konteynerlerini devirip, terör estirmediler. Yahya Kaptan’a gidip, Başkan Doğan’ın evini taşlamadı, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na gidip-zaten gitseler de Başkan kabul etmezdi. Yusuf Ziya Tom, pazarcı değil, içkili lokanta işletmecisiydi- Doğan’a karşı yardım istemedi.

Sessizce mührü kabullendi, “lanet olsun” diyerek, bir daha da tesisi açmayacağını söyledi.

Şimdi, başlıktaki soruya gelelim:

Thenes neden mühürlendi?

Mutfağında denetim yapılmış da, pis mi bulunmuştu?.. Soğukhava deposunda dondurulmuş bayat, kokmuş et mi bulunmuştu?..

Ya da Thenes’de uyuşturucu mu yakalanmıştı? Olay çıkmış, kavgalar olmuş, cinayet mi işlenmişti?

Hiç biri değil. Thenes, İzmit’in en temiz, en güvenli, en sakin lokantasıydı.

Ama bir kusuru(!) vardı. Thenes’de alkollü içki de bulunuyordu.

İzmit Belediyesi,  Thenes’i “Ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle kapattı.

Belediye ruhsat vermiş de, Yusuf Ziya Tom mu almak istememişti? Thenes’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurusu vardı. İzmit’in bu bölgesinde her nedense içki yasak olduğu için İşletmeci Tom, mekanına Turistik tesis belgesi almak istiyordu. Gereken her şeyi yaptı. Tarihi bir binada, gerçekten turistik bir tesis kurmuştu. Ama Bakanlık da turizm belgesini aylardır vermiyordu.

İşte İzmit Belediyesi bunu kullandı. İzmit Belediyesi’nin-yazıklar olsun ki- CHP’li üyeleri de encümende Thenes’i kapatma kararına imza attılar. Oysa, o CHP’li üyeler, bu şehirde alkollü içki ruhsatı verilecek yerleri yeniden belirleme hakkına sahipti. Yapmadılar. AKP’nin dümen suyuna girdiler. İzmit’i alkolden arındırmak için, CHP’liler de AKP’ye destek verdiler.

Thenes, camiye, okula yakın değildi. Elektrik borcu, su borcu, gaz borcu, vergi borcu yoktu. Neden kapattılar? Ruhsatsız diye.

Soruyorum; Büyükşehir Belediyesi binası ruhsatlı mı?.. Bu kentteki onca kafe, lokanta, içkisiz, namuslu kebapçı ruhsatlı mı?

Hepsinden önemlisi, Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan, her gün hoppidi hoppidi düğün yapılan, yüzlerce kişinin girip çıktığı Antikkapı ruhsatlı mı?.. Hadi gitsin İzmit Belediyesi zabıtası, ruhsatsız diye Antikkapı’yı mühürlesin. Sıkar mı?

Daha ileri gidelim. KYÖD Sosyal Tesisi ruhsatlı mı?.. KYÖD kapatılsa, çıngar çıkar. Ama garip Yusuf Ziya Tom’un mekanı, Thenes mühürlendiğinde bir şey olmaz. Sadece İzmit’ten bir alkollü mekan daha eksilmiş olur.

Hani hep “Karışmıyoruz hayatınıza. Kim nasıl isterse yaşar. Mahalle baskısı yok” diyorlar da,  12 Eylül’de hayır verenleri de anladıklarını ve sahipleneceklerini söylüyorlar ya.

Yalan... Kuyruklu yalan... İzmit’te isteyen insanın gidip, bir kadeh şarap, bir bardak bira içecek yer bulmasını bile kabul edemiyorlar. Thenes’i bu nedenle çok rahatsız ettiler, sonunda bir bahane bulup, kapattılar. Üstelik arslan sosyal demokrat CHP’li meclis ve encümen üyeleri de bu karara imza attılar.

Yazık, bu şehre yazık. Bu şehrin sessizliğine, tepkisizliğine yazık.

Pazarcılar kadar bile olamadık.

Bir süre önce Valilik’e ait Gar Tesisleri de kapandı. Yakında, o tesis de Valilik Çalışma Makamı olacak, bir daha içkili lokanta haline gelemeyecek.

Sahilde 8 balık lokantası, marinada 6-7 tane tekne lokantamız kaldı.

Thenes’e yazık oldu, İzmit’e ayıp oldu. Yusuf Ziya Tom’un, “Tamam artık, bıktım. Bir daha açmam” kararından vazgeçmesini, eğer Bakanlık’tan bir şekilde turizm belgesi gelir de mühür kalkarsa, Thenes’i yeniden açmasını dilerim.

Son olarak 28 Haziran İzmit’in kurtuluş gecesinde GKD eski Başkanlarının organizasyonu nedeniyle Thenes’teydim. O gece aslında Başkan Doğan’ı da oraya davet etmiştim. Başkan, Belsa önünde havai fişek patlatarak 28 Haziran’a kutlamış, Thenes’e gelmemişti. Belki gelse, görse, o ortamın nezihliğini fark etse, Thenes’i mühürletmezdi.

Bu kararın geri alınmasını, Thenes kapısındaki mührün sökülüp, Yusuf Ziya Tom’dan özür dilenmesini talep ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.