1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TMMOB 1 Mayıs’ı Gebze’de kutlayacak
TMMOB 1 Mayıs’ı Gebze’de kutlayacak

TMMOB 1 Mayıs’ı Gebze’de kutlayacak

TMMOB’a bağlı odalar ve İKK Sekreteri Ünal Özmural, 1 Mayıs kutlamalarının programını açıkladı. Perşembe Pazarı’nda bu sene Memur Sen’in kutlama yapması nedeniyle TMMOB, 1 Mayıs’ı Gebze’de kutlayacak.

A+A-

MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, oda binasında yaptığı açıklamada Kocaeli Valiliği’nin İzmit merkezde kendilerine uygun bir alan göstermemesi sebebiyle 1 Mayıs’ı bu yıl Gebze’de kutlayacaklarını açıkladı. Basın açıklamasına İKK Sekreteri Ünal Özmural, EMO Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Sözen, Ziraat Odası Kocaeli Şube Başkanı Özgür Yılmaz ve Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun Yılmaz Deniz katılım gösterdi.

1 Mayıs’ın tarihini anlatarak sözlerine başlayan Başkan Kürekci, “1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Ülkemizde de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ın bu sene OHAL’in gölgesinde kutlanacağını söyleyen Kürekci, “Ancak emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü olan 1 Mayıs bu yıl da emek ve demokrasi düşmanı politikaların ve OHAL’in gölgesi altında kutlanacak. Grevleri, her türden hak arama eylemlerini yasaklayan OHAL durumu, emekçilerin hak kayıplarının belirgin biçimde arttığı bir dönem olarak ülke tarihine geçmiştir. 1 Mayıs kortejlerimizde el ele, omuz omuza buluşmaya, güzel günleri görmek için birlikteliğimizi güçlendirmeye çağırıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın birliğimiz TMMOB” diye belirtti.

“Tüm emekçiler gibi üyelerimiz de bu politikaların kurbanı edilmiştir” diyen Başkan Kürekci, “Üyelerimiz işsizlik, meslek dışı işlerde çalışma, düşük ücret, iş güvencesinin olmaması, esnek çalışma, SSK primlerinin düşük ücretler üzerinden ödenmesi, kadın mühendislerde cinsiyete göre ücret ve iş pozisyonu farklılığı, mesleki yetersizlik sorunları, siyasi baskı ile kadro atamaları, kamuda tayin ve sürgünler, fazla mesailerde ücret verilmemesi, fazla çalıştırma, sosyal hak ihlalleri ve özlük haklarıyla ilgili bir dizi sorunla karşı karşıyadır” diye konuştu.

“Dünyada haftada 60 saatten fazla çalışanların, tüm çalışanlara oranının yüzde 23 ile en yüksek olduğu ülkemizde, işsizlik de önemli bir problemdir” diyen Kürekci, “İstihdam ve sanayileşmede hiçbir sosyal iyileştirme gözetmeyen iktidar; işsizlik, düşük ücret, iş cinayetleri ve meslek hastalıkları sonucu ölümler, uzun çalışma süreleri ile çalışma yaşamını da cehenneme çevirmiştir. Haftalık çalışma süresinin düşürülmesi, insanca yaşayacak ücret, örgütlenme ve grev hakkı, sağlıklı ve güvenli çalışma hakkı için 1 Mayıs’ta, alanda olacağız” ifadelerini kullandı.

Son olarak Kürekci, “Her yıl emek ve meslek örgütleri ile birlikte ilimizde düzenlediğimiz 1 Mayıs Mitingi, alanın Kocaeli Valiliği tarafından, iktidarla ilişkileri herkesçe bilinen Memur-Sen’e verilmesi ve kentin emekçilerine, kentin dışında kalan İnterteks Fuar Alanının önerilmesi nedeni ile yapılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle bu yıl TMMOB olarak ‘1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Gebze Sendikalar Birliği ile birlikte Gebze Kent Meydanında olacağız. 1 Mayıs Salı günü Gebze Trafo Meydanında saat 10.00’da başlayacak yürüyüş ve Kent Meydanında yapılacak 1 Mayıs mitingine katılacak üyelerimiz için Arasta Park AVM önünden saat 08.30’da araç kaldıracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ikk-1-mayis-basin-aciklamasi2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.