1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tıp Bayramı kutlu olsun
Tıp Bayramı kutlu olsun

Tıp Bayramı kutlu olsun

Bugün 14 Mart… Her şeyin gününü kutladık. Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Artvin'in kurtuluşu, Ardahan'ın kurtuluşu... Bugün de 14 Mart Tıp Bayramı… En az diğerleri kadar önemli bir gün...

A+A-

Bugün 14 Mart…

Her şeyin gününü kutladık. Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Artvin'in kurtuluşu, Ardahan'ın kurtuluşu...

Bugün de 14 Mart Tıp Bayramı… En az diğerleri kadar önemli bir gün...

Türkiye'de giderek ticarileşen sağlık sistemine en çok tepki gösteren insanlardan biriyim. Tamam sıradan vatandaş eskiye oranla çok daha iyi sağlık hizmetini çok az ücret ödeyerek alabiliyor. Ama sektör tamamen özel teşebbüsün eline geçti. Çok gereksiz, abartılı tetkikler yapılıyor. Çok gereksiz ameliyatlar yapılıyor… Bu hizmetlerin parası devletten tahsil ediliyor.

Gözüm bulanık görüyor diyene katarakt ameliyatı, kalbim hızlı çarpıyor diyene anjio ve by-pass yapılıyor…

Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemi, çok yakında sağlık harcamalarını kaldıramayıp, çökecek. Bu tabloda, hepsinin olmasa da bir kısım doktorların da önemli payının bulunduğunu kabul etmek lazım.

Ama Türkiye'de en ağır iş kollarından birinin hekimlik olduğunu da kabul etmek gerekiyor… Hekimlerin önemli bölümü büyük özveri ile çalışıyorlar. Günde 60-70 hatta daha fazla hastaya bakmak zorunda olan hekimlerimiz var. Üstelik, bizim ülkemizde hekimlerin kazancı, dünyadaki meslektaşlarının ortalamalarının hayli altında.

Hekimlik çok önemli bir statü. Büyük bir onur... Herhâlde bir insanın acısını dindirmek, sağlığını düzeltmek kadar insana haz veren bir duygu olamaz. Ama uzun yıllar eğitim gören, mecburi hizmet yapan hekimlerın bu manevi hazzın yanı sıra maddi karşılık da alması gerekir. Hekimlerimizi daha iyi yaşatmak, daha yüksek standartlara ulaştırmak gibi bir zorunluluğumuz da var.

Bugün Tıp Bayramı'nı atlamayın. Tanıdığınız doktorların bayramını kutlayın... Sokakta tanıdık bir doktorla karşılaşırsanız, mutlaka 14 Mart'ını tebrik edin. Hatta illa reçete yazdırmak için mi gideceksiniz… Bir küçük çiçekle Aile Hekiminize gidin “14 Mart Tıp Bayramını” kutlayın...

Eminim, çok sevineceklerdir. Bütün doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Petrol fiyatı düştü, bizde “tık” yok

Dünyada ham petrolün varil fiyatına 1 cent zam gelse, Türkiye'de pompa fiyatlarına hemen yansıyor. Yılbaşından bu yana Türkiye'de benzin ve mazot fiyatı aldı başını gitti. Ülkemizi yönetenler “Ne yapalım, dünyada petrol fiyatı artıyorsa Türkiye'de de zam olacak” dediler.

Japonya'daki korkunç depremin ardından, Cumartesi günü dünyada ham petrol fiyatları sürpriz biçimde düşüşe geçti. Japonya ekonomisinin büyük zarar göreceği Japonya ekonomisinin daralması ile petrol tüketiminin de azalacağı beklentisi ile uzun bir aradan sonra ham petrolün varil fiyatı, neredeyse yüzde 3 oranında düştü 100 Dolar'ın altına indi.

Ham petrol fiyatında önemli düşüş oldu, üstelik TL bir süredir dolar karşısında değer kazandı. Ama fiyat indirimi olmadı. Tersine gelişmeler yaşandığında son derece hızlı zam kararı alınıyor ama iş indirime geldiğinde çok yavaş hareket ediliyor.

Garanti görünenlerle liste tamamlanıyor

AKP Genel Merkezi, Başbakan Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçimleri için Kocaeli listesini nasıl yapacak doğrusu çok merak ediyorum. Baştan 50 civarında aday adayı başvurusu öngörülüyordu. Bu rakam da fazlaydı ama görünen o ki, ilimizde AKP'den aday adayı sayısı, 50'nin de hayli üzerine çıkacak.

İyi de 11 kişilik listede kimler olacak?..

Partide herkes, Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül'ün ilk üç sıradaki yerini kesin görüyor ve kabullenmiş durumda. En az iki tane Gebze olacak, etti beş... Başbakan ısrarla daha çok kadın, mutlaka genç aday diyor. Bir kadın, bir tane de 30 yaş grubundan bir genç ekleyin oldu 7...

Listeye konulmayacak olsa Zeki Aygün'e, İlyas Şeker'e “İstifa edin” demezlerdi. Aygün ve Şeker'in aday adayı olduktan sonra listede -üstelik ilk 8 içinde- bulunmamaları olacak iş değil…

Etti 9... Hâlâ dışarıda Osman Pepe var, Muzaffer Baştopçu var...

İşte 11 kişilik liste doldu bile...

Aday adaylığı için başvuranlara bakıyorsunuz, geride pek çok önemli, güçlü, kişisel oyu bulunan aday adayı kalıyor...

Bu işin içinden nasıl çıkacaklar doğrusu çok merak ediyorum...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.