1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. THY’ye yüklenmeliyiz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

THY’ye yüklenmeliyiz

A+A-

Ülkemizin gündemi, gülle gibi ağır..

Yazın en sıcak günlerindeyiz, ama sanki ülkemizin üzerini kara bulutlar kaplamış gibi bir durum var. İnsanın içinden yazı yazmak gelmiyor.. Biz yine yerel gündeme dönelim de bu kentin çoktan ve fazlasıyla hak ettiği, ama bir türlü alamadığı  haklarını savunmaya devam edelim..

……….

O gün oradaydım.. 2011 yılının kasım ayının ilk günleriydi. Güzel bir sonbahar günüydü..Kartepe ilçesi Uzuntarla bölgesinde yıllardır askeri havaalanı olarak kullanılan Cengiz Topel Havaalanının  “Sivil uçuşlara da açılması” için çok uzun süredir verdiğimiz  mücadelede  hedefe ulaşmıştık.. Cengiz Topel’den ilk sivil yolcu uçağı Trabzon’a havalanacaktı.

Aslında, o Cengiz Topel Havaalanı sivil uçuşlara açılmadan önce, özellikle Osman Pepe’nin Bakan olduğu dönemde önemli yatırım yapılmıştı. Sivil terminal inşa edilmiş, sürekli küçük askeri uçak ve helikopterlerin inip kalktığı pist, büyük yolcu uçaklarına göre hazırlanmıştı. Zaten, o havaalanının o pistine, 17 Ağustos 1999 büyük felaketinin ardından, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’u taşıyan  “Air Force One” ABD Başkanlık uçağının inip kalktığını biliyorduk.

Cengiz Topel, sivil uçuşlara hazırdı. Ama siyasi irade bir türlü buradan seferlere onay vermiyordu. O dönemlerde, pek çok AKP’li yetkili ile görüştüğümde bu konuyu dile getirirdim. Hepsi aralarında sözleşmiş gibi, “Yarım saatlik mesafede Sabiha Gökçen var. Oradan her yere uçmak mümkün.  Cengiz Topel’den sivil uçuşlar lüks. Ülke için gereksiz yük” diyorlardı.

2011’e gelindiğinde, İstanbul’daki Atatürk Havaalanı da, Sabiha Gökçen Havaalanı da artık yükü taşıyamaz hale geldi. Her iki havaalanında da uçaklar iniş ve kalkış için çok uzun süre beklemek zorunda kalıyor, özellikle inmek için havada beklemek zorunda kalan uçaklar açısından risk ortaya çıkıyordu.

İkna oldular.. 2011 yılı sonunda, Anadolu Jet’in İzmit-Trabzon uçuşları ile Cengiz Topel’den sivil seferler başladı. Çok net hatırlıyorum. O gün törende konuşan Bakan Nihat Ergün de, törene gelen THY’nin en üst düzey yetkilileri de “Bu bir başlangıç. Çok yakında buradan Türkiye’nin her yerine uçak seferleri başlayacak” demişlerdi.

…………

Aslında AKP’liler-ya da haksızlık yapmayalım. İlimizdeki AKP’lilerin büyük bölümü- bu kentin o havaalanını çoktan hak ettiğini, bu kent için o havaalanının çok gerekli olduğunu hala samimiyetle kabul etmiş, anlamış değiller.. Birkaç deneme yapıldı. İzmit’ten Ankara’ya uçakla gidip, oradan aktarma modeli getirildi. Trabzon uçuşları pervaneli küçük uçaklarla yapıldı. Açıldığından beri Cengiz Topel’in hakkı hiç verilmedi.

Türkiye büyüdü. Türkiye önemli hamleler yaptı. Türkiye’de sivil uçakların inip kalktığı havaalanı sayısı 50’yi geçti. Ordu ile Giresun arasında, deniz üzerinde havaalanı yapıldı. İstanbul’da dünyanın en büyük havaalanı inşa ediliyor.

Çünkü ihtiyaç. Çünkü gerekiyor. Bugün Merzifon’a, Kastamonu’ya, Iğdır’a, Yüksekova’ya Şırnak’a sivil uçaklar yolcu taşıyor. Bizim havaalanımız, 2011 yılı kasım ayından buyana “Git-gel Trabzon” çalışıyor.

Geçen bayram tatilinde gördük. Bayram tatilini içine alan 10-15 günlük dönemde İzmit-Trabzon arasındaki bütün seferlerde Anadolu Jet uçaklarında bir kişilik boş yer bulunamadı. Cengiz Topel’den Diyarbakır’a, Adana’ya, Antalya, Bodrum, İzmir’e seferler olsa, onlarda da uçaklar dolardı.

Uzun tatillerde Türkiye’nin bütün yükü, bizim şehrimizin üzerinden geçiyor. Ama bu şehirde yaşayan insanların şehirlerarası seyahat imkanları otobüsle sınırlı.

Eğer siyasi irade isterse, biraz bu işin üzerine giderse, kesinlikle devlet kuruluşu olan THY, Cengiz Topel’den seferler yapabilir. THY,  futbolcu Messi, basketbolcu Kobe Bryant ile reklamlar yapıyor, Barcelona’ya, Avrupa Basketbol Ligine sponsor oluyor. Yüz milyon dolarlar harcıyor.

İzmit’e de gelmeli. Varsın üç ay, beş ay zarar etsin.. Bu bölge artık uçak seferlerini taşıyacak potansiyele fazlasıyla sahiptir. Dahası ihtiyaçtır. Cengiz Topel’den Avrupa’ya, Afrika’ya,  Uzak Doğu’ya, ABD’ye uçak kalksın demiyoruz. Ama seçim öncesi en azından “Ordu-Giresin” havaalanına uçak sözü vardı. Buradan Diyarbakır’a, Erzurum’a, Gaziantep’e, Türkiye’nin turizm merkezlerine düzenli uçak seferleri olabilir.. Kesinlikle uçaklar dolu gider, dolu gelir..

İl Başkanlığı döneminde Mahmut Civelek bu konuyu yakından takip ediyordu. Hatta Ankara’daki bir toplantıda, açık açık dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’a bu sorunu aktarmıştı. Erdoğan’ın talimatıyla Cengiz Topel’de duran seferler başlamıştı.

Şimdi, özellikle AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan bu konuyu takip etmelidir. THY üzerinde siyasi baskı uygulamalıdır. Fikri Işık seçim öncesinde verdiği sözü tutmalıdır.  THY’nin uçak kapasitesi, organizasyon kabiliyeti çok yüksek. Burayı umursamıyorlar. Bu şehri yok sayıyorlar. Bu şehrin insanlarının ihtiyaçlarını, haklarını küçümsüyorlar. Sorun buradan kaynaklanıyor.

Hep bu şehrin ulaşım ve trafik sorunundan söz ediyoruz ya.. Bizim sadece şehiriçi ulaşım sorunumuz yok. Bu şehir, Türkiye’nin her yerinden göç almış çok büyük bir şehir. Çevresindeki yerleşim alanlarının da uçak ihtiyacı var. Cengiz Topel’den Türkiye’nin çeşitli kentlerine düzenli uçak seferleri düzenlemenin karlı olmayacağını kimse söyleyemez. Velev ki karlı olmasın. Bu şehrin ihtiyacı için bir miktar zararı göze almak da gerekir..

Kent olarak.. Siyasetçileri, iş adamları, sivil toplum örgütleri, yerel basını ile, Cengiz Topel’in çalışması konusunda THY’ye baskı uygulamalıyız. Bu şehrin hak ettiği, bu şehir için gerekli olan bir şeyi söke söke almalıyız. Her konuda bu kadar ezik kalmak, bu şehre hiç yakışmıyor.

Bu yazı toplam 530 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum