1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Top Muammer Çelik’te
Top Muammer Çelik’te

Top Muammer Çelik’te

Bir süre ara verdiğimiz noksandakika.com spor sitesi ile yaptığımız röportajlara yeniden başlıyoruz. Noksandakika.com, Kocaelispor ve kent spor gündemine dair sorular yöneltiyor, ben yanıtlı

A+A-

Bir süre ara verdiğimiz noksandakika.com spor sitesi ile yaptığımız röportajlara yeniden başlıyoruz. Noksandakika.com, Kocaelispor ve kent spor gündemine dair sorular yöneltiyor, ben yanıtlıyorum. İşte haftanın soru ve yanıtları:

Soru 1 - 31 Ekim’deki Sırpların borcunun akıbeti sizce ne olacak? Borcu mevcut başkan Muammer Çelik mi ödeyecek, yoksa yönetime talip olan adaylardan biri mi?

Her ne kadar federasyon tarafından tarih 31 Ekim olarak açıklansa da, yazışmaları dikkate alarak parayı 25 Ekim’e kadar bulmak zorunda olduğumuz bilgisini hatırlatalım. Önümüzde sadece 10 gün kaldı. Şu an için umutlu konuşmamız söz konusu değil. Bu paranın ödenememesi gibi bir durumla, daha doğrusu tehlikeyle karşı karşıyayız. Muammer Çelik ile Güngör Arslan arasındaki karşılıklı söz düellosu sadece bize zaman kaybettiriyor. Bu kavgayı bırakıp biran önce parayı nasıl bulacağımızı düşünmeliyiz. Çelik ile Arslan birbirlerine olan kinlerini bir tarafa bırakıp Kocaelispor’u düşünecekler ve bir karar verecekler. Muammer Çelik devam edecekse bunu biran önce ilan etmeli ve kamuoyuna Sırplara olan borcun ödeneceği konusunda açıklama yapmalı. Bu gücü yoksa hemen görevini borcu ödeyebileceğini söyleyen Güngör Arslan’a bırakmalı. Özetle, FIFA dosyasının, daha doğrusu Kocaelispor’un küme düşürülüp düşürülmeyeceğinin kaderi mevcut başkan Muammer Çelik’in elinde. Top Muammer Çelik’te, tüm sorumluluk onda. İnanıyor ve bekliyorum Başkan Çelik Kocaelispor’u kurtaracak o adımı atacaktır. Hiç aklıma getirmiyorum ama eğer bu para zamanında yatırılmaz, küme düşme yaptırımı uygulanırsa bunun vebali çok ağır olur, kimse de bunun altından kalkamaz. Kimsenin de böyle bir kötülüğü Kocaelispor’a yapabileceğini düşünemiyorum.

Soru 2 – Kocaelispor futbol takımın FIFA’nın verdiği (– 6) puanın cezasını sahada aldığı puanlarla ödedi. Sizce Kocaelispor lige devam ettirdiği takdirde kümede kalma şansı yüzde kaçtır?

Başından beri iyi bir kadromuz olduğunu söylüyorum. Grupta en iyi kadroya sahip ilk 8 takımdan biri olduğumuzu bile söyleyebilirim. 6 puan silinmesi önemli bir darbe oldu bu tartışılmaz. Ancak bir gerçek var ki, ilk 8 haftada fazlaca puan kaybettik. İlk üç haftanın puansız geçirilmesi tam bir hüsrandı. 1461 Trabzon’u, Eyüp’ü de yenmemiz gerekirdi. Silinen puanlar bir yana bugün 8-9 puanımız olmalıydı. Bu gücümüz, kapasitemiz vardı. Kenar yönetimle ilgili kaygılarımı sıkça söylüyorum. Beni endişelendiren tek nokta o. Ancak bu dezavantaja rağmen takımın ligde kalma şansının oldukça yüksek olduğu düşüncesinde ve inancındayım. Böylesine iddialı, umutlu konuşmamda bizim kadroya güvenimle birlikte grupta zayıf takım sayısının fazla olmasının rolünün olduğunu belirtmek isterim. Kümede kalma şansımızın oranını da yüzde 90 olarak görüyorum.

Soru 3 – 8 Kasım tarihinde Kocaelispor Kulübü’nün olağanüstü kongresi yapılacak. Genel kurulda ismi geçen Güngör Arslan, İdris Saral veya başkan Muammer Çelik’i mi başkanlık için daha şanslı görüyorsunuz?

Öncelikle Sayın İdris Saral’ın aday olacağını tahmin etmiyorum. Çıkarsa sürpriz olur. Güngör Arslan’ın mesajı da çok net: Kimse yoksa varım, kimseyle yarışa girmem. Dolayısıyla iki veya üç listeli bir seçim yarışı gibi bir durum söz konusu değil. Ya Muammer Çelik devam edecek, ya da çekilecek Güngör Arslan aday olacak. Hangi ihtimal daha kuvvetli diye sorarsanız: Çelik, şartlar yerine gelmeden kulübü bırakmak niyetinde değil. Arslan’ın şartları yerine getirmek gibi bir sorunu yok. Gelen haberler Muammer Çelik’in yeni bir yönetim oluşumu içerisinde olduğu yönünde. Büyük olasılıkla Çelik devam etmek isteyecek. Ancak bunun Kocaelispor’un menfaatine olup olmadığı konusunda endişelerim var. Malum, Başkan Çelik ile futbolcular arasındaki ipler koptu. Aynı şekilde Hodri Meydan grubu da Çelik’i silmiş durumda. Bir tarafta futbolcular, öbür tarafta etkin taraftar grubu. İki önemli güç. Bunlara rağmen göreve devam etmek kolay olmayacak, bundan Kocaelispor zararlı çıkacaktır.

Soru 4 – Meslektaşınız Güngör Arslan’ın başkan adayı olmasını bir gazeteci gözüyle nasıl değerlendiriyorsunuz? Aktif bir gazeteci kulüp başkanlığı yapabilir mi? Sizin mensubu bulunduğunuz gazetenin patronu kulüp başkanı olsa, onu eleştirebilir miydiniz?

Aslında yabancı değiliz gazeteci başkana. 3-4 yıl önce Gölcükspor’un başkanlığını gazete patronu Nurettin Şenemre yapmıştı. İyi işler de çıkarmıştı. Elbette Kocaelispor ile Gölcükspor’da başkanlık yapmak çok farklı. Sonuçta kenti temsil eden bir kulübün başına geçiyorsunuz. Daha fazla göz önündesiniz, sorumluluklarınız büyük. Aktif bir gazetecinin Kocaealispor başkanlığı yapmasında elbette bazı sakıncalar var. Hem o başkanın gazetesi, hem de diğer gazeteler bunun sıkıntısını yaşar. Başkanın gazetesi tarafsız, objektif olamaz. Diğer gazetelerin bir ön yargısı, peşin hükmü olabilir. Gazetelere haber akışının adil ve sağlıklı sağlanacağını da sanmam. Gazeteci başkanın bunlardan etkilenmemesi mümkün değildir. Özetle gazeteci Başkan rahat bırakılmaz, rahat çalışamaz. Mensubu bulunduğum gazetenin patronu yani Sayın İsmet Çiğit kulüp başkanı olsaydı, onu eleştirmekte bir sıkıntı yaşamazdım. Çünkü bizim patron her zaman eleştiriye açıktır. Eleştirinin kendi gazetesinden gelmesine bırakın tepki göstermeyi, tam tersine bu durum kendisini mutlu eder.

Soru 5 – 2. Lig’de flaş transferler yapan ama başarısız sonuçlar alan Körfezspor ve A 2 takımıyla mücadele eden Gebzespor’un performanslarını nasıl buluyorsunuz? 3. Lig’deki temsilcilerimiz Gölcükspor ve Darıca G. B.’nin bir üst lige çıkma şansı sizce nedir?

Körfezspor tam bir hayal kırıklığı oldu. Transferde önemli paralar harcadılar. Teknik patron Ahmet Yıldırım kimi istiyorsa aldırdı. 7 maçta 7 puan, 14 kayıp puan son derece kötü bir performans. Ancak işin ilginç yanı böylesine başarısız bir tablo varken Ahmet Yıldırım sorgulanmıyor, kan değişimi hiç gündeme gelmiyor. Bizden bir teknik adam olsa çoktan yol verilmişti. Nedense içimizden birine tahammül edemiyoruz, dışardan gelene çok kredi veriyor. Bizimle ilgili değil bu. Ne yazık ki Türkiye gerçeği bu. Ama yanlış. Körfezspor’un performansını ölçmemiz için Gebzespor ile kıyaslamamız gerekiyor sanıyorum. Gebzespor krizler içerisinde A 2 takımıyla 7 maçta 5 puan topluyor, Körfezspor varlık içerisinde ondan iki puan fazla. Fazla söze gerek yok.  Bu tablo Körfezspor’un durumunu açık bir şekilde özetliyor. Böyle devam edemez, etmemeli. Yönetim takımın toparlanması için biran önce müdahalede bulunmalı. O müdahalenin ne olacağının takdiri yönetimindir. Yarın geç olmadan gereği yapılmalıdır.  Gebzespor mevcut şartlarda çok iyi performans gösteriyor diyebilirim. Geçen sezon Kocaelispor A2 takımıyla iyi işler yapmıştı. Gebzespor’unki de ona benziyor. Gençlerin mücadelesini alkışlıyorum. Ancak bu mücadelenin temsilcimizi ligde bırakmaya yetecek düzeyde olup olmayacağı konusunda endişeliyim. Gölcükspor ile Darıca G. B şimdilik iyi gidiyorlar. Her iki ekibimizin de lig sonuna kadar yarışın içerisinde olacağını sanıyorum. Her iki ekibimiz de birinci olmasalar da Play-Off’a kalacak güçleri olduğunu düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.