1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trafik sigortasında yeni düzenleme
Trafik sigortasında yeni düzenleme

Trafik sigortasında yeni düzenleme

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, 1 Haziran’da uygulamaya giren yeni trafik sigortası şartları sayesinde tüketicilerin mahkemelere başvurmasına gerek kalmadığını belirtti.

A+A-
TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, trafik kazalarında ödenecek vefat tazminatının hesaplanmasına standart getirildiğini belirterek, “Tüketicilerin mahkemelere başvurmasına, aracılara komisyon ödemesine gerek kalmadı” dedi. Eroğlu, yeni uygulama ile ölümlü trafik kazalarında sigortadan ödenecek vefat tazminatında önemli değişikliğe gidildiğini belirterek, önceki dönemde tazminat hesaplamasında standart olmadığını da açıkladı.
Eroğlu,  Kişilerin mahkeme başvurduklarında bilirkişilerin kendi metoları ile tazminatı hesapladıklarını söyledi.  Eroğlu “Yeni uygulamada buna standart getirildi, böylece her olayda ortaya çıkan farklılıkların da önüne geçildi. Hesaplama yöntemi artık trafik sigortasının genel şartlarına girdiği için vatandaşların bundan sonra mahkemeye gitmesine gerek yok. Tazminat hesaplama tekniği olmadığı için aracılar vasıtasıyla mahkemelere gidiyorlardı ve gereksiz yere komisyon ödüyorlardı. Artık standart getirildiğinden, tüketici mağdur olması durumunda direk sigorta şirketine başvurarak, zararını alabilir; aracılara da gereksiz yere komisyon ödemek zorunda kalmaz” diye komuştu.
Mehmet Akif Eroğlu, yeni düzenlemenin sigorta şirketleri kadar tüketicilerin de lehine olduğuna dikkat çekerek, tüketicinin de hakkaniyetli biçimde hakkını alabilmesinin önemli olduğunu belirtip şunları kaydetti:
“Şöyle bir algı doğru değil: Bir tarafta sigorta şirketi, diğer tarafta ise vatandaş var; bireyi koruyalım, alması gerekenden daha fazla verelim. Bu algı uzun vadede başka sıkıntılara neden olur. Şirketler primleri belirlerken haklı olarak zarar etmeyecekleri biçimde fiyatlandırma yapıyorlar. Burada hakkaniyeti aykırı, vatandaş lehine daha fazla ödeme yapılırsa bu durum sigorta sektörü açısından sürdürülebilir olmaktan çıkar, bu sefer araç sahiplerinin cebine daha fazla sigorta primi olarak yansır. Yargının da bundan sonra vereceği kararlarda bu durumu mutlak suretle dikkate alması gerekiyor.”
Trafik sigortası kangrene dönmüştü
TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, 2014 yılı trafik sigortası rakamları hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:
“55 milyon lira hayat dışı branşlarda üretilen primin 16 milyonu trafik sigortasından kaynaklandı. Kabaca, üretilen her 3 poliçeden biri trafik poliçesi. Sektörün ürettiği toplam primin yüzde 22’si trafikten oluşuyor. Türkiye’de trafikte 19 milyon araç var ve bunun tamamı sigorta yaptırmak zorunda. Dolayısıyla poliçe yaptırmış 16 milyon kişiyi ilgilendiren, sigorta sektörünün de önemli bir hacmini oluşturan branştan bahsediyoruz. Son 7 yılda ise sigorta şirketleri 7 milyar liraya yakın bu branştan zarar ettiler. Sadece 2014 yılında zarar 864 milyon lira oldu ve 2015’in ilk çeyreğinde 700 milyon liranın üzerine çıktı. Bu durum sigorta şirketleri açısından kangrene dönüşmüş ve sürdürülebilir olmaktın çıkmıştı. Dolayısıyla yeni düzenlemeye ihtiyaç vardı.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.