• BIST 79.933
  • Altın 125,249
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 11 °C

TOPLUM VE SEVGİ…

Cem ŞAKOĞLU
Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamı ‘Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü’ Bu tarif tamamen bir devlet kurumunun tarifi. 
Aynı toprak parçası, bir arada yaşam, temel çıkarlar ve işbirliği. Haydi, şimdi gel de çık işin içinden. Beş bilinmezli denklem mübarek. Toplum olabilmek için gerekli olan maddelerin neredeyse hiç birisi bize uymuyor. Bunca yıllık egemenlik, bunca asırlık geçmiş, bunca yaşanmışlıklar olmasına rağmen Türk dil kurumunun tarifine göre ve bu gün ki yaşantımıza, siyasetimize, insanlarımıza bakıldığında ortada TOPLUM olamamış bir yapı var. 
Evet aynı topraklar üzerinde ikame ediyoruz ama bir arada yaşadığımızı iddia ettiğimiz insanlarla birbirimizi öldürüyoruz senelerdir. Herkes birbirine deli gibi düşman. Herkes domuzdan ne kıl koparırsam kardır mantığında. Kimse bir diğerini düşünmüyor. Eyvallah eve farz olan camiye haram bizim atasözümüzdür ama komşusu aç gezerken kendisi tok gezende bizden değildir hani. 
Temel çıkarları sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü. Nedir o temel çıkarlar? Sanıyorum adı TOPLUM olacak bir yapı için en temel çıkar vatan ve millet bütünlüğüdür. Ki bunu yaşadık biz bir dönem. Ki o TOPLUM olarak yaşayan bir halk için kısa bir dönemdi. İşte o dönemde dışarıdan gelip, birkaç kuruşluk ya da birkaç nesillik itibar sağlamak isteyenlerden satın aldıkları hainlikler ile bizim topraklarımız üzerinde at oynatmaya niyetlenmiş gerçek dış mihraklara TOPLUM ne demekmiş anlattı o Halk. Çünkü TOPLUM’DU o Halk. O halk o tarihin büyük uluslarının hasta olarak nitelendirdiği bir ülkenin halkıydı. O güçlü büyük uluslar topraklarını ele geçirmek, bölmek ve aralarında paylaşmak istiyordu ki emellerinin büyük bir kısmına zaten neredeyse ulaşmışlardı. 
Türk, Kürt, Laz, Gürcü, Çerkez, Tatar, Muhacir, Arnavut, Alevi, Sünni ve hatta Hristiyan aynı elbise, aynı inanç ve aynı yüreklilikle savundular ulus topraklarını. O ulus Türk ulusuydu ve o TOPLUM TÜRK TOPLUMU idi. Bir olunca, birlik olunca, biz olunca toplum olunduğunu biliyordu çünkü. Kâinatı yoktan var eden Allah-u Teâla’nın Kuran-ı Kerim’inde ‘Ben’ kelimesinden çok ‘Biz’ kelimesini kullanması bile gerçekten TOPLUM olmak isteyen Müslüman bir yapı için aslında olmazsa olmaz demekti. 
Gelelim günümüze. Televizyonlarda hemen her kanalda bir yarışma programı. Format gereği insanlar birbirleri ile sürekli yarış ettiriliyorlar. Yahu yine mi televizyon, hay televizyon kadar taş düşsün başına diyebilirsiniz. Peki değiştiriyorum. Eğitim sistemine gelelim. Artık çocuklarımız öyle bir eğitim sisteminin içerisine sokuldu ki, (bakın öğretim demiyorum özellikle) Daha çocuk yaşta yarış atı gibi bir sürecin içerisine giriyorlar. O sınav senin, bu sınav benim. Neden? Eğitim seviyesine göre daha iyi okullara gitsinler ve diğerlerinden ayrışsınlar diye mi? Peki ne gerek var buna? Daha çocuk yaşta insanları birbiriyle yarıştırmanın topluma neyi kazandırdığını söyler misiniz? Fen Lisesi olarak adlandırılan okulların çoğu dünün düz liseleriydi. O zaman mı çok iyiydiler yoksa bu gün diğerlerinden tek farkları isimlerinin içerisine aldıkları Fen Lisesi ismi mi oldu? Müfredatını, falanını filanını anlamam ben. Benim anladığım çocuklar daha küçücük yaşlarda birbirleri ile yarışır bir düzene sokuldular. Bu da neyi getirdi biliyor musunuz? Bildiğiniz ayrışmayı. Parası olan veli çocuğu özel okulu ya da Fen Lisesini kazansın diye büyük büyük kurslara yolladı çocuğunu. Ya da özel hocalar eşliğinde diğerlerinden öne çıkıp ipi göğüslemesi için yağdırdı da yağdırdı. Siz kaç kere şahit oldunuz bir yarışma esnasında rakibim beni geçsin diye yavaşlayan ya da ipi birlikte göğüsleyelim diye hız kesen yarışmacıya? Rakiptir çünkü o. Düşman diyemeyiz ama içten içe de hırslanır, bileniriz rakiplerimize karşı. 
Evet yine döneceğim televizyona maalesef. İşte biz o yarışma mantığına soktuğumuz çocuklara bir tık öncesinde çizgi filmlerle dayattık olmaları gereken toplumu. Oysa Heidi, Şeker kız Candy, Micky Mouse gibi karakterlerle başlamıştı hikaye. Sevgi vardı içlerinde, saygı vardı. Küçüğün büyüğe, büyüğün küçüğe sevgi ve saygısı. Sonra paylaşım vardı. Olan olmayana verir, yardım eder, elindekinin yarısını böler verirdi. İzledik biz bunları. Sonrasında birileri toplumun yapısının daha sert, daha sevgiden ve ahlaktan git gide uzaklaşan bir yapıya bürünmesi gerektiğini ve bu yolla daha çok paranın tüketileceğini keşfetti. Sonra olan bizim gibi zayıf toplumlara oldu. Kale içten fethedilmeye başlandı. Hem de tam hane içerisinden. Bildiğiniz hazırlanmış bant kaydı gibi beynimizin en dibine dibine sokmaya başladılar birçok şeyi. Örneğin şimdilerde hiç görüyor musunuz Heidi’nin köydeki dedesine beyaz ekmek götürürken yaşadığı sevincin yaşandığı bir çizgi film. Hep vurdu kırdı, hep yarış ve o yarışın içerisindeki ikili mücadeleler. ‘E daha iyi değil mi? Çocuklar mücadele etmeyi öğreniyorlar işte’ diyenler çıkabilir. Hayır, mücadele etmek öyle öğrenilmez. Verirsiniz çocuğunuza fasulyeyi. Pamuğun içerisinde onu yaşatmayı öğrenir. Sonra onu toprağa ekmeyi. Ya da bir domates fidesi alır bir saksıya, bir toprağa birlikte gömersiniz ve ona bakmasını ve yetiştirmesini istersiniz. Evet, siz de destek verirsiniz çocuğa. Emek verdiğinde karşılığının kendiliğinden geldiğini öğrenir çocuk mesela. Mücadelesini sürdürmediğinde o uğraştığı şeyin yok olmaya başladığını görür. Maalesef bu gün ki bizim toplumumuz gibi. 
Paranın ekseninde deli bir tüketim toplumu olmuşuz bu gün. En çok da birbirimizi tüketiyoruz. Herkes hızla ben olgusunu oluşturmaya çalışıyor ve herkes yalnızca kendisini anlatıyor. Karşısındaki kişilerin hak ve özgürlüklerini bir damla bile düşünmeden yalnızca ben olma derdine düşmüş herkes. Örf bitti, ananeler gitti, toplumumuzu toplum yapan değerlerimiz bir bir terk etti bizi. Biz yaptık bunların tamamını. 
Bu gün siyaset arenasında öyle bir hale soktular ki toplumu, kim olduğunu unuttu bu toplum. Kendi partisinin erkinin devamı için her şeyin mubah olduğu bir yapı oluştu. Tüm partiler için söylüyorum bunu. Çünkü TOPLUM bir bütünü teşkil ediyor. Bildiğiniz savaşa sürüklenirken bir ulus, kimse birlik mesajları vermiyor maalesef. 
Kent merkezlerinde bombalar patlıyor, ülkenin belirli bölgelerinde bildiğiniz iç savaş sürüyor. İnsanlar ölüyor insanlar. Tamanının nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyetinin damgası var. Oyuna geliyorsunuz diyorsunuz ama anlatamıyorsunuz ki. Çünkü toplumun o algısı genel yapı üzerinden bildiğiniz ortadan kaldırıldı. Bu senin düşmanındır diye etiketlendi beyinlere ve bir zamanlar TOPLUM olma dersini bir ulus olma mücadelesi esnasında tüm dünyaya haykıran bu toplum şimdi birbirinden çok uzak, her şeyden önemlisi TOPLUM olmaktan, Sevgiden ve Saygıdan çok uzak bir yapı haline geldi. 
Hayat akıp gidiyor oysa. Kimsecikleri, parası, pulu, malı, mülkü, tapuları, arabaları, evleri ile birlikte gömemiyorlar. Gömseler de çürüyüp gidiyor toprağın altında her şey. İnsan bile. Toprağın altında kalacak bir kemik için mi bunca birbirimizi kıydığımız, bunca sevgisiz, saygısız, inançsız, ahlaksızca yaşayışımız. Anlık zevklerin uğruna, gücü elinde tutma adına, birbirimize neler yapıyoruz hiç düşündünüz mü? ‘E onlarda bana yapıyorlar’ bizim klasik tamlamamızdır. Olsun, varsın yapsınlar. Sen yapma ki, ne yaptıklarını anlasınlar. Müslüman bir toplumsan eğer bilirsin ‘Halik bilmezse, Malik bilir’ der hesabını bir tık sonraya bırakırsın. Çok mu uzak geliyor bir tık sonrası. Bir geriye bak bakalım, dün kaç yaşındaydın, bu gün o kundaktaki çocukların kaç yaşında, torunların kaç? Sen değil miydin daha dün annenin eteklerinin dibinde emekleyen. Bak ne kadar hızlı geçmiş zaman. Bayırdan aşağı bırakılmış tekerlek gibi hızla gelip geçiyor. Sen de geçiyorsun farkında olsan da olmasan da. Mücadelesiz, ya da mücadele ettiğini zannederek yitiriyorsun yaşamı. Kolayı bırakıp zora koşuyorsun inadına. İnadına insan olmaktan uzaklaşmak için yarış ediyorsun. Ben olmaktan kurtar kendini ve ilk önce en yakındakilerle biz olmayı dene. Sonrası gelecek göreceksin. 
Bir hikâye ile bitirelim yazımızı; 
Dervişe bir gün sormuşlar:
– Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?
Size farkı gösteriyim deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi sofrada yerlerini almışlar. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.
Derviş şöyle bir şart koymuş:
– Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.
Peki deyip çorbalarını içmeyi denemişler.
Fakat kaşıklar uzun geldiğinden sıcak çorbayı döküp saçmaktan hem kendilerini yakmışlar hem de ağızlarına bir damla bile götürememişler. En sonunda bakmışlar olacak gibi değil sofradan aç kalkmışlar.
Daha sonra derviş, bu defa sevgiyi gerçekten bilenleri yemeğe çağırmış. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen insanlar gelmiş, sofraya oturmuş. Onlara da aynı şartı dile getirmiş.
Her biri uzun kaşığını çorbaya daldırmış, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak çorbalarını içmişler Böylece her biri diğerini doyurmuş ve sofradan afiyetle şükrederek kalkmışlar.
Derviş sevgiyi gerçekten yaşayanların farkını soranlara;
– İşte! Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz şunu da unutmayın. Hayat pazarında her zaman alan değil veren kazançlıdır.
KENT ÜZERİNE HAYAL KURMAK…
Hayal bu ya denizine üzülen değil, denizinde yüzülen bir İzmit’te yaşamak isterdim. Tarih ve tatil turizminin baş şehri olabilecek bir kentin liman çöplüğüne dönüşmesini görmektense, bu güzellikleri hiç görmemiş ya da hayalini kurabilecek konuma gelmemiş olmayı yeğlerdim. 
Çünkü ben çocukluğunu Halıdere’de yaşamış bir kişi olarak deniz nimetinin ne olduğunu, bu kente neler kattığını çok iyi bilenlerdenim. Çünkü ben günün bütün stres ve yorgunluğunu kenti çepeçevre saran sahil boyundaki yazlıklarda kah denize girerek, kah sandalını indirip balığa çıkarak gideren insanlarla birlikte büyüdüm. Ondandır belki de şimdi bunca sıkıntıda hissetmemiz kendimizi. Yıllarca hep söyledim ben Ankara’da yaşayamam diye. Aslında öyle değil biliyorum. Sanki yaşayamazmışım gibi gelirdi öyle diyelim. Deniz yok ya, kuru, kup kuru bir fotoğraf gelirdi gözümün önüne. Sanki nefes alamazmışım orada gibi gelirdi. Çünkü biz çocukluğumuzda parmaklarımızın arasında perde çıkacakmışçasına yüzerdik. Buruş kırış parmaklarla ve ıslak mayolarla giderdik eve. Onun için yapamazmışım gibi gelirdi deniz olmadan. Büyük konuşmuşuz meğer. Allah bize daha da beterini gösterdi Burnunun dibinde var olanı kullanama hepsinden betermiş meğer. 
Evsel atık döktüler, boya döktüler, kimyasallar döktüler, civa döktüler, ağır metaller, denizin yüz yıllarca dönüştüremeyeceği atıklarla beter ettiler. Yetmedi sahillerine beton döktüler. Kumsalları kaldırdılar. Sandallara çekilecek yer bırakmadılar. İnsanlara yüzecek alan bırakmadılar. Eyvallah o dönemlerde de ara sıra bir kolibasili lafı yayılır, denize girmek tehlikeli ve yasak sayılırdı ama mikrop mikroba bir şey yapmaz mantığı ile pek de aldırmazdık. Şimdi sandalların yerini büyük gemiler aldı. İnsanların koşarak denize atladıkları, üzerinde güneşlendikleri ahşap iskelelerin yerini büyük limanlar aldı. Balık oltalarının yerinde şimdi koca koca vinçler var. Denizden balık çıkardı eskiden şimdi balık kavağa çıktı. Adamın biri azmetti deniz olmayan memleket Eskişehir’e deniz getirdi, biz elimizdeki dünyanın en kıymetli denizlerinden birisinin bildiğiniz elbirliği ile içine ettik. 
Turizm şehri olacağız hayallerimiz var ya bizim Sosyal Medya üzerinden suya yazı yazmak gibi, İnşallah diyebiliyorum sadece. Dilin söylediği ile uygulamaya konulanın arasında fark olmamalı. Eylemlerle söylemler farklılaşmamalı. Bir kentin geleceği seçim zamanlarında atılacak nutuklarla sınırlanmamalı. Ya göründüğün gibi olmalı ya da olduğun gibi görünmeli. Sahte okey olmanın kendinden başka hiç kimseye bir faydası yok. Onun için icraat gösterilmeli insanlara. 
Bakın Marmara Denizi bir tarafta, Karadeniz bir tarafta, burnumuzun dibindeki Sapanca gölü bir tarafta, kış turizmi için Kartepe bir tarafta. Bakın eski Roma İmparatorluğunun baş şehri burası. Nikomedya burası. Dünyanın her hangi bir şehrinde bizim elimizdeki imkanların yüzde birisi olabilseydi şayet burası turistten geçilmezdi. Hani bizim bir İzmit’in tepelerinde bulunan eski uygarlık kalıntıları vardı. Hani amfi tiyatronun yeri bulunmuştu. Hani yerler toparlanıyordu halktan. Ortaya çıkartılacaktı ne oldu? Niye durdu bu çalışma? Kim durdurdu ve kimin için durduruldu? Bakın Aslanbey’den aşağıya doğru eski kilise diye anılan bir yer vardır. İşte oralarda bir yerlerde eski bir çeşme vardı. Çeşme eski uygarlıklardan kalma. Yanılmıyorsam adı da ikiz kardeşler çeşmesiymiş. Yıllar yılı köy halkı kullanmış çeşmeyi. Şimdi yok. Niye mi? Defineciler kaldırmışlar çeşmeyi. Çeşmeyle birlikte götürmüşler. Klasik defineci söylemleri yok bilmem kaç altın çıkmış altından. Yazık altın çıkmış ama daha büyük bir altın turizm olabilecekken telef olmuş. 
Bakın mesela Karatepe’deki Tökeli İmre anıtı. Yıl içerisinde o küçücük anıta bile o kadar çok turist gelip gidiyor ki, civarda yaşayan yerli halk hamur işi, gözleme gibi şeyler yapmaya yetiştiremiyorlarmış çoğu zaman. Küçücük bir anıt için onca turist geliyor ise şehrin göbeğindeki bir Roma İmparatorluğunu ortaya çıkarttığınızda neler olabileceğini siz düşünün. Ama olmuyor işte, olamıyor. Sebebini bilmiyorum. Ya da duyduğum sebeplerin sadece dedikodudan ibaret olduğuna inanmak istiyorum. Bir kentin geleceği ile oynamanın bu kadar kolay ve bu kadar basit kuruntularla yok edileceğine inanmak istemiyorum. 
Burası öyle bir coğrafya ki, örneğin Başiskele sahili. Tarihçilerin anlatması ile tarih yatıyor altında ama ortada hiçbir şey yok. Neden? Bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum açıkçası. 
Kimimiz otelci, kimimiz pansiyoncu, kimimiz halı, kilim, hediyelik eşyacı. Dondurmacılar, kebapçılar, rengarenk dükkanlar, turistik mekanlar, eğlenerek kazanmanın verdiği keyif. Sadece esnaf ve kent halkı mı kazanan? Hayır. Kentine gelen turist mutlu oldu mu adını bütün dünya duyar da nasıl olduğunu bile anlayamazsın. Sen bir adım at yeter ki. 
Peki bizde bunları düşünecek idareci mi yok yoksa bunları uygulamaya koyacak cesaret mi yok. Ya da bırakın bu işleri siz size verilen şeyleri yapın yeter diye yukarıdan mı geliyor emir ve projeler bilemiyorum. 
Bu kent üzerine hayal kuruyorum ve durduramıyorum kendimi. O kadar doluyum ki bu konuda, ben olsam diyorum, bana sorsalar diyorum ve susuyorum derin derin. Çünkü herkes kendi kafasına göre çalışacağı, danışacağı insanları bulmuş. Kimilerinin bulmalarına bile gerek kalmadan pat diye danışacakları kişiler de önlerine konulmuş. Olsun biz bu kentliyiz, doğru bildiğimiz, bu kent için iyi olacağına inandığımız her şeyi hiçbir menfaat gözetmeksizin kent halkı için yazarız. Fikrimizi soran olursa da keyifle anlatırız. Hiçbir şey yapamazsak en azından kimi zaman şimdi olduğu gibi bu kent için hayaller kurar, şimdilik avunuruz değil mi…
ZENGİNLİK..
Başlangıçta Türkistan taraflarında bir bölgenin hükümdarı yani dünya sultanı iken vaki olan bazı ikazlarla hükümdarlığını bırakıp maneviyat sultanı olmaya azmeden, bunu da gerçekten başaran İbrahim Ethem (VIII. Y.Y.) dünya malına karşı o kadar tenezzülsüzdü ki kimseden bir şey istemez ve beklemezdi. Nefsini yokluğa ve mahrumiyete o derece alıştırmıştı ki bir benzerine rastlanamazdı. İbrahim Ethem'in, amaç edindiği ve ulaşmayı başardığı yokluk ve mahrumiyeti o derece aşikâr, o derece göze batıcı idi ki görenlerde kendisine yardım hissi uyandırıyordu. 
Varlıklı bir kişi İbrahim Edhem'e yardım etmek istedi. İbrahim Edhem: 
- Yardımını gerçekten zenginsen kabul ederim, dedi. 
Adam gerçekten zengin olduğunu, bir şeye ihtiyacı bulunmadığını söyledi. Büyük veli sordu: 
- Ne kadar paran var? 
- Üç bin altınım var. 
- Dört bin olmasını istemez misin? 
- Elbette isterim. 
- Beş bin olmasını? 
- İsterim. 
- On bin altının olsa çok sevinirsin değil mi? 
- Şüphesiz çok memnun olurum. 
- Zengin olduğunu söylüyorsun ama, sen gerçekte züğürdün birisin. Sen, on bin değil yüz bin altının olsa yine kanaat etmez fazlasını istersin. Kanaati olmayan insan zengin sayılmaz. Gerçekten zengin olsaydın yardımını kabul edecektim.

TEMEL’CE..
Bu haftaki fıkramız biraz fıkra ile hikâye arası karışık. İster gülün, ister ders çıkartın karar sizin..
Efendim fi tarih, ormanın kuytuluklarında gizli bir göl varmış. Bu gölün kıyısında yaşayan kurbağalar, bütün gün neşe içinde vıraklayıp şarkılar söyleyerek günlerini gün ederlermiş.
Ta ki o açgözlü kartal peyda olana kadar!
O gizli gölü nereden bulduysa alçak kartal, karnı acıktıkça çok yükseklerden keskin gözleriyle bataklığı kolaçan ediyor, sonra şimşek gibi inerek zavallı kurbağalardan birini pençeleyip kaldırıyor ve afiyetle yiyormuş.
Bir, üç, beş... Kurbağalar bakmış ki teker teker azalmaktalar ve göldeki kurbağa popülasyonu hızla azalırken, alçak kartal fazla kilolardan kurtulmak için her öğünden sonra fazladan üç tur daha atmaktaymış gökyüzünde...
Demişler ki, "nedir, bu duruma nasıl çare bulabiliriz?"
Kafa kafaya verip saatlerce düşünmüşler, sonra içlerinden biri "buldum" demiş. "Bilge kurbağaya soralım, o bilir!"
Gölün hemen o civarlarında yaşlı bir kurbağa yaşarmış. Hep birlikte vıraklayarak bilge kurbağayı ziyarete gitmişler. Demişler ki, "durum böyle böyle, bize bir akıl ver ki, teker teker avlanmaktan kurtulalım; soyumuz sopumuz kurumasın!"
"Hmm" demiş bilge kurbağa, hayli düşündükten sonra "durumunuzu anlıyorum; sizin için bir çare var ama bilmem ki becerebilir misiniz?"
"Nedir nedir" demişler, "söyle aynen yaparız, yeter ki söyle!"
"Kolay" demiş bilge kurbağa, "İşin sırrı birlik ve beraberlikte. Birlik olacaksınız. Kartalı gördüğünüzde hemen bir araya geleceksiniz ve kol kola girerek bir halka teşkil edeceksiniz. Kartal birinizi kapmaya çalışınca var gücünüzle yere tutunup ağırlık yapacaksınız ve kartal hiçbirinizi avlayamayacak!"
"Yaşa, var ol, sağ ol" deyip vıraklayarak uzaklaşmışlar. Tez geçmeden kartal görünmüş gökyüzünde. Kurbağalar hemen halka olup kol kola vererek yere sağlamca tutunmuşlar.
Kartal içlerinden birini kestirip aşağı doğru süzülmüş, süzülmüş...
Sonra o kurbağayı kaptığı gibi yükselmiş; tabii kol kola girmiş yüzlerce kurbağa ile birlikte...
Manzarayı yerinden seyreden bilge kurbağa, "vıraak" demiş kendi kendine, "Her gün akşama kadar gürültü edip duruyorlardı keratalar, iyi oldu; sessizlik ne güzel şeymiş birader."

GÜNÜN ÖZÜ…
Aşk’a uçarsan kanatların yanar (Sadi Şirazi)
Aşk’a uçmazsan kanat neye yarar (Mevlana Celalettin Rumi)
Aşk’a varınca kanadı kim arar (Yunus Emre)
Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37