1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Titanic mağdurları: Dairelerimiz verilsin
Titanic mağdurları: Dairelerimiz verilsin

Titanic mağdurları: Dairelerimiz verilsin

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve Azeri işadamına ait Kartepe Köseköy’de yapımı yarım kalan Titanic Otel ve Rezidans inşaatından daire alıp mağdur olan isimler, mağduriyetlerinin sona ermesini talep ediyor

A+A-

CHP’li eski milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve Azeri işadamına ait Kartepe Köseköy’de yapımı yarım kalan otel ve rezidans inşaatı, ekonomik nedenlerden dolayı yarım kalmıştı. 8 kattan oluşan inşaat geçtiğimiz yıl icradan satışa çıkartılmış fakat alıcı bulamamıştı. Harabe halindeki inşaatın ne olacağı merak ediliyor. Projeden daire satın alan ve mağdur olan Tülin Keçeci Güngör, Gökhan Öztürk, Nursel Tuğal, Necmiye Ayhan, Gülşen Aksu Pınar ve Necati Yılmaz gazetemize gelerek sorunlarını anlattılar. Grup adına konuşan Tülin Keçeci Güngör, “Bu bir suç duyurusudur. İstediğimiz tek şey projenin bir an önce bitirilerek insanlara dairelerinin teslim edilmesidir” dedi.

 

SİRMEN DEVRETMİŞTİ

Sefa Sirmen’in iyi giden inşaat işleri ancak ne olduysa ekonomik sıkıntılar yaşanmaya başlandı. İnşaatı Azeri ortağına devretti. Azeri ortağı da inşaatı sürdüremedi ve alacaklılar, projeden daire alan isimler ve kredi veren Ziraat Bankası mahkemeye başvuruda bulundu. Ziraat Bankası, projeye verdiği kredi için icra başvurusunda bulundu ve Kartepe’deki blokların satışını istedi.

 

daireler.jpg

DAİRELER: 8 kattan oluşan inşaat geçtiğimiz yıl icradan satışa çıkartılmış fakat alıcı bulamamıştı.

 

ZİRAAT BANKASI OTELİ SATIN ALDI

Kocaeli 3. İcra Müdürlüğü Ziraat Bankası’nın başvurusunu değerlendirdi ve bilirkişiden rapor istedi. Bilirkişi yaptığı inceleme sonrasında inşaat bedelini 36,5 milyon lira olarak belirledi. İcra Müdürlüğü belirlenen bedelin yarısına, 18 milyon liraya inşaatı satışa çıkarttı. İhaleye tek başına giren Ziraat Bankası, 36 milyon liralık oteli 18 milyon 250 bin TL’ye satın aldı.

 

BİRKAÇ KEZ SATIŞA ÇIKTI

Ziraat Bankası, otel inşaatını satın aldıktan sonra birkaç kez satışa çıkarttı. Ancak büyük otel işletmecileri satışa talip olmayınca inşaat yine elde kaldı. Öte yandan rezidanstan daire satın alan çok sayıda alacaklıyı ne Azeri işadamı, ne Sirmen, ne de Ziraat Bankası muhatap alıyor.

 

ofis.jpg

OFİS: Proje satış ofisi de terk edilmiş vaziyette rezidansların hemen kenarında bulunuyor.

 

MAĞDURLAR ANLATTI

Projeden daire satın alan ve mağdur olan Tülin Keçeci Güngör, Gökhan Öztürk, Nursel Tuğal, Necmiye Ayhan, Gülşen Aksu Pınar ve Necati Yılmaz gazetemize gelerek sorunlarını anlattılar. Grup adına konuşan Tülin Keçeci Güngör şu iddialarda bulundu; “Mahkeme takipsizlik kararı ve artık elimiz, kolumuz bağlı kaldı. 1 senedir bu konuyu Sefa beyle de görüşmüyoruz çünkü her görüştüğümüzde bir çare aradığımızda yatırımcı diye mafyavari insanlarla bizi karşılaştırdılar. Biz mağdur arkadaşlarla bir araya gelerek toplantılar yapıyoruz.

 

“ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR”

3 proje tek proje altında toplanıyor. Biri Otel, biri rezidans, biri de Yuvacık’ta 115 dairelik lüks konut diye geçen Ener Liva projesi. 115 daire Yuvacık’taki projede yer alıyor. Bunların 35 tanesi firmanın üzerinde. 10 tanesi de Ziraat Bankası’nın üzerinde. Yaklaşık 70 kişi bu projeden mağdur. 78 kişi de Köseköy’deki Rezidans projesinde var. Bunların 31’inin tapuları da yok. Otel ise Ziraat Bankası üzerinde gözüküyor.

 

magdurlar-(4).jpg

SİRMEN MAĞDURLARI: Projeden daire satın alan ve mağdur olan Tülin Keçeci Güngör, Gökhan Öztürk, Nursel Tuğal, Necmiye Ayhan, Gülşen Aksu Pınar ve Necati Yılmaz gazetemize gelerek sorunlarını anlattılar.

 

“HİÇBİR ŞEY SÖYLENMİYOR”

Sefa bey bende mağdurum diyor. Sorun yok, paranızı alırsınız şeklinde konuşuyor. 2016 Nisan’da bize dairelerimiz teslim edilmesi gerekiyordu. Proje 2013’te başladı. Biz yatırdığımız parayı yada tapularımızı, evlerimizi istiyoruz. Bu anlamda ciddi bir mağduriyet var. Hiçbir şey söylenmiyor.

 

“KÖFTECİYE BİLE BORÇ TAKMIŞLAR”

Şirket 8-10 defa el değiştirdi. Her gelen orayı satıyor. Şirketin 42 milyon civarından bir borcu var. Burayı bize bırakın diyoruz ama buna da müsaade etmediler. İş Bankası’na 8 milyonun üzerinde borcu var şirketin. Köfteciye bile borç takmışlar, bir sürü de çalışan mağduriyetleri var. Yaklaşık 120 bin lira ile 350 bin lira arası ödeme yapan insanlar var.

 

tulin-kececi-gungor-(2).jpg

TÜLİN KEÇECİ GÜNGÖR: Grup adına konuşan Tülin Keçeci Güngör tek istediklerinin mağduriyetlerinin sona erdirilmesi olduğunu söyledi.

 

“SİRMEN ADINA GÜVENDİLER”

Bu projede yer almak için insanlar evini sattılar, emekli ikramiyelerini, tazminatlarını yatırdılar. Sefa Sirmen adı insanlara cazip geldi. Sefa bey burada uzun yıllar görev yaptı, insanlarda doğal olarak bir güven oluştu. Bankalardan krediler çekildi ama bu krediler inşaatın bitirilmesi için kullanılmadı. O paralar kullanılsa inşaat bugün bu durumda olmayacaktı.

 

“MAĞDURU OYNAMAYA BAŞLADI”

Sefa Sirmen durumu anlayınca bir sebep buldu ve Azeri ortağından ayrılarak mağduru oynamaya başladı. Halbuki diğer taraf biz zaten onlara şu kadar para verdik diyorlar. Aslında gerçek anlamdaki tek mağdurlar biziz. Bu başından beri organize edilmiş bir şey. Parasını yatırıp eşinden ayrılanlar var, yıllardır kirada oturan insanlar var. Sefa bey eşinden ayrılıp mal varlığını eşinin üzerine geçirdi. Hala da oyunu devam ettirebiliyor.

 

“İNŞAATIN BİTMESİ GEREKİYORDU”

Sefa Sirmen burada nasıl mağdur olmuş. Sadece şirketten 15 milyon 150 bin lira para çekmiş. Bizim yatırdığımız paraları kendi hesabına almış. Kredileri diğer şirketlere aktarmış. Eğer krediler inşaat için kullanılsaydı bu inşaatın çok rahat bitmesi gerekiyordu. İnşaat yüzde 62 bitti diye raporlar ama yüzde 62 olarak bitmesi mümkün değil, her yer harabe. Paranın büyük kısmı otele yatırılmış.

 

“TAPUNUZ YOKSA YAPACAK BİR ŞEY YOK”

Ener yapıyla ilgili olarak şu anda 51 icra davası var. Toplamda alınacak miktar 42 milyon lira. CİMER’e kadar gittik fakat bir şey çıkmadı. Hukukçular tapunuz yoksa yapacak bir şey yok diyorlar. Tapusu olanlar da bir şey yapamıyorlar. Bir gün projenin biteceğini bekliyoruz. Kat maliklerine sözleşmeli olarak satılmış daireler. Çekilen krediler Direnç İnşaatın kurtarılması için kullanılmış.

 

“HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

Bir şirkete 26 tane daire devretmişler. Burada da bir usulsüzlük var. Beytav diye bir tavukçuluk şirketi. O şirket birkaç daireyi Tolga Sirmen’e devretti. Asıl sorun burada. En başından beri Beytav’a 26 daireyi 30 bin lira gibi rakamlara satmışlar. Biz ise 600 bin lira para veriyoruz binaya. Bizim hedefimiz kimsenin itibarıyla oynamak değil ama biz hakkımızı istiyoruz.

 

“BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR”

2014’teki yerel seçim seçimlerinde yapmış olduğu siyasi çalışmalar, verdiği yemekler, ağırlamaların tamamı buraya fatura edilmiş. Arabasının benzin faturalarını bile buraya mal etmiş. Burası yolunacak bir kaz gibi görünmüş ve buradan ne alırsam kardır düşüncesiyle hareket edilmiş. Bu bir suç duyurusudur. İstediğimiz tek şey projenin bir an önce bitirilerek insanlara dairelerinin teslim edilmesidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum