1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Toramangil: İhlallerin takipçisi olacağız
Toramangil: İhlallerin takipçisi olacağız

Toramangil: İhlallerin takipçisi olacağız

İçmimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil, “İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak, Genel Merkezimizin almış olduğu kararla içmimar olmayıp meslek alanımızı ihlal eden, kişi ve kuruluşlar tespit edilecek ve yasal süreç başlatılacak” dedi.

A+A-

Geçtiğimiz Temmuz ayında kurularak faaliyetlerine başlayan Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı İç Mimarlar Odası Kocaeli basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına İç Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil, Başkan Yardımcısı Cihan Mutlu Alkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“BİR AY İÇİNDE ODAYA ÜYE OLUNMALI”

Mimarlık kanuna değinerek sözlerine başlayan Kerem Toramangil, “6235 sayılı TMMOB Kanunu’na dayanarak, 25 Nisan 2006 tarih 26149 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliği’nde “Türkiye sınırları içerisinde mesleklerini ve sanatlarını uygulamaya yasal olarak yetkili bulunan içmimarların, mesleki faaliyette bulunabilmeleri veya meslekleriyle ilgili bir işte çalışabilmeleri veyahut meslek alanıyla ilgili eğitim faaliyetlerinde bulunabilmeleri içi mezuniyetlerini izleyen bir ay içinde odaya üye olmaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunludur” dedi.

yonetim-(2).jpeg

“KAMU GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ”

Toramangil sözlerinin devamında, “İçmimarlık faaliyeti, bireysel sonuç doğuran mesleki hizmetlerden olmayıp kamu güvenliği ile yakından ilgili bir görevdir. İlgili yasalar, bu anlamı ile meslek mensuplarının denetimi görevini odalara vermiş ve odalar tarafından gerekli denetimin yapılabilmesi için de üyeliği zorunlu kılmıştır. TMMOB İçmimarlar Odası, içmimarlık mesleğinin geliştirilmesini sağlayarak, üyelerinin mesleki hak ve onurlarının korunması, mesleki kural ve yöntemlerle uyulmasının sağlanması ile mesleki disiplinin oluşturulması konularında hizmet vermektedir” ifadedelerine yer verdi.

“TÜM YETKİLERİMİZİ KULLANACAĞIZ”

Kerem Toramangil, “İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak, Genel Merkezimizin almış olduğu kararla Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerimizde içmimar olmayıp meslek alanımızı ihlal eden, meslek unvanlarımızı kullanıp içmimar istihdam etmeyen, odaya kaydını gerçekleştirmeyen kişi ve kuruluşlar tespit edilip, odamızın avukatları kanalıyla yasal sürecin başlatılacağını, üye olan meslektaşlarımızın haklarının korunması adına şubemizin tüm yetkilerini kullanacağını ve sürecin yakın takipçisi olacağını kamuoyuna bildiririz” şeklinde sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum