1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafiği kapatan oy kaybeder
Trafiği kapatan oy kaybeder

Trafiği kapatan oy kaybeder

Seçimler için süre daralıyor. Artık son bir aya giriliyor. Siyasi partiler, adaylar yine dayanamadılar, gövde gösterisi olsun diye bol bol seçim büroları açıyorlar. Aslında şehir merkezinde

A+A-

Seçimler için süre daralıyor. Artık son bir aya giriliyor. Siyasi partiler, adaylar yine dayanamadılar, gövde gösterisi olsun diye bol bol seçim büroları açıyorlar.

Aslında şehir merkezinde bir, bilemediniz iki taneden fazla seçim bürosunun partiler veya adaylar için yararlı olduğuna inanmıyorum.

Ama gösteriş olsun diye, boş bulunan her binada seçim bürosu kuruluyor. Bu bürolarda, zaten o siyasi partiye veya adaya fanatik düzeyde bağlı partililer vakit geçiriyor. Boşuna masraf, boşuna görüntü oluyor.

Daha kötüsü, bu seçim bürolarının açılışının büyük bir gövde gösterisine dönüştürülmesi, açılışlar sırasında şehir trafiğinin etkilenmesi, ana caddelerin araçlara kapatılması.

Geçen Cuma günü AKP'nin Hürriyet Caddesi üzerindeki seçim bürosunun açılışında böyle oldu. Cadde araçlara uzun süre kapandı. Zaten İzmit içinde trafiğin hâli malum. Alternatif trafik damarları yok. Bir de açılış yapılıyor diye insanları yığıp, ana caddeyi trafiğe kapatınca, kent felç oluyor. Cuma günü AKP seçim bürosu açılırken gazeteye yüzlerce telefon geldi. Şehir merkezinde trafik kilitlenmiş, araçlar hareket edemez olmuş. İnsanlar çok tepkiliydi.

Bir özel aracın, içindeki sürücüsü ile yolcuların trafiğe neden çıktığını bilemezsiniz. İçinde sinemaya, tiyatroya, konsere yetişmeye çalışanlar vardır. İçinde bir cenazeye, bir taziyeye gitmekte olanlar bulunabilir. Hasta vardır. Hamile kadın olabilir. Dişi feci şekilde ağrıyan ya da böbrek ağrısı ile kıvranan olabilir. Bir yerini kesmiş, kan kaybeden, biran önce hastaneye yetişmesi gereken insanlar olabilir. Otobüse, uçağa yetişmek zorunda olanlar, bir toplantıya katılması gerekenler olabilir.

Bu nedenle, ortada çok ciddi bir zorunluluk yoksa özellikle İzmit gibi araçlar için alternatif yolların bulunmadığı şehirlerde kimsenin araç trafiğini kesmeye hakkı olamaz.

Siyasi partileri ve araçları bundan böyle özellikle İzmit'te seçim bürosu açılışı yaparken daha duyarlı ve dikkatli olmaya davet ediyorum.

Devlet ne biçim kazıklanacaktı

12 Haziran seçimleri için yaklaşık 70 milyon adet oy pusulası basılması gerekiyordu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ihaleye çıktı. Ankara'daki matbaalara davet yazısı gönderildi. İhaleye girmek isteyen firmalardan sadece ikisine yeterlilik verildi.

Korza Yayıncılık isimli firma 11 milyon 990 bin TL'lik teklif verdi. İhaleye giremeyen matbaalar fiyatın çok yüksek olduğu yönünde şikayetçi oldular. YSK da geçmiş seçimler baz alındığında fiyatı yüksek buldu.

İlkinden üç gün sonra ihale yenilendi. Başka firmaların katılımının da önü açıldı. Üç gün önce oy pusulalarının basımı için yaklaşık 12 milyon TL'lik teklif veren firma, bu kez teklifini 988 bin TL'ye düşürdü. Arada 12 kat fark bulunuyordu.

YSK 2007 seçimlerindeki oy pusulalarının basımı için 4 milyon TL ödemiş. Bu yıl da ihalenin bu civarda sonuçlanmasını bekliyordu. Bu nedenle ilk çıkan sonuca itiraz etti. Yani Korza Yayıncılık isimli firma ilk ihalede aç gözlü davranmasa 4 milyon fiyat teklif etse işi o fiyattan kapmış olacaktı.

2011 seçimlerinin oy pusulaları için 988 bin TL ödenecek. Şimdi merak ediyorum. Daha az oy pusulasının basıldığı 2007 seçimlerinde 4 milyon TL kime ödenmiş. Bunu araştıran, soruşturan çıkacak mı?

Bütün annelerin ellerinden öperim

Neredeyse yılın 365 gününe bir isim, bir anlam yükleyen ülkede yaşıyoruz.

Bazı günler, haftalar toplumun bir kesimine moral vermek için, bazıları da ticareti hareketlendirmek adına önemli. Ama bence en anlamlı, en gerekli gün, her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanan Anneler Günü...

Her evlat, annesi için çok uzun methiyeler düzebilir. Zaman zaman anneler ile oğulları ya da anneler ile kızları arasında sürtüşmeler olabilir. Ama bir anne hayatta en çok çocuğunu, bir çocuk da hayatta en çok annesini sever.

Bugünün, mutlaka çocuklar tarafından annelere bir hediye alınması gereken gün olduğunu düşünmüyorum. Anneler Günü nedeniyle, çocukların kendi bütçelerini zorlayarak pahallı hediyeler almalarından, hiçbir annenin mutluluk duyacağını da sanmıyorum.

Anneye samimiyeti ve karşılıksız sevgiyi göstermenin yeterli olacağına inanıyorum. Annenizi alıp bir kahvaltıya götürebilirsiniz. Hava iyi olursa, annenizin koluna girip, şöyle bir tur atabilirsiniz.

Ya da sadece “Seni çok seviyorum, sana minnettarım” diyerek elini öper, hayır duasını alırsınız.

Bu güzel günde bütün annelerin ellerinden öpüyorum. Sağlıklı ve mutlu olmalarını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.