1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tozlar, halının altında birikti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tozlar, halının altında birikti

A+A-
İktidar partisi AKP ilimizde kongreler sürecinin ilk bölümünü tamamladı. 12 ilçede kongreler yapıldı, yeni yönetimler oluşturuldu. Her açıdan zor bir süreçti. Kim ne derse desin, Mahmut Civelek başkanlığındaki il yönetimi, bence bu zor süreçteki bu kongreleri, olabilecek en az hasarla atlatmıştı.
AKP’de ilçe kongreleri başlamadan önce takvim açıklandı, kurallar kondu. Kuralları, Kocaeli teşkilatı, ilimizdeki parti büyükleri koymamıştı.  Malum, 10 Ağustos’ta Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanını sandıkta seçti. AKP’nin lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alıp, seçimi kazanması, parti açısından büyük bir zaferdi. Üstelik,  Türkiye’de Erdoğan’ın en yüksek oranda oy aldığı illerden biri Kocaeli olmuştu. 
Mahmut Civelek başkanlığındaki il teşkilatı 2011 Genel Seçimleri ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerindeki önemli başarının ardından, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendi beklentilerinin biraz altında kalmakla birlikte Kocaeli’de önemli başarılar elde etmişti.
……….
Her ne kadar bütün sıkıntılar “Tereyağından kıl çeker gibi” kolayca halledilmiş gözükse de  partinin karizmatik lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması, Erdoğan’ın yerine yeni Başbakan ve parti Genel Başkanı  getirilmiş olması; hem de bütün bunların 2002’den buyana AKP’ye en yakın desteği veren, adeta AKP ile  bütünleşmiş gözüken  Gülen’e bağlı “Hizmet” ekibiyle  büyük bir savaşın başladığı döneme rastlaması  AKP içinde ciddi bir  paranoya da başlatmıştı. 
Erdoğan’la Gül’ü; Arınç’ı; Babacan’ı karşı karşıya getirmek isteyenler oldu. AKP geçen yıllar içinde kontrolsüz biçimde çok büyümüştü. Parti içinde beklentileri olanlar hayli fazlaydı. 
10 Ağustos sonrası süreçte, AKP’nin zirvesinde kimi çevrelerin beklediği çalkantı, çatlama olmadı. Bir-iki gün içinde yeni Başbakan, yeni Genel Başkan ve yeni parti yönetimleri oluştu. Ama kongreler zamanı gelmişti ve 2015 yılı haziran ayında da AKP açısından “Tamam ya da devam” anlamına gelecek çok önemli bir seçim yapılacaktı. Bu kongreler sürecinde belirlenecek taşra teşkilatları, partiyi bu hayati seçime taşıyacaktı. 
………
Bu nedenle, kuralları parti genel merkezi koydu. Delege seçimlerinde, daha sonra kongrelerde parti içi rekabete, yarışa izin verilmeyecekti. Mahalledeki delege seçiminde de, ilçe kongrelerinde de tek listeler çıkacak, parti üyeleri, seçilmiş delegeler bu tek listeleri sandığa atacaktı. Kongreler, siyasi partiler yasasına uygun olarak resmen ve şeklen yapılacaktı ama,  partide demokrasinin (D)’sinde söz edilemeyecekti. 
Bu kuralları İl Başkanı Mahmut Civelek koymadı. Ama hiç kuşku yok ki, doğruluğuna gönülden inanarak, yürekten destek vererek açıkladı. 
Kurallar açık açık ortaya kondu. Bütün ilçelerde mahallelerdeki ilçe kongresi delegelik seçimlerinin takvimleri açıklandı. Kasım ayında ilçe kongreleri başladı. Aday belirleme konusundaki sıkıntılar nedeniyle,  Başiskele ve Kandıra kongreleri açıklanan tarihte yapılamadı ama, diğer bütün seçimlerde takvim tıkır tıkır işletildi. 
……….
AKP’nin ilimizdeki 12 ilçe kongresini incelediğimizde,  kamuoyuna ve yerel basına yansıyan birkaç sıkıntı yaşanmıştı. Kartepe ilçesinde bir partili kadın aday olmaya kalkmış, kongre salonu Bakan Taner Yıldız önünde karışmıştı.  Dilovası’nda biraz itiş kakış oldu. Sonra, bu kongreler içinde sadece Gebze’de ikinci bir listenin seçime girmesine izin verildi. Parti genel merkezine ve teşkilata rağmen çıkan ikinci liste, aslında hatırı sayılır oy aldı. 
Aslında bütün ilçe kongrelerinde sıkıntılar vardı. İzmit’te adaylığa çok hazırlanmış, çok heveslenmiş, uzun süre bunun için çalışmış bir partili engellendi. Çevresindeki insanlar kırıldı.  Körfez’de, Kandıra’da içten içe sıkıntılar yaşandı. Başiskele’de, Kandıra’da, AKP’nin kuruluşundan buyana ilk kez kürsülerden parti içi uygulamalar, belirlenen tek listeler eleştirildi. En sakin, en uyumlu görev değişimi olmuş gibi gözüken Derince’de bile gönül kırılmaları oldu. 
Sonunda ilçe kongreleri bitti. Ama bu kongreler sürecinde parti içinde ortaya çıkan tozlar, çöpler şimdilik halı altına süpürüldü. 
Şimdi önümüzde ilçelerdeki kadın ve gençlik kolları kongreleri var. Bu kongreler de en az ilçe ana kademe kongreleri kadar önemli. Çok hevesli kadın, genç var. Ama kurallar aynı. Adaylar parti genel merkezi tarafından belirlenip onaylanacak, listeler il teşkilatında hazırlanacak. 
İster istemez, kadın ve gençlik kolları kongreleri döneminde de gönül kırılmaları, haksızlığa isyanlar çıkacak. Tozla dolan halının altına bir o kadar daha toz, çöp sürülecek. Sonra, 
7 Şubat’ta il kongresi var. AKP’de il başkanı olmak isteyen, il yönetim kuruluna girmek isteyen, uzun süredir buna hazırlanan pek çok  kişinin olduğu biliniyor. Hayal kırıklığına uğrayacak, gönülleri kırılacak. 
………..
Bütün bunların ardından,  o altı süpürülmüş tozlarla dolu halının üzerinde, partinin milletvekili aday listesi belirlenecek. Görürsünüz, seçim takviminde aday listelerinin tesliminin son gününe kadar AKP’nin milletvekili aday listeleri açıklanamayacaktır. Belki bir CHP’deki, bir MHP’dekine benzer kavgalar, dövüşler görmeyeceğiz. Ama ister istemez kırılmalar olacak. Halının altında toplanan toz toprak, belki de etrafa saçılacak. 
Zor bir dönem AKP için. Sakıntılı bir dönem. Keşke, il kongresi için yöntemi değiştirseler,  partiye gönül koyan, parti için bugüne kadar gönülden çalışmış insanların il başkanı, il yönetim kurulu üyesi adayı olmalarına izin verseler. Bir demokratik yarışın önünü açabilseler. Ama bu saatten sonra artık imkansız. Bilenen tek adaylı, tek listeli yöntemle 7 Şubat’ta il kongresine gidecekler. Burada birikecek yeni sıkıntılarla birlikte, milletvekili aday sıralamasını yapacaklar. Üstelik, 7 Şubat’tan sonraki dönemde,  bugüne kadar olan süreci-kim ne derse desin- parti adına çok iyi yöneten, kendi siyasi geleceğini riske atabilecek kadar genel merkeze bağlı kalan Mahmut Civelek’in de resmi bir sıfatı bulunmayacak. Bütün bu işleri kim sırtlayıp götürecek merak ediyorum. 
Neresinden bakarsanız bakın, AKP için ilimizde zor bir dönem var.  CHP ve MHP kendi içlerinde huzuru sağlayarak bundan yararlanabilir mi?.. Doğrusu buna da hiç ihtimal vermiyorum. 
Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum