1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. TIR’lar altında eziliyoruz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

TIR’lar altında eziliyoruz

A+A-

Salı günü  akşam saat 17.00 sıraları… Gazeteden çıktım. D-100’den Köseköy yönüne gidiyorum.

Abartmıyorum; yol tamamen TIR’larla kaplanmış. Ben diyeyim 100 tane, siz deyin 500 tane. TIR’lar konvoy yapmış, Ankara yönüne gidiyorlar.

Hepsi, ilimizden transit geçer, Türkiye’nin doğusuna giden TIR’lar. Yani aslında D-100’de, Kocaeli içinde olmaması gereken araçlar. Ama hepsi burada.

YENİ KÖPRÜ DE AÇILIYOR

Bizim şehrimizin kendi yükü, kendisine yetiyor. Aslında kurallar, alınmış kararlar var.  İzmit’ten transit geçen TIR’ların hiç birinin D-100’e girmemesi gerekiyor. Bu nedenle TEM Otoyolu’nun Körfez-Uzunçiftlik (İzmit Doğu) arasındaki bölümü ücretsiz.

Bakın, yarın çok gurur veren bir tören yaşayacağız. İstanbul Boğazı’nda yapılan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3’üncü köprü) büyük bir törenle açılacak. Bu köprü,  İstanbul trafiğini TIR’lardan, ağır vasıtalardan kurtarmak için yapıldı. Aslında Akyazı’dan başlayıp, 3’üncü köprü üzerinden Trakya’ya gidecek Kuzey Marmara Otoyolu da bir yandan yapılıyor. Ama bu yolun tamamlanması daha zaman alacak.

3’üncü köprünün açılmasıyla, TIR trafiği daha da artacak. Bu TIR’ların tamamı bizim ilimizde D-100’den geçerse, yandık.

Hiçbir ağır vasıtanın 07.00-22.00 saatleri arasında D-100 İzmit geçişine girmemesi gerekiyor. Kağıt üzerinde kural bu. Ama hepsi D-100’e giriyor. Otoyol yerine D-100’ü tercih ediyor. Engelleyen, “Neden buradan gidiyorsun?” diye soran yok. UKOME ağustos toplantısında yeni bir karar daha aldı. Derince-İzmit arasında da TIR’ların D-100’e girmesi yasaklandı. Ama yine kağıt üzerinde. Bizim ilimizin trafik polisleri, hala özel araçlardaki sürücülerin emniyet kemerini kontrol ediyor. Elde kural var, karar var. Bu TIR’ları D100’e sokmamak, otoyola yönlendirmek gerekiyor.

DERİNCE LİMANI DA GELİYOR

Bir yandan da 39 yıllığına özelleştirilen Derince Limanı büyütülüyor. Safi Port limanı, Avrupa’nın en büyük konteyner limanı olacak. Deniz dolduruluyor. ÇED toplantısı da geçildi. Yıllardır, Derince Limanı ile TEM Otoyolu arasında bağlantı yolu konuşuluyor.

Liman alanında deniz dolgusu başladı ama hala liman-otoyol bağlantısı konusunda bir hareket yok. Büyüyecek Safi Port limanına günde yüzlerce TIR girip çıkacak. Bunlar da bu kentin içinden, üzerinden geçerse, biz TIR’lar arasında sıkışıp kalacağız.

Günün herhangi bir saatinde şöyle D-100 trafiğini biraz seyredin. Göreceksiniz ki, otomobilden, küçük araçtan daha çok TIR’lar geçiyor. Oysa, D-100 İzmit geçişinden TIR’ların geçmesi yasak. Alternatif var. Otoyolun kullanılması gerekiyor. Yasak uygulanmıyor. İzmit, Türkiye’nin yükünü taşıyan, bu kentten transit geçen TIR’lar altında eziliyor.

Önlem almazsak, kuralları uygulamazsak, TIR’ları yönlendirmezsek, giderek bu trafik daha da artacak. D-100’ün şehrimiz içinden geçen bölgesinde, TIR’ların altında bir sinek gibi ezileceğiz.

“Çalışınca oluyor”muş

Bu kente, İzmit’e yapılan en küçük bir hizmet bile beni heyecanlandırıyor. Dün hususi gittim. D-100’den Heykel Kavşağı’na.

Girdim kavşaktan. Saray Yokuşu’ndan  İnönü Caddesi’ne çıktım. 50’nci Yıl Cumhuriyet Ortaokulu önünden itibaren cadde pırıl pırıl asfalt olmuş. Bu kentte yeni asfalta hasret kalmışız. Caddelerde takur tukur gitmeye alıştığımız için, kaymak gibi bir asfalt caddede araba kullanmanın keyfini unutmuşuz.

Olmuş işte. Yapmışlar. Sadece 5 günde. Gündüzleri caddedeki trafiği hiç kesmeden… Şehrin hareketliliğindeki akışkanlığı hiç bozmadan… Devlet Hastanesi önünden, 50’nci Yıla kadar İnönü Caddesi’nin 2 kilometrelik bölümünü pırıl pırıl asfalt yapmışlar.

12 yıl sonra taze, yeni asfalt gördü İnönü Caddesi… Şimdi yine sadece geceleri çalışılarak Leyla Atakan Caddesi asfaltlanacak. Umarım Büyükşehir Belediyesi, bayram tatilinin arkasına kadar Cumhuriyet ve Hürriyet Caddelerini de aynı şekilde yeniler, asfaltlar.

Köy yollarında da işler son günlerde biraz hızlandı. Öyle sanıyorum ki, müteahhitler biraz dürtüklendi.

Demek ki neymiş: “İsteyince oluyor”muş…

Daha yaygın bir sloganla; “Çalışınca oluyor”muş…

Biz de yıllardır başka bir şey demiyoruz ki  “Biraz çalışın… Biraz bu şehir için, bu şehrin insanları için bir şeyler yapın.” diyoruz. Hepsi bu…

İnönü Caddesi’ni, şehri hiç sıkıntıya sokmadan baştanbaşa 5 günde asfaltlayan ekibi kutluyor, teşekkür ediyorum.

Ohh be; biraz gündem değişsin

Özellikle 15 Temmuz sonrası, tam anlamıyla kendi içimize gömülmüştük. Operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar... Televizyon ekranlarında “FETÖ Terör örgütü” konulu bitmek bilmeyen açık  oturumlar... 15 Temmuz gecesinden bombalama , silahla adam vurma , komutanları kelepçeleyip götürme görüntüleri…

Şahsen ben çok sıkılmıştım. Savaşın her türlüsüne, silahın her çeşidine karşı biriyim. Ama dün sabaha karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki IŞİD mevzilerine yönelik askeri hareket başlattığını duyunca ilk defa bir savaş konusunda içimde umut hissettim.

Aslında gece 03.00’e kadar oturmuştum. Televizyonlar sakindi. Ülkemizde herhangi bir yerde patlama olmamıştı. Yattım. Sabah saat 07.00’de kalkıp radyoyu açınca Türk askerinin havadan ve karadan Suriye’ye girdiğini öğrendim. Aslında bekleniyordu. Türkiye, özellikle Rusya ile arasını düzeltince, Suriye’de daha fazla söz sahibi olma hakkını da elde etmişti. IŞİD, önce Gaziantep’de düğüne hain saldırı yaptı. Sonra Suriye sınırımızdaki Kilis’i, Karkamış’ı vurmaya kalktı. Türkiye’nin de daha fazla eli kolu bağlı oturması beklenemezdi.

Bizim askerimiz, bizim askerimizin tankları  ülke içinde şehirlerde dolayacağına; bizim jetlerimiz Meclis’i bombalayacağına, gitsinler Suriye’de IŞİD’i bombalasınlar çok daha iyi değil mi?

Umarım kayıp vermeyiz. Umarım,  gittiğimiz yerde sivillere, çocuklara zarar vermeyiz. Umarım, Suriye’de çok fazla kalmaz, bir an önce işimizi bitirip döneriz.

Ama en azından ülkenin gündemi değişti. En azından Türk askerinin yaşanan bunca olayın ardından hala sınır ötesinde harekat yapabilecek, ülkenin düşmanlarına dersini verecek gücü bulunduğunu  görmek güzel değil mi?

Türkiye’ye, Suriye’ye, bütün dünyaya barış diliyorum. Kalıcı barış için bazen bir süre savaşmak zorunda kalınıyorsa, buna da katlanmamız gerekecek.

Bu yazı toplam 1979 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum