1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Topraklarımızı geri almıştık!..
Topraklarımızı geri almıştık!..

Topraklarımızı geri almıştık!..

Evet almıştık. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, o günlerin tüm olumsuz koşullarına karşın direnmişler, yoktan var etmişler ve ülke insanını, Anadolu’nun yürekli yanıyla öne çıkarıp, kendi to

A+A-

Evet almıştık. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, o günlerin tüm olumsuz koşullarına karşın direnmişler, yoktan var etmişler ve ülke insanını, Anadolu’nun yürekli yanıyla öne çıkarıp, kendi topraklarına sahip çıkmayı öğretmişlerdi.

Dünyanın güçlü devletleriydiler ve istedikleri her şeyi yapabileceklerini, istedikleri ülkeyi işgal edip bağımsızlıklarını ellerinden alabileceklerini düşünüyorlardı. Osmanlı zayıf düşmüş, bitmiş, ülke basiretsiz yöneticilerin ellerinde kalmıştı. Bu durumdan yararlanıyorlardı.

Öyle bir dönemdi işte Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu insanıyla direnmeleri.

Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar…

Anadolu’nun işgal edilmemiş yeri kalmamıştı. Ordu terhis edilmiş, silahları ellerinden alınmış, subayları ya tutuklanmış, ya cezalandırılmış, ya da Mustafa Kemal’de örneği görüldüğü gibi tutuklama girişiminde bulunulmuştu…

Köy köy, kasaba kasaba örgütlenilmiş, aynı mantıkla direnişler gerçekleştirilmiş, düşman kendi silahıyla vurulmaya çalışılmıştı. Tek mermiyle iki düşmanı nasıl öldürebileceklerinin öykülerini anlatmıştı rahmetli dedem de ondan öğrenmiştim bazı gerçekleri…

26 Ağustos 1922…

Türkiye tarihinin dönüm noktası olan bir tarihtir. 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta biten süreç, Türk insanının, Anadolu insanının topraklarını geri kazanma sürecinin başlangıç noktasıdır.

Yalnızca topraklar mı?

Bağımsızlığını da. Yurt parçası olmadan nasıl bağımsız olacaktır ki insanlar?

Bir adıyla “Büyük Taarruz”, diğer adıyla “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak bilinen o korkunç ama kutsal savaşın tarihidir bu tarih ve Dumlupınar’da gerçekleşmiştir.

Tarihler bunu anlatırken;

“İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder” der.

Yanlış değildir bu tanımlama. Zafere ulaşmak için önce savaşa başlamak, savaşmak ve kazanmak gerekmektedir. Dumlupınar’da gerçekleşen de budur.

Kaç yıl geçmiştir bu kutsal günün üstünden?

1922 – 2011, yapın hesabını!

O günden bu yana neler değişmiştir Türkiye’de?

Başbakan Recep Tayip Erdoğan;

“Ülkeyi demir ağlarla ördüklerini söyleyenler bir metre demiryolu yapmamış” sözleriyle Atatürk ve devrimlerine saldırmayı sürdüredursun, o günün o zor koşullarında yapılanların tümünü satıp savan, birilerine, hem de yabancı birilerine peşkeş çeken bir iktidar vardır şu anda Türkiye’de. Yani!..

Yanisi o ki; bir zamanlar kan dökerek geri kazandığımız topraklarımız ve zenginliklerimiz, ne yazık ki yeniden kazanılmayı beklemektedir…

Bayramınızı kutluyorum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.