1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TMMOB, Kent ve Demokrasi paneli düzenledi
TMMOB, Kent ve Demokrasi paneli düzenledi

TMMOB, Kent ve Demokrasi paneli düzenledi

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Kent ve Demokrasi konulu panele ev sahipliği yaptı.

A+A-

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Kent ve Demokrasi konulu panele ev sahipliği yaptı. Mimarlar Odası Taş Bina’da düzenlenen toplantıya MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan adayı Reyhan Başaran, CHP İzmit Belediyesi Meclis üyeliği adayı Ünal Özmural, oda başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Panelde MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci’nin yaptığı açılış konuşmasının ardından, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Prof. Dr. Tarık Şengül, kent ve demokrasi hakkında bilgilerini paylaştı. Panel daha sonrasında soru-cevap şeklinde ilerledi.

TUTUMUMUZU BELİRLEYECEK

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, “Ülkemiz bir kez daha bir seçime gidiyor. 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde bizlere de her vatandaş gibi sandığa gidip tercih hakkımızı kullanmak düşüyor. Tercihlerimizi kullanırken, halkın yönetimde söz, yetki ve karar sahibi olduğu, kent konseyleri, kent meclisleri, halk meclisleri gibi yönetime katılımı mümkün kılacak mekanizmalar oluşturulduğu gibi konularda parti ve adayların anlayışları sandıktaki tutumumuzu belirleyecektir” diye belirtti.

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Konuşmasının devamında Kürekci, “Hukuka saygılı, toplumcu ve halkçı, kamu yararını gözeten, katılımcılığa ve paylaşıma açık, şeffaf, kent ve kentlinin çıkarlarını ön planda tutan bir yerel yönetim anlayışı anlayışımızın kabaca sınırlarını çizmektedir. Evrensel insan haklarının yerel yönetimlerce çözüm üretilecek her başlığında toplumcu, demokratik ve halkçı bir yerel yönetim anlayışı TMMOB’nin de yerel yönetim anlayışıdır. TMMOB, bu anlayışı benimsemeyenlerin karşısında yer alır” diye konuştu.

BAŞKANLAR İSTİFAYA ZORLANDI

Sözlerinin devamında Kürekci, “Türkiye’nin içinden geçtiği krizin bir diğer boyutu da yerel yönetimlerde yaşanmaktadır. Bugün Türkiye nüfusunun %40’ı, seçimle iş başına gelmemiş, doğrudan iktidar tarafından atanmış isimler tarafından yönetilmektedir. Seçilmiş yerel yöneticilerin siyasal iktidar tarafından azledilerek atanmışların yetkilendirilmesinin demokrasiyle bağdaşır bir yanı bulunmamaktadır. Siyasal iktidarın yerel yönetimlere ve demokrasiye bakış açısının en somut göstergesi olan bu durumun iki farklı boyutu vardır: İlki, aralarında İstanbul, Ankara ve Bursa gibi metropollerin de bulunduğu 7 ilde İktidar partisinden seçilen belediye başkanlarının istifaya zorlanmasıdır” şeklinde konuştu.

MEMUR ELİYLE YÖNETİLMEKTE

“Yerel yönetim yetkilerinin iktidar tarafından gaspedilmesinin ikinci boyutu ise özellikle Güneydoğuda 102 belediyenin 94’ünde seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine “kayyum” atanmasıdır” diyen Kürekci, “Aralarında Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinin de bulunduğu 10 il ve 84 ilçe iktidarın atadığı memurlar eliyle yönetilmektedir. Ülkeyi yönetenlerin sözcüleri 31 Mart Seçimleri sonrasında da bu belediyelerin “Kayyum”larla yönetilmeye devam edilebileceğini söyleyerek seçimlerin meşruiyetine ve seçmenlerin tercihlerine olan yaklaşımını peşinen göstermiştir” ifadelerini kullandı.

3 PANEL DÜZENLENECEK

Son olarak Kürekci, “TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak 2007 ve 2011 yıllarında gerçekleştirdiğimiz Kocaeli Kent Sempozyumlarının devamı niteliğinde 2019 yılı sonbahar aylarında yapılacak olan III. Kocaeli Kent Sempozyumu hazırlık çalışmaları kapsamında, “31 Mart 2019 Yerel Yönetim Seçimleri” öncesi Belediye Başkan ve Meclis Üyesi Adayları ile Kocaeli halkının ilgisine sunulacak “Kentimizin Yönetim Anlayışı”, “Kent Sorunlarımız-Çözüm Önerileri” ile “Yerel Yönetimler ve Kadın” konularının ele alınacağı 3 adet panel düzenlenmesi ile “TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Yerel Yönetimler Bildirgesi”nin Kent Kamuoyuyla paylaşılması kararı alınmıştır. Bu etkinliklerin tümü 4 hafta boyunca her cumartesi günü saat 14:00 başlayacak ve bu mekanda, Mimarlar Odası Taş Binada gerçekleştirilecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.