1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tinerciler, çakmak gazına yöneldi
Tinerciler, çakmak gazına yöneldi

Tinerciler, çakmak gazına yöneldi

Her yıl yüzlerce gencin hayatının kararmasına sebep olan madde bağımlılığı, alınan önlemlere şekil değiştirerek karşı koyuyor. Bali, tiner gibi bağımlılık yapan maddelere ulaşamayan madde

A+A-

Her yıl yüzlerce gencin hayatının kararmasına sebep olan madde bağımlılığı, alınan önlemlere şekil değiştirerek karşı koyuyor. Bali, tiner gibi bağımlılık yapan maddelere ulaşamayan madde bağımlısı gençler, daha kolay erişebilecekleri çakmak gazına yöneliyor. Piyasada denetimsiz bir şekilde satılan çakmak gazı kimi zaman oyun oynayan çocukların ölümüne de sebep oluyor.

İç Hastalıkları uzmanı Mustafa Nafiz Karagözoğlu, tıbbi tanımı Ani Koklama Ölüm Sendromu (Sudden Siniffing Death Syndrom) hakkında bilgi verdi. Madde bağımlıları tarafından en çok istismar edilen uçucuların alifatik, hoş kokulu ve halojenize hidrokarbonlar olduğunu ifade eden

Karagözoğlu, bu gruptaki kimyasalların yaygın olarak kullanıldığını ve binlerce ürünün içinde bulunduğunu aktaran Karagözoğlu, bunun dışında itici gazların da hemen her basınçlı sprey üründe bulunduğun anlatan Kaargözoğlu, "Uçucu maddeler çözücüler (kuru temizleme sıvıları, yapıştırıcı gibi sanayide veya evde kullanılan uçucu içeren ürünler; yazı düzeltme sıvısı, keçeli kalem sıvısı gibi ofis malzemelerindeki uçucular), gazlar (bütan çakmak ve propan tankları, ve soğutucu gazları gibi ev veya ticari ürünlerde kullanılan gazlar; evde kullanılan deodorant ve saç spreyleri; eter, kloroform, halotan ve nitroz oksit (gülme gazı) gibi tıbbi anestezik gazlar); oda kokusu, deri temizleyici veya sıvı aroma gibi nitritleri içerir." diye konuştu.

"Uçucu maddeler beyni tehdit ediyor"

Uçucu maddelerin solunması halinde akciğerlerden kan dolaşımına katıldığını belirten Karagözoğlu, kimyasal yapılarından dolayı yağlı dokuda daha fazla birikeceklerini ifade etti. Bu özelliklerinden dolayı uçucu maddelerin yağ oranı yüksek organlarda daha fazla hasar meydana getireceğini aktaran Karagözoğlu, "Beyin yağdan zengin bir organ olduğu için uçucuların fiziksel zararı esas olarak bu organda meydana gelmektedir. Tiner de solunumu takiben en fazla yağdan zengin olan merkezi sinir sisteminde toplanır ve hasar oluşturur. Etkileri hızlı başlar ve kısa sürer; ani etkileri birkaç dakikada sona erer." Şeklinde konuştu.

Uçucu maddelerin ilk kullanımda heyecan hissi uyandırdığını dile getiren Karagözoğlu şöyle konuştu: "Tipik olarak keyif, mutluluk, coşku, kullanıcıların kafayı bulma olarak tarif ettikleri hafif sarhoşluk hali, görme bozukluğu, boşlukta olma hissi, düşünmeden hareket etme görülür. Kullanıcılar hayal görebilirler. Fiziksel olarak ise yürüme bozukluğu, bulantı, kusma, baş dönmesi ve sıcak basması görülebilir. Uçucu maddeler merkezi sinir sisteminde alkolünkine benzer etkilere yol açarlar. Depresan etki baskındır. Kullanıcılar kendilerini üzüntülü, uykulu ve fiziksel olarak hasta hissederler."

"Madde bağımlıları çakmak gazına yöneliyor"

Uçucu madde solunmasının gençler arasında son dönemde yaygınlaştığına dikkat çeken Mustafa Nafiz Karagözoğlu, "Daha az sıklıkla piknik tüplerinde kullanılan ve yine "Bütan" gazı içeren kutuların, nadiren de "Propan" içeren ve genelde öldürücü olmayan sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) kullanıldığı bilinmektedir. Ağız içine sıkılmak suretiyle solunan "Bütan'ın" diğer gazlardan üç kat daha çok ölüme sebep olduğu raporlanmıştır. Bütan gazı" solunmasını takiben keyif, coşku, mutluluk gelişmekte, ancak zamanla beden bozulup şikâyetler başlamaktadır. Şikâyetler şiddetlenerek kalp çarpıntısı, santral sinir sistemi bozulması, soluk alıp vermenin bozulması ve azalması, "Vagus sinir" baskılanması ve ani kalp ritim bozulmaları sonucu ani ölüm meydana gelebilmektedir." dedi.

"Ölümlerin yüzde 50'den fazlası kalpteki zehirli etki"

Uçucu maddelerin kullanılan maddeye bağıl olarak, kaza, çarpma, solunum sistemi bozulmaları, kalp ritim bozuklukları gibi ani ölümler meydana getirdiğini anlatan Karagözoğlu, ölümleri yüzde 50'den fazlasının direk kalpteki zehirli etkilerine bağlı olduğunu aktardı.

Uçucu madde kullanımının ölümle sonuçlanmasa bile bazı yan etkileri olduğunu vurgulayan Karagözoğlu, yan etkileri şöyle sıraladı: "Kalp-damar, Sinir, Solunum, Böbrek, Mide barsak, Görme, Karaciğer, Psikiyatri, Kan sistemini direkt etkiler"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.