1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Thenes’i mühürlemek
Thenes’i mühürlemek

Thenes’i mühürlemek

Adı ne olursa olsun, ne iş yaparsa yapsın, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, belediye sınırları içerisinde kalan her binayı belediyeler denetler. Bunun bilinmeyecek bir yanı yok. Bu

A+A-

Adı ne olursa olsun, ne iş yaparsa yapsın, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, belediye sınırları içerisinde kalan her binayı belediyeler denetler. Bunun bilinmeyecek bir yanı yok.

Bu işlem nasıl yapılır?

İnşaata ilk kazma vurulmadan önce, inşaat sahibi belediyeye gider, ruhsat alır, gerekli yasal eksiklerini giderir ve inşaata başlar. Binanın yüzölçümü, kat adedi, otoparkı falan bellidir. Bunların tümüne belediye ekipleri zaman zaman gelir, bakar. Bakmakla da yetinmez, gerekirse cezalandırır, mühürler ve inşaatı durdurur...

İzmit Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri, İzmit’in en nezih işletmelerinden biri olan Thenes’i mühürlemişler geçtiğimiz günlerde.

Mühürlenme gerekçesini de sevgili dostum, İzmit Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Erdoğan Alkan açıklamış; ruhsatı yokmuş!..

Binanın mı?..

O bina yılların binası. Ne benim, ne İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın, ne de Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaşı yetmez o binanın temeline atılan ilk kazmayı görmeye. O yıllarda ruhsat biçimi nasıldı onu da bilemeyiz.

Sorun binanın ruhsatının olmaması değil zaten.

Ne peki?

Thenes’in alkol ruhsatı yokmuş!..

Harabe halindeki bir binayı almış, düzenlemiş, onarmış ve kullanılır duruma getirmişti Yusuf Ziya Tom. Önceki işletmeden edindiği müşterilerini, dostlarını, arkadaşlarını da buraya taşımış ve Thenes’i İzmit’in en şık mekânlarından biri yapmıştı.

Gerekçesini, ayrıntısını bilmiyorum ama, bir tek içki ruhsatını alamamıştı nedense! Kırmızı çizgilerin dışında mı kalıyordu oralar, yoksa AKP’nin demokrasi anlayışının sınırlarına mı sığmıyordu bilemiyorum. Bildiğim o ki, Yusuf  Ziya Tom, Thenes için turizm belgesi almak için çaba harcıyordu. Turizm belgeli işletmelerde içki ruhsatı sorunu kalmıyordu çünkü.

Alamamış demek ki. İzmit Belediyesi zaman vermiş kendisine sanırım ve o zaman içinde kotaramamış turizm belgesini. Belediye ekipleri de gelmiş, hiçbir sorunu olmayan, mutfağı temiz olan, tüm yasal gerekçelerini yerine getirmiş olan bir işletmeyi, İzmit’in içindeki az sayıda içkili yerlerden birini mühürlemiş...

Gazetelere baktım; Thenes’in açılışından bu yana polislik bir olay yok. Kavga yok, gürültü yok, çirkinlik yok. İzmit’in seçkin insanlarının önemli bir bölümünün eşleriyle gidebildikleri bir yer. Bunun da ötesinde, bayanların, yanlarında birilerine gereksinim duymadan gidip oturabildiği, sohbet edebildiği, içkisini yudumlayabildiği bir      yer...

Kime, ne zararı vardı Thenes’in? Hangi çirkinliği vardı da mühürlendi? Thenes mühürlenince birilerine madalya mı taktılar?

Bir belediye başkanının görevi, kendi bölgesindeki temiz işletmelerin açık kalmasını sağlamaktır da aynı zamanda. Öyle bir işletme o belediyenin yüz akıdır çünkü. Açık kalmasını sağlamak gibi bir yükümlülüğü olmalıdır.

Thenes’in mühürlenmesi ise, olsa olsa İzmit Belediyesi’nin de, Büyükşehir Belediyesi’nin de yüz karası olur...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.